Menu
FANZINE.cz
Technologie

VIDEO: Stíhačka T-50. Podívejte se na ruský letoun páté generace

Marek Jedinák

Marek Jedinák

29. 8. 2011

Rusko poprvé v historii vyvinulo vlastní stíhačku s technologií stealth. Podívejte se na letadlo, které byste na radaru jen tak nezahlédli.

T-50 je důkazem ruské chuti stát se opět supervelmocí Zdroj: youtube.com

Na ruském veletrhu vojenské letecké techniky MAKS 2011 měla veřejnost možnost poprvé na vlastní oči spatřit první ruský letoun páté generace. O vývoj neviditelné stíhačky dalšího pokolení usilovalo Rusko prakticky od dob rozpadu Sovětského svazu. Do současnosti tak měla obdobný letoun k dispozici jen armáda Spojených států.

O existenci T-50 se ví již téměř dva roky, nicméně první prototyp byl oficiálně představen až letos. Do té doby disponovala ruská armáda pouze letouny 4,5. generace.

Přezbrojení ruského letectva

Do deseti let se má T-50 stát páteří ruských vzdušných sil. V první sérii má jít podle agentury RIA Novosti do výroby až tisíc kusů. Takto vysoké objemy umožňuje především nízká cena, které nemohou západní stroje konkurovat.

Vlastní stíhačkou s technologií stealth disponuje v současné době i Čína, která ji poprvé zveřejnila v době návštěvy amerického ministra obrany Roberta Gatese v lednu letošního roku. Podle analytiků se jí tak podařilo vyvinout stroj mnohem dříve, než se očekávalo. Je dost možné, že stroj navíc vůbec nedosahuje kvalit svých západních konkurentů.

Údajně také mají existovat právě dva prototypy, z níž jeden využívá ruského motoru.

Spojené státy v současnosti mají k dispozici letoun F-22 Raptor, vyvinutý ještě v osmdesátých letech v reakci na sovětské letouny SU-27 Flanker a Mig-29. Jeho výroba však má být kvůli extrémně vysokým nákladům v brzké době ukončena.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Stíhačka T-50. Podívejte se na ruský letoun páté generace

Hide picture