Menu
FANZINE.cz
Vesmír

VIDEO: Poznejte všechny objevené exoplanety. Některé jsou podobné Zemi

Redakce

Redakce

8. 2. 2013

Podívejte se na toto jedinečné video, které zachycuje všechny objevené exoplanety k lednu 2013. Obsahuje náhled na 860 exoplanet seřazených chronologicky podle data objevení.

Umělecká představa exoplanety.

Umělecká představa exoplanety. Autor: http://tylercreatesworlds.deviantart.com/

Že nevíte, co je to exoplaneta? Jak už název extrasolární planeta napovídá, jedná se o planetu, která se nachází mimo naši Sluneční soustavu. Mise Kepler, která se zabývá právě objevováním exoplanet, patří k jejich nejúspěšnějším lovcům.

Nepřehlédněte: Skrývá Mars život v podzemí? Podle několika amerických vědců možná ano

Dalekohled Kepler už našel 18 000 exoplanetárních kandidátů. Z toho jich téměř 300 může podporovat život zemského typu. Odhaduje se, že naše galaxie může obsahovat 100 až 400 miliard exoplanet a 14 miliard jich může být podobných Zemi. Jen pro představu, takových galaxií je ve vesmíru nejméně sto miliard, nejspíše i víc.

Jak vypadají jiné hvězdné soustavy? Podobají se Sluneční soustavě? Nejnovější studie ukazují, že naše Sluneční soustava patří k těm méně častým typům. U většiny objevených systémů se vyskytovali takzvaní horcí Jupiteři, což jsou plynní obři, kteří obíhají svoji mateřskou hvězdu velice blízko. Další početné exoplanety, které v naší soustavě nenajdeme, jsou Super-Země, kamenné planety o velikosti něco mezi Zemí a Neptunem.

Nepřehlédněte: Záhadná planeta Fomalhaut opravdu existuje. Vyfotili ji vědci v NASA

Existuje nespočet dalších typů planet, kromě nám dobře známých to jsou: oceánové planety, železné planety, uhlíkové planety a tak dále. Zatím platí, že co soustava, to unikát. Kdo by měl zájem o detailnější data k exoplanetám, může nahlédnout do katalogu exoplanet zde. Aplikaci pro iPhone, která vám ukáže všechny exoplanety, si můžete stáhnout zde. Další zajímavé objekty jsou také exoměsíce, o těch podrobněji třeba příště.

Videovýlet začíná u Sluneční soustavy. Poté se proletíme k první objevené exoplanetě u pulsaru PSR 1257+12 a budeme pokračovat chronologicky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Poznejte všechny objevené exoplanety. Některé jsou podobné Zemi

Hide picture