Menu
FANZINE.cz
Technologie

VIDEO: Podívejte se na první tank, který se dokáže zneviditelnit

Marek Jedinák

Marek Jedinák

7. 9. 2011

Britská společnost BAE systems vyvinula unikátní povrch umožňující kompletní zneviditelnění tanku. Zatím sice jen pro infračervené vidění, ale kompletní zneviditelnění i pro lidské oko je už jen otázkou času.

Nová technologie brání odrážení světla určitých vlnových délek Zdroj: baesystems.com

Britské společnosti zabývající se výrobou zbrojních technologií, BAE Systems, se podařilo vyvinout speciální povrch umožňující zneviditelnění obrněného vozidla pro infračervené snímače. Povrch je tvořen kovovými šestiúhelníky o velikosti lidské dlaně.

Výzkumem neviditelnosti se také zabývá český vědec prof. Tyc.

Tank, který se změní v krávu

Nová technologie pojmenovaná Adaptiv bude veřejnosti poprvé představena příští týden na britském zbrojním veletrhu DSEi 2011. Její unikum tkví v tom, že dokáže naprosto bezvadně splynout s okolím a oblbnout tak infračervené senzory nepřítele. Klidně dokáže v závislosti na velikosti jednotlivých dílků, ze kterých je plášť neviditelnosti poskládán, vytvořit iluzi změny svého obrysu. Svoji siluetu tak může změnit třeba na bojový jeep nebo větší živočichy, například hovězí dobytek.

Fantazii se meze nekladou, představitelé společnosti tvrdí, že sériová výroba může začít již do dvou let. Obdobným principem půjde zneviditelnit i velké bitevní lodě a budovy.

Skoro jako Predátor

Jednotlivé šestiúhelníky spotřebují relativně malé množství energie a poskytují také ochranu před kumulativními projektily. Každá část pláště se individuálně zahřívá a ochlazuje, což umožňuje vytvořit iluzi neviditelnosti.

Tato technologie je zatím ještě v plenkách, ale vědci pracují na její další inovaci s cílem dosáhnout kompletní neviditelnosti ve stylu Predátora nebo Nano suitu ze hry Crysis 2.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Podívejte se na první tank, který se dokáže zneviditelnit

Hide picture