Menu
FANZINE.cz
Vesmír

VIDEO: Vědci chtějí kolonizovat Mars už v roce 2023. Přípravy začnou do 3 let

Jan Kouba

Jan Kouba

15. 8. 2012

Další milník v historii lidstva by měl padnout již za deset let. Na rok 2023 se plánuje první let na Mars s lidskou posádkou. Splní se odvěký sen lidí spočinout nohama na jiných planetách? Odpověď přinese již brzy soukromá mise Mars One.

OBR: Mars One

Mise na Mars Zdroj:YouTube.com

Jelikož o vesmírný program už není takový zájem jako v minulosti, došlo v NASA ke škrtům v rozpočtu. To umožnilo soukromníkům chopit se šance a kolonizovat vesmír po svém. Této šance se chopila i holandská společnost Mars One, ta si nevzala zrovna skromný cíl.

Čtěte také: Na Marsu přistála sonda Curiosity. Je tu další velký skok pro lidstvo

Mars One je nejambicióznější soukromou vesmírnou misí v historii člověka. Společnost chce být první, kdo vybuduje na Marsu lidskou kolonii. Termín příletu lidské posádky si určila na duben 2023.

Od roku 2016 by se mělo aktivně začít pracovat na cestě. Na Mars budou vyslány družice a 2018 by zde měl přistát soukromý rover, který zmapuje terén a najde místo, kde by bylo nejideálnější kolonii vybudovat. V roce 2020 by podle plánu Mars One měly být dopraveny na povrch stavební bloky pro stavbu samotné základny.

Samotná cesta bude trvat sedm měsíců. Jako první vlaštovky budou čtyři astronauté. Mise na Mars bude velice nebezpečná a pro projekt bude třeba vybrat psychicky i fyzicky odolné jedince, protože z Marsu nebude cesty zpět. Mars One kalkuluje s tím, že se budou noví kolonisté k základně připojovat každé dva roky a že v roce 2033 už bude mít kolonie posádku o dvaceti lidech.

Čtěte také: Space X navrhne USA nový raketoplán. Má na to grant ve výši 9 miliard korun

Samotný projekt podporuje držitel Nobelovy ceny profesor Gerard T. Hooft a několik soukromých vesmírných společností a světoznámé značky, které by rády měly své logo na prvním vesmírném korábu, jenž doveze pozemšťany na jinou planetu.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Vědci chtějí kolonizovat Mars už v roce 2023. Přípravy začnou do 3 let

Hide picture