Kolíbka, jeden z nejvýznamnějších románů amerického spisovatele Kurta Vonneguta, vychází u nás již po čtvrté a aktuálnost románu dokazuje i dnešní prohlubující se náboženská, politická a ekologická krize.
Už jsou o čtyři roky, co zemřel americký rodák Kurt Vonnegut. Tento slavný spisovatel čerpal náměty ze svého života. Studoval antropologii, biochemii, bojoval v Evropě za 2. světové války, kde byl následně zajat. Jeho antropologické i technické vzdělání se odráží i v jeho nově vydaném díle Kolíbka. Tímto dílem, za které dokonce získal magisterský titul z antropologie, se proslavil a mohl tak vydat své další romány jako Jatka č. 5 nebo Snídaně šampiónů.
Téměř v každé anotaci Kolíbky se píše, že román vypráví o ničivé síle ledu typu 9 a následné ekologické katastrofě. Pravdou je, že o ten led v knize zas až tolik nejde. Vonnegut byl ovlivněn postmodernismem a na jeho knihu lze nahlížet z různých úhlů. Buď jako na klasický román s lineárním dějem nebo jako na filozofickou studii lidského chování. Ony myšlenky na okraj jsou leckdy zajímavější než samotný děj.
Dějiny ovlivňuje náhoda, nikoli člověk
Román je psán v ich-formě. Vypráví ho spisovatel, který se chystá napsat knihu o konci světa. Zajímá se hlavně o život jednoho z otců atomové bomby Dr. Felixe Hoenikkera a díky své studii se seznámí s jeho třemi dětmi. Náhoda ho stejně jako Hoenikkerovy děti dostane na ostrůvek San Lorenzo, kde se stane ona osudová ekologická katastrofa způsobená látkou led typu 9. Ten vyrobil jako svůj poslední vynález právě Dr. Hoenikker a před smrtí ho rozdělil mezi své děti.
Hlavní hrdina a vypravěč v jedné osobě se jmenuje John, ale sám sebe nazývá Jonášem. Není Jonáš v pravém slova smyslu, on sám není příčinou neštěstí druhých, ale díky náhodě a lidským omylům se ocitá na místě, kde má začít konec světa. Osudovost je jedním ze základních témat knihy. Vypravěč jako by byl stvořen k tomu, aby ovlivnil chod životů všech lidí na zemi. Ale jako správný bokononista by na to nejspíš řekl, že jsou to všechno lži a žvásty.
Bokononismus – náboženství založené na lži
Při svém putování na ostrov San Lorenzo se vypravěč setkává s novým náboženstvím. Bokononismus je pokroková víra, která vznikla lží a nebojí se to přiznat. Popis bokononismu a odhalování jeho historie a praktik patří v knize k tomu nejzajímavějšímu. Kurt Vonnegut sám sebe považoval za skeptika a ateistu a díky tomuto vymyšlenému náboženství se snaží naznačit absurditu lidské víry. Vyznavači bokononismu jsou v podstatě ateisté, kteří hledají smysl života ve sladkých lžích a rádi se jimi nechají oklamat. Oklamán je i samotný čtenář, který v této části knihy nedokáže rozeznat hranici mezi pravdou a autorovým cynismem. Jak vypravěč píše:
„Kdo nedokáže pochopit, jak prospěšné náboženství může být založené na lži, ten neporozumí ani této knize.“ (str. 12)
Ovšem člověk nemůže najít útěchu ani v racionální vědě. Díky lidské hlouposti a nezodpovědnosti je v Kolíbce zničen svět právě pomocí vědy. Ano, může být prospěšná a umožňuje člověku zlepšovat okolní svět, ale je velice těžké stanovit hranici, kam až mohou lidé zajít. V knize je nezodpovědnost vlastních činů ukázána na postavě Dr. Hoenikkera, který si stěží uvědomil dopad atomové bomby a v jakémsi rozmaru stvoří i led, který v budoucnu pokryje a zničí všechno živé.
Svůj román označil Kurt Vonnegut jako společenskou prózu a tato škatulka se k němu hodí nejvíce. Kolíbka se věnuje širokým tématům náboženství, vědy a lidskému myšlení obecně. Svým satyrickým humorem se vysmívá lidem považujícím se za střed vesmíru a jediný faktor ovlivňující chod dějin. Za odvahu vtipně okomentovat vážná témata si náležitě zaslouží kultovní status a určitě bude oblíbený i následující generací.
Název originálu: Cat’s Cradle
Český název: Kolíbka
Autor: Kurt Vonnegut jr.
Překlad: Jaroslav Kořán
Počet stran: 232
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 140 mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 259 KčHodnocení: ***** (90 %)