Menu
FANZINE.cz

Vladimír Šlechta oprášil Oggerdovské Střepy z Apokalypsy

Redakce

Redakce

7. 2. 2011

O několik měsíců později, než na který bylo stanoveno původní datum vydání, se konečně čtenáři dočkali. Ale čekání na Vladimíra Šlechtu se vždycky vyplatí – o to víc to platí o Střepech z Apokalypsy. Nejde vlastně o nic nového, Střepy z Apokalypsy už totiž jednou vyšly. Nyní však dostaly nový kabát.

Ilustrace na obálce knihy Střepy z Apokalypsy Autor: Michal Ivan

Střepy z Apokalypsy – tak se nazývají technologické pozůstatky po civilizaci 21. století. Teď už je ale druhá polovina století třiadvacátého a tyto výdobytky pokroku jsou pro lidstvo něčím neskutečným. A právě tyto „zbytky“ z doby před Apokalypsou zkoumají tři hrdinové – bojovník Oggerd, vědec Hal Hargo a vyjednavač Gowery. Spojili se, aby v šesti na sobě nezávislých příbězích objasnili záhady, o kterých současní lidé nemají ani tušení.

Vladimír Šlechta už několikrát prokázal, že jeho knihy jsou na současné české sci-fi i fantasy scéně tím nejlepším. Střepy z Apokalypsy se sestávají z šesti povídek, které již před více než patnácti lety vycházely v časopise Ikarie. I když to není úplně pravda – kromě dvou (Dóm a Legendární zbraň) byly povídky kompletně přepsány – tu ubráno, tu přidáno, protože i sám autor si uvědomuje, že sci-fi se posouvá v čase a v původní podobě by tyto povídky neměly pro dnešního čtenáře takové kouzlo. Bohužel se pak dá těžko hovořit o nadčasovosti knihy.

Seznamte se s hrdinou Oggerdem

Střepům z Apokalypsy se toho dá vytknout velmi málo. I pro čtenáře neznalého celého Oggerdovského cyklu jsou velmi příjemným počtením. Kniha se dá zhltnout na posezení, protože v sobě uchovává napětí, důvtipné zápletky a občas i velice chytrý humor.

Šlechta pojal budoucí svět poměrně nezvykle – žádná technologicky naddimenzovaná civilizace, žádné výlety do vesmíru, po zemi se to nehemží roboty, mutanty ani mimozemšťany. A výjimky potvrzují pravidlo – Oggerd je kyborgizovaný bojovník, takových po světě ale neběhá mnoho. Mnohem obvyklejší obrázek jsou vesnice na přelomu středověku a novověku, nevzdělané obyvatelstvo a občas zvláštní nástroje nebo, chcete-li, vynálezy.

Šlechta je velmi přístupný všem typům čtenářů – postavy se pomalu představují samy, jejich povaha se projevuje na jejich činech. Ačkoliv se bojovník Oggerd může zpočátku zdát jako nabubřelý svalovec bez mozku, později se ukáže v úplně jiném světle. Není konstantní, což jen přidává na správné atmosféře. Problém už může být v rozlišování mezi Halem a Goverym – tyto dvě postavy se zdají velmi podobné, neboť oba jsou chytří a svou povahou nepříliš výrazní.

Chyba nechyba

Každá z povídek má svůj vlastní příběh, a tím pádem i svou vlastní atmosféru. V Dómu se dá jasně vycítit tísnivá situace, zároveň je ale jasné, že si Oggerd svůj úkol užívá s jakousi radostnou hravostí. Ať už jsou témata příběhu jakkoli strašlivá, postavy se k nim nestaví s úplným citovým nasazením – ve vzduchu pořád visí vtip a očekávání dobrého konce.

Jen opravdový hnidopich by mohl říct, že v knize se sem tam objeví věta, která úplně nezapadá do kontextu a dala by se jednoduše postrádat (jestli jich je v knize deset, je to hodně). Pravděpodobně cena za přepisování už jednou vydaných povídek.

Střepy z Apokalypsy jsou možná stejně staré i starší než většina lidí, kteří si je přečtou. Přesto to na nich není poznat, neobtěžují dobovými problémy a nejsou ani názorově ani technologicky zastaralé. Není pochyb, že u fanoušků obstojí a zcela určitě získají Vladimíru Šlechtovi i nové čtenáře.

Název: Střepy z Apokalypsy
Autor: Vladimír Šlechta
Obálka: Michal Ivan
Počet stran: 302
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110x165mm
Vydal: Brokilon, Praha 2010
Doporučená cena: 228 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vladimír Šlechta oprášil Oggerdovské Střepy z Apokalypsy

Hide picture