Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

VIDEO: Usvědčili jsme Matrix, že je neoriginální a vykrádá

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

12. 10. 2011

Matrix svého času bez diskuze změnil podobu kinematografie. Málokdo se ho ale odvážil nařknout z neoriginality a laciného kopírování již dříve známých filmařských postupů. S odstupem času si to již můžeme dovolit.

Nejstylovější hacker na světě, Zdroj: distributor filmu

Sourozenci Wachowští, tehdy ještě bratři, přetavili svou zálibu v japonských komiksech a okrajové sci-fi filozofii do v mnoha směrech revoluční modly hackerů z celého světa – Matrixu. Kdo by si nepřál vylézt ze zasmraděné pařanské kobky a coby nepřemožitelný hrdina pěkně ručně zformátovat zlé počítačové programy? Upocená trička a vytahané tepláky vystřídala kožená stylovost a blázni od počítačů začali být zase v kurzu.

Když se ale podíváme na kult Matrixu blíže, na povrch začne vylézat samotné fanouškovství jeho autorů. Originální myšlenky jim jistě upřít nelze, do svého stěžejního filmového díla se ale po vzoru nadšenců rozhodli propašovat co možná nejvíc z pokleslejších literárních a filmových žánrů. Někdy citují jemně a v náznacích, jindy zase nepokrytě parafrázují celé pasáže. Ať už ze svých oblíbených filmů, nebo komiksů a sci-fi povídek. Konkrétní seznam všech jemných odkazů, a pro mnohé i vykradených scén, by vydal na rozsáhlý článek. Krátká obrazová prezentace proto bude mnohem lepší.

video
play-sharp-fill

Matrix (The Matrix)

Sci-Fi / Akční / Thriller
USA, 1999, 131 min

Režie: Lana Wachowski, Andy Wachowski
Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster, Joe Pantoliano, Belinda McClory, Robert Taylor, Anthony Ray Parker, Ada Nicodemou

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Usvědčili jsme Matrix, že je neoriginální a vykrádá

Hide picture