Menu
FANZINE.cz
Technologie

VIDEO: Studenti naučili robota šermovat. Světelnými meči!

Marek Jedinák

Marek Jedinák

26. 7. 2011

Studenti z prestižní americké univerzity technického zaměření Stanford sestrojili robotické rameno, které dokáže velice slušně šermovat se světelným mečem. Kdo je lepší šermíř, člověk nebo stroj?

Lightsaber robotického ramene je červené barvy. Jak symbolické, že? Zdroj: propagační video

Američtí studenti oboru experimentální robotiky v rámci školního projektu vytvořili skutečně netradičního robota. Tentokrát nejde o sexuálního kyborga, ale o zářivě oranžovou robotickou paži automaticky ovládanou prostřednictvím pohybového ovladače Kinect. Ta je schopná šermovat s člověkem a perfektně reagovat na jeho pohyby.

Staňte se rytířem Jedi! Podívejte se na video ze hry Kinect Star Wars!

Přestože se ze studentského propagačního videa může zdát, že je robot příliš pomalý, a tak jde jen o docela neškodnou hračku, není tomu tak. Rameno může být naprogramováno do několika behaviorálních módů, především pak obranného a útočného. Každý z nich se potom liší rychlostí reakcí na pohyby útočníkova světelného meče. Výsledný efekt pak vypadá ještě slibněji.

Robot tak ve své podstatě pouze reaguje na pohyby útočící osoby, to mu umožňuje snímání zeleného světelného meče, který dokáže bez problémů rozlišit. V případě, že by se však v okolí vyskytoval větší počet stejně barevných předmětů, zařízení by nereagovala zcela správně.

Jedibot není prvním výtvorem této skupinky studentů. V minulosti již robota naučili obracet a grilovat hamburgery, hrát golf nebo třeba malovat podle předlohy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Studenti naučili robota šermovat. Světelnými meči!

Hide picture