Menu
FANZINE.cz
Gadgets

VIDEO: Podívejte se na Landspeeder. Vznášedlo z Hvězdných válek existuje

Zdeněk Král

Zdeněk Král

24. 8. 2012

Kalifornská firma Aerofex vyrobila funkční a snadno ovladatelné pozemní vznášedlo fungující na stejném principu jako Landspeeder z kultovních Hvězdných válek. Mohlo by pomoci lidem nejrůznějších profesí.

video
play-sharp-fill

Ačkoli tomu anglický název hoverbike napovídá, nejedná se ani tak o létající kolo, které možná znají fanoušci knih Jaroslava Foglara, ale spíš futuristickou létající šílenost ze Star Wars.

Nepřehlédněte VIDEO: Hyundai představil automobil plně vybavený na zombie apokalypsu

Výtvor kalifornské firmy Aerofex vychází z návrhů ze šedesátých let. Z těch sice sešlo kvůli nestabilitě, ale Aerofex přidal speciální ovladače, které reagují na  pilotovy poihyby a přirozený smysl pro rovnováhu, let je tedy vyvážený.

Volný prodej novinky nimcéně zatím není v plánu. Stejnou technologii, ale v bezpilotním provedení, by firma chtěla využívat v zemědělství nebo například při záchranných operacích. Lékaři by mohli cestovat za pacienty ve venkovských oblastech, ale využití by se našlo i v jiných profesích, není totiž zapotřebí pilotní výcvik.

Nepřehlédněte VIDEO: Google představil Project Glass. Chytré brýle budoucnosti přichází

Maximální výška letu a rychlost jsou momentálně omezeny na asi 4,5 metru a 50 km/h, jde ale pouze o bezpečnost, technicky není problém dosáhnout vyšších limitů.

Budoucnost se pomalu prolíná s přítomností a je dost možné, že vznášedla budou v následujících letech a desetiletích ve skoro každé domácnosti, podobně jako dnes auta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Podívejte se na Landspeeder. Vznášedlo z Hvězdných válek existuje

Hide picture