Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

VIDEO: Ve filmu Iron Sky v roce 2018 zaútočí na Zemi nacisti. Z Měsíce!

Martin Peška

Martin Peška

21. 7. 2011

FOTO: Nacistické UFO z finského filmu Iron SkyVe finské nezávislé produkci vzniká černá sci-fi komedie Iron Sky s příběhem z blízké budoucnosti, kdy si v  roce 2018 budou opět nárokovat planetu Zemi nacisté. Podle děje filmu totiž ke konci druhé světové války Hans Kammler a další němečtí vědci uspěli ve výzkumu antigravitace a nacisté odlétli v roce 1945 na odvrácenou stranu Měsíce.

video
play-sharp-fill

Z tajné základny v Antarktidě nacisté vyslali vesmírné lodě na temnou stranu Měsíce, kde zřídili vojenskou základnu Schwarze Sonne (Černé Slunce). Jejich záměrem je vybudovat silné vesmírné loďstvo a s nacistickými potomky dobýt v roce 2018 Zemi.

Rozpočet filmu, který vzniká ve finsko-německo-australské koprodukci, činí 7,5 milionu eur. Z toho 900 tisíc eur mají tvůrci v plánu získat od dárců z řad fanoušků, mimo jiné například i prodejem propagačního zboží k filmu.

FOTO: Nacistické UFO z finského filmu Iron Sky

Na odvrácené straně Měsíce se zbrojí, Zdroj: presskit Iron Sky

Film, který vznikal od roku 2006, patří mezi snímky, u nichž jsou tvůrci v kontaktu s diváky ještě před tím, než je jim celé dílo představeno. Zdá se, že se to vyplatilo. Film má bezmála 70 tisíc fanoušků na Facebooku. Pro srovnání očekávaný megafilm Hobit na stejné sociální síti sleduje 230 tisíc uživatelů. V současnosti na Iron Sky probíhá střih, zvuk a jiné postprodukční práce. Premiéra je naplánovaná na 4. dubna 2012.

Dostane se film do Česka?

Na film se snad budou moci těšit i čeští nadšenci. Ačkoliv distributoři v Česku o filmu zatím neuvažují, mohlo by dojít na jeho projekci v červenci příštího roku na Festivalu fantazie v Chotěboři. „Film Iron Sky je pro Festival fantazie zajímavý, chceme jednat s jeho tvůrci o projekci na festivalu v roce 2012, případně i o jejich účasti. Řada fanfilmů je díky dnešní dostupné technice na poloprofesionální úrovni, a rádi bychom, aby se filmová soutěž FanFest na Festivalu fantazie příští rok rozrostla i o příspěvky ze zahraničí. Několik zahraničních tvůrců již projevilo zájem,“ prozradil své plány Václav Pravda, ředitel Festivalu fantazie.

V hlavních rolích bude k vidění třicetiletá francouzská herečka Julia Dietze, kterou mohli čeští diváci vidět například ve snímku Robert Zimmermann žasne nad láskou (2008), Američan žijící v Austrálii Christopher Kirby a němečtí rodáci Götz Otto a Udo Kier, který je známý z filmů Larse von Triera včetně jeho nejnovějšího snímku Melancholia.

Na scénáři k filmu spolupracuje Kanaďan Michael Kalesniko s finskou spisovatelkou Johanna Sinisalo. Čeští čtenáři mohou znát její román Ne před slunce západem (v originále Ennen päivänlaskua ei saa), který se v její domovině stal bestsellerem, získal autorce cenu Finlandia a v roce 2003 vyšel i v Česku. Za své fantasy a sci-fi povídky vycházející často z finských témat, už sedmkrát obdržela nejstarší finskou sci-fi cenu Atorox, kterou uděluje Turku Science Fiction Society podle hlasování tamního fandomu. V roce 2009 byla dokonce nominována na prestižní ocenění Nebula každoročně udělované organizací Science Fiction & Fantasy Writers of America.

video
play-sharp-fill

Filmový štáb už má zkušenosti ze sci-fi komedie (parodující Star Trek) s názvem Star Wreck: In the Pirkinning. Ta byla distribuována k příjemcům přímo přes internet (zdarma ke stažení) a prodávala se i na DVD. K dnešnímu dni ji vidělo přes osm milionů diváků z celého světa a vybudovala si silnou mezinárodní fanouškovskou komunitu. Iron Sky má však vyšší ambice; chce se dostat do kin.

Natáčení Iron Sky probíhalo koncem roku 2010 ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu a začátkem roku 2011 ve Warner Studios, poblíž Brisbane v australském Queenslandu. Na vizuálních efektech se pracuje už od počátku roku 2010 ve Finsku.

Režisér Timo Vuorensola, který je současně zpěvák blackmetalové kapely Älymystö, uvažuje, že se dá i na spisovatelskou dráhu. Nedávno totiž poprvé promluvil o knize, jež by se měla zabývat tématy, jako jsou nacistická věda, gravitace a antigravitace, Antarktida a operace High Jump, odvrácená strana Měsíce, UFO a nacisté či dobývání planety. Že vznikne kniha o filmu Iron Sky, je téměř jisté.

video
play-sharp-fill

Ještě před premiérou vyjde komiksový román Iron Sky, nad kterým převzal záštitu umělec Gerry Kissell. Ve vývoji je také PC hra a další aplikace. Hra by se mohla objevit i na chytrých telefonech a dalších herních platformách.

Režie: Timo Vuorensola
Produkce: Tero Kaukomaa (Blind Spot Pictures), Samuli Torssonen (Energia Productions), Oliver Damian (27 Films Production), Cathy Overett a Marka Overett (New Holland Pictures).
Výkonný producent: San Fu maltha
Scénář: Johanna Sinisalo a Michael Kalesniko
Hrají: Julia Dietze, Götz Otto (Schindlerův seznam, Pád Třetí říše), Christopher Kirby (Matrix Reloaded, Matrix Revolutions), Udo Kier (Dogville)

Premiéra: 4. dubna 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Ve filmu Iron Sky v roce 2018 zaútočí na Zemi nacisti. Z Měsíce!

Hide picture