Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Vladimír Šlechta pátrá v troskách civilizace. Jak ostré jsou Střepy z Apokalypsy?

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

3. 12. 2010

Česká sci-fi se zrovna v nepřeberném množství cyklů netopí, a tak je každý takový vzácností. Ten svůj z konce minulého století resuscituje Vladimír Šlechta v nové povídkové sbírce. Oggerde, máš nabito?

Ilustrace na obálce knihy Střepy z Apokalypsy Autor: Michal Ivan

Třiadvacáté století. Země však nevypadá jako v knížkách Isaaca Asimova, připomíná spíše středověk, do něhož zbloudilo pár střepů z budoucnosti. Dvě energetické války o zbytky fosilních zdrojů učinily ze života na Zemi opět boj o holé přežití. A takový svět potřebuje hrdiny, ať už jsou jimi svalnatí bijci jako major Oggerd nebo renomovaní vědci velikosti a proslulosti Hala Harga.

Kdo je kdo v oggerdovském cyklu

Střepy z Apokalypsy představují první ucelený sborník kratších prací z tzv. oggerdovského cyklu. Trojici hrdinů, kteří jsou na zpustošené Zemi našimi průvodci, představuje Vladimír Šlechta čtenáři hned v úvodní povídce Muž od řeky Laramise. Mnohem spíše však této povídce sluší označení prolog, které u ní uvádí i sám autor.

Prakticky nedějový příběh čtenáře v krátkosti seznámí se základním archetypálním rozdělením hrdinů. Major Oggerd, kyborgizovaný svalovec, není rozhodně žádný hlupák, většinu času má však na starosti likvidaci všeho a všech v zájmu úspěšné mise. Technolog Hal Hargo představuje mozek trojčlenného týmu, člověka disponujícího znalostmi, jež mu může závidět celé kolokvium vysokoškolských profesorů. A nakonec Pěnkavka Gowery, který má doktorát z psychologie, v lidech se vyzná lépe než v dobře nakreslené mapě a vytáhnout z důvěřivce informace by nejspíš zvládl, i kdyby se k němu otočil zády.

Počítačová adventura a Lukas Himmelfußgänger

Hned v následujícím příběhu už však poznáváme hrdiny v ostré akci. Světu hrozí epidemie a na jediný protilék se práší v útrobách Dómu, stavby vytvořené ještě před Apokalypsou. Jenže vyzvednout si jej není tak jednoduché, protože komplex dříve fungoval jako kratochvíle pro adrenalinuchtivé odvážlivce a v jednotlivých úrovních nabízí množství překážek, které koušou, propadají se, matou a všelijak se snaží zlikvidovat účastníka.

Příběh připomíná počítačovou adventuru nebo dobrodružství z fantasy jeskyně, Šlechta se však tradičnímu konceptu vyhne a nabídne čtenáři inteligentní příběh, který se blýskne zejména dobrým ústředním nápadem.

Obsah sbírky:

  • Prolog: Muž od řeky Laramise
  • Dóm
  • Mezihra: Legendární zbraň
  • Chlapci od Běžícího ohně
  • Faerie
  • Saliny

Podobná premisa chátrajícího zábavního parku čeká na čtenáře i v novele Chlapci od Běžícího ohně. Jednu z vesnic poblíž bývalého lunaparku napadnou modifikovaní humanoidé, a kdyby zrovna na místě nebyl major Oggerd, obráncům by k večeru asi neteklo po bradě pivo. Nájezd nepříliš inteligentních tvorů vyvolává otázky a Oggerd by na ně rád znal i odpovědi. Velmi povedený příběh, který zasahuje i do širšího kontextu celého oggerdovského cyklu, potěší také celou řadou popkulturních narážek. Poznáte, co bylo předlohou pro jména King Zair, Idaho Smith nebo Lukas Himmelfußgänger?

Zachraňte Budějovice!

Podobně rozsáhlou prací jako Chlapci od Běžícího ohně je příběh Faerie. Tajné experimentování ve Vindoboně (někdejší Vídni) se tamním učencům vymknulo z rukou a ovládáni neznámou silou z alternativního světa míří ve společnosti podivného tvora do Budweissu. Krvavou stopou za nimi chvátají Pěnkavka s Oggerdem, aby zabránili případné katastrofě.

Zbývající dvě povídky už se rozkládají jen na několika málo stránkách. V závěrečných Salinách trojice hrdinů objevuje podivnou základnu na území bývalého Nizozemí, zhruba v polovině sbírky funguje jako intermezzo Legendární zbraň. Vůbec první oggerdovská povídka ve své přepracované podobě zachycuje smyšlené vyprávění Pěnkavky Goweryho, kterým si krátil čekání na břehu rozvodněné Wisly.

Domácí úkol splněn

Střepy z Apokalypsy poctivě plní funkci uvaděče do oggerdovského cyklu. Šestici přepracovaných povídek proložil Vladimír Šlechta značným příslibem věcí budoucích, v nichž by se měl Oggerd opět objevit na stránkách románu. Autorsky řemeslně zručně sepsané a mnohdy napínavé příběhy však postrádají určité původní čtenářské opojení. Potenciál post-apokalyptického světa zůstává panensky čistý, jen výjimečně se v povídkách objeví prvek, nad nímž by čtenář pochvalně pokýval hlavou. Příjemnou výjimkou budiž zmiňovaný Dóm.

Šlechta sice píše kvalitně, ale tentokrát nijak mimořádně. Major Oggerd se tedy zatím bude muset spokojit s pozicí toho druhého autorova cyklu. Přestože má nabito ostrými, na medailové umístění mezi příběhy z Krvavého pohraničí to ještě není.

Název originálu: Střepy z Apokalypsy
Autor: Vladimír Šlechta
Obálka: Michal Ivan
Počet stran: 304
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Brokilon, Praha 2010
Doporučená cena: 248 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vladimír Šlechta pátrá v troskách civilizace. Jak ostré jsou Střepy z Apokalypsy?

Hide picture