Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vřískot: Průřez filmovým kultem, kde vřískají všichni!

Jan Chalupa

Jan Chalupa

13. 4. 2011

FOTO: Obrázek z filmu VřískotJiž 14. dubna do našich kin vstoupí čtvrtý díl slavné série Vřískot, která zasáhla srdce snad každého milovníka hororových filmů. V čem tkvěl její úspěch? O čem vyprávěla? A co musíte znát pro pochopení souvislostí v jejím čtvrtém pokračování? Odpovědi naleznete na následujících řádcích.

FOTO: Obrázek z filmu Vřískot

Tato maska provází všechny díly série Vřískot, Zdroj: distributor filmu

Vřískot přišel do kin v roce 1996 a během několika let se z něj stala kultovní záležitost. Filmoví fanoušci oceňovali především nápaditost scénáře (na poměry hororové vyvražďovačky), pohrávání si s klasickými pravidly žánru (a jejich překrucování a zesměšňování) nebo působivou vizualizaci ústřední masky vraha (která v mnohém připomíná jinou děsivou masku – tedy masku tajemného Široka ze slavného českého seriálu Záhada hlavolamu).

První díl stanovuje pravidla

V čem spočívala ona výše zmíněná chytrost scénáře a hraní si s pravidly žánru? Tak například ve filmu byla jako hlavní hvězda avizovaná slavná americká herečka Drew Barrymore. Ta si pak ve filmu skutečně pořádně zahrála! Podřízli ji během prvních patnácti minut!

Nebo neustálé odkazy na jiné slavné hororové filmy a mnohé, dnes již kultovní hlášky. Jednou z nejlepších postav ve filmu je pak hororový fanoušek Randy Meeks (v úžasném podání amerického herce Jamieho Kennedyho), který ve filmu definoval tři zásadní pravidla, která je nutné dodržet pro přežití každého filmového hororu. Tedy:

  1. Žádný sex (vraha totiž může porazit jenom panna – ústřední postava studentka Sidney Prescott v podání Neve Campbell se ale v průběhu filmu vyspí se svým přítelem, a přesto vrahovi nakonec ustřelí hlavu).
  2. Žádný alkohol nebo drogy (někteří přeživší v průběhu filmu toto pravidlo opakovaně porušili – např. již zmíněný Randy).
  3. Nepronášet větu: „Hned jsem zpátky.“ (v průběhu filmu také porušeno).

Foto: film Vřískot 1

Drew Barrymore byla v prvním Vřískotu na plátně necelých 15 minut

K příběhu: Sidney Prescott se na začátku filmu stále nemůže vzpamatovat ze smrti své matky Maureen, která byla před necelým rokem brutálně zavražděna. Ne, že by si o to ale Maureen tak trochu nekoledovala. Přestože byla vdaná, scházela se s jinými muži a rozhodně to nebylo za účelem četby Rychlých šípů. (SPOILER) Rozbila tak manželství otce Billyho Loomise (současného přítele Sidney), který se z toho tak trochu zbláznil a společně se svým kamarádem Stuem začal vraždící běsnění. (KONEC SPOILERU)

Druhý díl překračuje pravidla

Vřískot 2 z roku 1997 podařeně navazuje na svého předchůdce a přináší koktejl složený z ingrediencí, které dříve fungovaly (hláškující Randy, překvapivé zvraty, špetka romantiky, pořádně krvavá jatka), ale bohužel také z ingrediencí, které nefungovaly nikde a nikdy (přepálené nelogičnosti ve scénáři, chatrné herectví).

FOtO: Filmová postava Randy

Hláškující Randy odlehčoval svým humorem všechny tři díly. Objeví se i v díle čtvrtém?

Fanoušci předchozího dílu však mohli být spokojeni. Přibylo vražd a jejich zobrazování byla propracovanější (přesně podle nepsaných pravidel druhých dílů). Vrátila se většina představitelů z předchozího filmu (někteří z nich nečekaně zemřeli). Příběh studentky Sidney se začal zajímavě zamotávat. A vůbec celý film byl prodchnut hravostí a originalitou tolik podobnou prvnímu dílu.

A kdo že nám vraždil tentokrát? (SPOILER) Pachatelem byla matka Billyho paní Loomisová, která se chce pomstít za smrt svého syna. V tom jí pomáhá student a kamarád Sidney jménem Mickey, který se s paní Loomisovou seznámil na internetu, a chce se stát slavným masovým vrahem. (KONEC SPOILERU)

Třetí díl: Zapomeňte na pravidla

Třetí díl z roku 2000 zklamal. Zklamal tak moc, že je to hanba nejen pro režiséra Wese Cravena, ale také pro všechny herce ve filmu a vlastně každého, kdo se na něm nějak podílel.

Foto: Vriskot 3

Vrahem může být úplně kdokoli!

Třetí Vřískot je totiž hrozná nuda. Je to film pomalý, nezáživný, nic se v něm neděje, vraždy jsou zoufale neoriginální, příběh je trapný (závěrečné odhalení identity vraha je pak výsměch vlastně všemu) a tak dále a tak podobně. Třetí Vřískot opravdu není dobrý film, ale především je to urážka slávy obou jeho lepších předchůdců.

(SPOILER) Odhalení vraha je, jak již bylo zmíněno výše, velmi přitažené za vlasy. Za vším totiž stojí nevlastní bratr Sidney, který byl počat při znásilnění Maureen v jejích studentských letech, ale odvrhnut jako temný produkt minulosti. Právě on pak navedl Billyho z prvního dílu k vraždám. To on tahal od začátku za všechny nitky, je to megapadouch a nadčlověk (nedá se probodnout ani zastřelit), a navíc povoláním filmový režisér. Jenže dobro stejně nakonec zvítězí, a proto v úplném závěru můžeme sledovat Sidney v patetických záběrech směřující (společně se svým psem) k lepším zítřkům. (KONEC SPOILERU)

Čtvrtý díl… Zapomeňte raději na všechno!

Čtvrtý díl, který se zanedlouho objeví v českých kinech, pak může být buď jakási náhrada za pokažený díl třetí, a nebo ještě horší verze toho samého. Podle prvních trailerů sice film nevypadá špatně, ale nenechte se zatím zmást. Na vlastní oči se koneckonců o kvalitách čtverky budeme již brzy moct přesvědčit v našich kinech.

Vřískot 4 (Scream 4)

Horor/Thriller/Mysteriózní
USA, 2011, 103 min

Režie: Wes Craven
Hrají: Neve Campbell, Courteney Cox, Emma Roberts, David Arquette, Rory Culkin, Hayden Panettiere, Marley Shelton, Marielle Jaffe, Kristen Bell, Anna Paquin, Mary McDonnell, Adam Brody, Anthony Anderson, Erik Knudsen, Nancy O’Dell, Brittany Robertson, Lucy Hale, Shenae Grimes, Alison Brie, Aimee Teegarden, Gordon Michaels

Premiéra v ČR: 14. dubna 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vřískot: Průřez filmovým kultem, kde vřískají všichni!

Hide picture