Menu
FANZINE.cz
Technologie

VIDEO: Hráli jsme demo Mass Effect 3. Odpovědělo na klíčové otázky

Marek Jedinák

Marek Jedinák

2. 11. 2011

Na vlastní oči jsme viděli kroganskou ženu, otestovali jsme soubojový systém a zjistili, jak funguje nové upgradování zbraní. Podívejte se na exkluzivní video pro čtenáře TOPZINE.cz.

 

Na FanCity konaném v pražském KC Novodvorská 26. až 30 října jsme si zahráli demo očekávaného titulu Mass Effect 3. Editor Marek Jedinák byl během hraní přinucen shrnout své dojmy z hratelné verze hry. Podle dostupných indícií vše nasvědčuje tomu, že má hra skutečně velký potenciál stát se jednou z nejlépe hodnocených her všech dob.

Střílečka, nebo RPG?

Velký otazník stojí nad nerozhodností série, zda se přiklonit spíše k linii RPG her, nebo stříleček. V demu jsme měli možnost vidět atributy přirovnatelné k výsledku propojení konceptu z prvního a druhého dílu. Spíše se nesou ve znamení návratu ke kořenům a netýkají se čistě jen bojových skillů. Strom volitelných vlastností se po přerozdělení několika bodů štěpí na dvě části, z čehož zvolení jedné automaticky navždy zabraňuje možnost investovat do části druhé.

Hráč si musí pečlivě naplánovat, jakým směrem chce svoji postavu tunit. Po náročnějším způsobu úpravy volali především hardcore hráči, jenž drobně zvýšenou obtížnost jistě ocení.

VIDEO: Při otevření nové prodejny s produkty Apple se stála fronta jako za komunismu na banány

Souboje se více blíží taktické akci, neboť parťáci jsou stěžejním elementem hry a na vyšší obtížnost je spolupráce s nimi téměř nutností. Zvláště užiteční jsou například v boji s těžce ozbrojenými vojáky Cerberu vybavenými štíty. Ty lze eliminovat střelbou do nohou, ale překvapivý útok ze strany či zezadu je jistě přijatelnější volbou. Významější úlohy nabyl boj na blízko, který se dá využívat i k primární likvidaci nepřátelských jednotek.

Mordin a Shepard se staly stěžejními postavami demoverze Zdroj: oficiální stránky hry

Souboj s velkým mechem naopak oproti původním tvrzením působil až příliš jednoduše. Ve srovnání s předchozími díly byl mnohem snazší než souboj s obřím robotem nazvaným Geth Colossus. Nejprve je nutné připravit jej o energetické štíty, poté o brnění a pak o samotné životy.

RECENZE: Battlefield 3 je slabší Call of Duty se špičkovou grafikou

K jednotce se mohou dočasně připojit i další spolubojovníci. V demoverzi se objevilo několik poměrně aktivních salarianů.

Dalším prvkem umožňujícím bližší identifikaci s postavou je možnost upgradování jednotlivých zbraní. V misi se nacházelo několik údržbářských stolků, na nichž šlo upravovat všechny zbraně v inventáři. Korigovat šlo přibližně pět atributů včetně stability, kapacity zásobníku, damage a dalších, přičemž vždy šlo na jednu zbraň nakombinovat pouze dva přídavky.

Spoiler na konec

Tato mise sehraje v samotné alfa verzi nejspíše klíčovou úlohu, neboť je s pomocí vědce Mordina z druhého dílu nutné osvobodit plodnou kroganskou ženu ze zajetí. Její tvář je sice skrytá lehkou helmicí, nicméně jisté je, že se o žádné překvapení jednat nebude. Podle peprných průpovídek si na ni dělá zálusk starý známý Urdnot Wrex. Padlo také několik hlášek o možné kooperaci některých ras s reapery. Vědec Solus okrajově rozebírá vztahy mezi turiany a krogany.

Jasné je, proč se organizace Cerberus definitivně postavila proti Shepardovi. Během dema totiž prohlásí klíčovou hlášku o tom, že byl indoktrinován. Nejspíše to souvisí s přímo hamletovskou otázkou na konci druhého dílu hry.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Hráli jsme demo Mass Effect 3. Odpovědělo na klíčové otázky

Hide picture