Menu
FANZINE.cz

Vítejte v cirkuse Ondřeje Netíka. Vystupují Kejklíři léta

Redakce

Redakce

19. 8. 2010

Patříte k lidem, kteří již zapomněli, jaké to je být dítětem? Kde končí hranice snů a začíná realita? Co všechno možného i nemožného lze zažít ve staré, plevelem zarostlé, zahradě za rozpadávající se zdí? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, pak vám Kejklíři léta připomenou, co znamená snít.

Ilustrace na obálce knihy Kejklíři léta Autor: Lucie Netíková

Ondřej Netík nám již v Sanatoriu podvržených ukázal, že jeho tvorba se od klasických fantasy knih poněkud odlišuje. Nejinak na tom jsou Kejklíři léta, první kniha z cyklu Zahrada mistra Leonarda. Autor slibuje napsat ještě další tři příběhy, které však na sebe nebudou navazovat, v každém z nich se ale objeví něco, co všechny spojuje.

Představení pro zasvěcené

Příběh Kejklířů léta se odehrává během prázdnin. Nešťastně zamilovaný student Jonathan bezcílně bloumá po ulicích, když v jednom dvoře narazí na nevídanou událost. Skupina starších i mladších dětí zde předvádí svá cirkusová čísla. Je v tom ale háček. Většina lidí, zejména dospělých, už zapomněla snít, a tak vidí pouze pantomimu. Pouze ti, kteří stále ještě dokáží podléhat fantazii a snům, spatří skutečná akrobatická a žonglérská vystoupení. A protože Jonathan na okamžik propadl své obrazotvornosti, rozhodnou se mu kejklíři pomoci získat vytouženou dívku.

Ač to tak zprvu vypadá, hlavním hrdinou není student, ale právě kejklíři. S postavou Jonathana se mé čtenář pouze ztotožnit,  aby mu kejklíři mohli ukázat svůj svět ne-svět, přivést ho zpět na cestu snění, kde nic není nemožné. Každý z kejklířů je originál, má svá vlastní přání a od ostatních zcela odlišný pohled na život. Někteří z nich však nedostali tolik prostoru, což je jistě škoda.

Báseň v próze

Ondřej Netík je skvělý vypravěč a básník. Už samotné názvy kapitol (Zamilovaný, Hledá, Křišťálovou, Růži,…) prozrazují, že se nejedná o klasický román. Spíše než k próze by se k němu mělo přistupovat jako k písni či básni. Na první pohled se může jevit jako snůška nesmyslů pro malé děti, dokážete-li však správně otevřít oči, naleznete mezi řádky skryté poselství.

Kejklíři léta se zdají jako pohádka a velmi lákavá je i představa předčítání před usnutím. Přesto bych titul neoznačoval jako čtení pro děti. Vážně ne, protože ony se nepotřebují učit snít, ony to stále umí. Knihu by si tedy měl přečíst ten, kdo touží po něčem jiném, něčem, co by připomnělo jaké to bylo kdysi dávno, kdy se les za domem proměnil v nebezpečnou džungli, zrezivělá branka vedla do kouzelné země a v ostružiní bydlela rodinka skřítků.

Uchvacující ilustrace

Atmosféře magického příběhu velmi pomáhají velice vydařené kresby Netíkovy manželky Lucie. Stačí jeden delší pohled na ilustrace a ihned poznáte charakter vyobrazeného kejklíře. Rozhodně palec nahoru.

Poněkud slabší je však příběh. Zápletka je značně jednoduchá a konec odhadnete brzy. U této knihy to však nevadí. Netík se jistě nesnažil o dobrodružný román plný nebezpečí, i když on svým způsob takový je. Pokud se totiž nad příběhem zamyslíme, existuje něco nebezpečnějšího než ztráta vlastních snů? Vždyť bez fantazie by byl náš život nudný a prázdný. Zkusme se tedy spolu s kejklíři vydat na štaci za krásou a bezstarostností dětství. Třeba jen na jednu jedinou letní noc.

Název originálu: Kejklíři léta
Autor: Ondřej Netík
Obálka: Lucie Netíková
Ilustrace: Lucie Netíková
Vazba: pevná
Rozměry: 147 x 210 mm
Počet stran: 144
Vydal: Zoner Press, Brno 2010
Doporučená cena: 198 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vítejte v cirkuse Ondřeje Netíka. Vystupují Kejklíři léta

Hide picture