Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

VIDEO: Indie má vlastní Comic Con. Hitem jsou tamní hrdinové

Martin Peška

Martin Peška

14. 11. 2011

FOTO: Komiksový hrdinové Chacha Chaudhary a SupermanNa začátku letošního roku se v Indii konal historicky první ročník akce s názvem Comic Con India, tedy jakási obdoba legendárního mezinárodního Comic-Conu ze San Diega. Událost sklidila nebývalý úspěch.

video
play-sharp-fill

Letos v únoru se v Novém Dillí, hlavním městě Indie (které má hustotu zalidnění asi čtyřikrát větší než Praha), během dvou dnů setkali pod jednou střechou komiksoví fanoušci s tvůrci komiksů i jejich vydavateli.

Jen během prvního dne indického Comic Conu dorazilo víc návštěvníků než na tradiční knižní veletrh v Dillí. Celkem na akci přišlo okolo 15 tisíc celoživotních nadšenců i zvídavých nováčků a Comic Con India se bude opakovat, tentokrát už jako třídenní akce, od 17. do 19. února.

Čtěte také: Vlakem po Indii: Zažijte luxus v Maharajas express!

„Komiks je v Indii velký byznys a teď jsme vycítili, že je ten správný okamžik, aby hostila vlastní Comic Con,“ vysvětlil jeden z pořadatelů akce Jatin Varma a dodal: „V Indii je hodně talentů, které musí být zdokonalovány. Výtvarníci a spisovatelé často nemají šanci setkat se s vydavateli či distributory, se kterými by chtěli. Doufáme, že jim pro to vytvoříme určitou platformu.“

Vydavatelé zde prezentovali své komiksy nejen prodejem, ale také zábavnou a interaktivní formou, jakou jsou například výtvarné dílny. Pochvalu organizátoři sklízí i za výběr místa konání, kterým se stalo řemeslné tržiště Dilli Haat.

FOTO: Typickým indickým komiksovým hrdinou je Chacha Chaudhary

Typickým indickým komiksovým hrdinou je Chacha Chaudhary, Zdroj: comicconindia.com

Nejen místem konání, ale i superhrdiny se liší indický Comic Con od svého amerického vzoru. Vedle amerických superhrdinů jako je Superman, Wolverine a dalších zde totiž bodují místní indičtí hrdinové jako Chacha Chaudhary. Jeho postavu v roce 1971 vytvořil kreslíř Pran. V Indii vyšel už ve všech tamních jazycích včetně angličtiny, prodalo se ho už přes 10 milionů výtisků a vznikl podle něj i televizní seriál.
[youtube_660]JY7vzdbl9Tw[/youtube_660]

Kromě cen za soutěžní kostýmy zde byla udělena také velmi významná cena, cena za celoživotní dílo. Tu získal Anant Pai, který v roce 1967 založil nakladatelství Amar Chitra Katha. Společnost pod jeho vedením vydala už přes 400 titulů, vyprávějících příběhy z velkých indických eposů, mytologie, historie, folkloru či bajek v podobě komiksu.

OBR: Sváteční logo Googlu k nedožitým 82. narozeninám Ananta Paie

Sváteční logo Googlu k nedožitým 82. narozeninám Ananta Paie

Ceny si bohužel Pai moc neužil. Jen několik dní po Comic Conu India totiž ve věku 81 let zemřel na infarkt. O tom, jakou osobností Pai byl, svědčí i fakt, že Google v den jeho nedožitých 82. narozenin umístil na svou hlavní stránku sváteční logo v podobě komiksového stripu, na němž byl vyobrazen.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Indie má vlastní Comic Con. Hitem jsou tamní hrdinové

Hide picture