Menu
FANZINE.cz
Technologie

VIDEO: Neprůstřelná lidská kůže už není sci-fi. Kulky se od ní odrážejí

Šimon Kolář

Šimon Kolář

10. 9. 2011

OBR.: Střílející ženaVědci v Holandsku pracují na velmi zajímavém projektu. Za pomoci genetického inženýrství plánují udělat z lidské pokožky neprůstřelné brnění.

OBR.: Crysis 2- hrdina Alcatraz

Budeme za chvíli stejně obrnění jako hrdina hry Crysis 2?, zdroj: distributor hry

Představovali jste si někdy, jaké by to bylo ocitnout se v kůži třeba takového filmového Supermana? Tedy v kůži, která dokáže odolat téměř jakémukoli napadení a vystřelené kulky se od ní odrážejí stejně jako příslovečný hrách od zdi.

Podívejte se také na tank, který se dokáže zneviditelnit!

Holandští vědci už pracují na tom, aby se podobné představy přeměnily v realitu.

Celý výzkum nazvaný 2.6g 329 m/s se točí kolem něčeho tak běžného, jako je pavoučí vlákno. To vyniká především tím, jak neobyčejně pevné a zároveň pružné dokáže být. Vědci prakticky z celého světa už se delší dobu zabývají tím, jak tyto vlastnosti pavučin využít, například ve zbrojařském průmyslu.

OBR.: Kulka vystřelená proti neprůstřelnému materiálu

Kulka se okamžik poté od materiálu neškodně odrazí

V Holandsku se tamní vědci pokoušejí těchto předností využít zejména k vytvoření různých neprůstřelných vest, masek a podobně.

Výzkumníkům se podařilo obyčejné kozí mléko obohatit o bílkovinu, která je přítomná právě ve vlákně pavouků. Následným zpracováním pak vznikl materiál schopný odolat třeba i vystřelené kulce.

Severokorejský hotel Ryugyong je inspirován křižníkem z Hvězdných válek!

Holandský tým však nezůstává jen u neprůstřelných oděvů, ale uvažuje právě i o vylepšení člověka jako takového. Za pevností a pružností lidské pokožky stojí protein keratin. Kdyby se právě keratin podařilo nahradit zmiňovanou pavoučí bílkovinou, výsledkem by byl člověk s prakticky nepoškoditelnou kůží.

Podívejte se na video:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Neprůstřelná lidská kůže už není sci-fi. Kulky se od ní odrážejí

Hide picture