Menu
FANZINE.cz
Literatura

Výběr FANZINE.cz: To nejlepší ze sci-fi a fantasy literatury 2014

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

23. 1. 2015

Pusu a šáteček, zamával nám rok 2014. A co tu po sobě zanechal? Minimálně několik výborných fantasy a sci-fi románů. Ty nelepší, které prošly naší redakcí, vám doporučují naši redaktoři.

Nahlédněte s námi do minulosti, do toho nejlepšího z 2014

Nahlédněte s námi do minulosti, do toho nejlepšího z roku 2014! Zdroj: výřez knižní obálky.

Samantha Shannonová: Kostičas

OBR: Kostičas sedm ciferníků

Kostičas změní vaši vizi budoucnosti. Zdroj: výřez knižní obálky.

Kniha začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí. Zde působí jako jakási „spojka“ či „posel“ – díky svým jasnovidným schopnostem se dokáže vnořit do mysli jiného člověka. Žije v represivním režimu nazvaném Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá.

OBR: Kostičas

Zdroj: knižní obálka.

Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které už před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci – nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…

Hodnocení Veronika Barešová: 100 %

Henry Lion Oldie: Cesta meče

Cesta meče vede skrz přátelství, loajalitu a lásku. Zdroj: výřez knižní obálky.

Cesta meče vede skrz přátelství, loajalitu a lásku. Zdroj: výřez knižní obálky.

V alternativním světě Kabírského emirátu, jenž v mnohém připomíná středověkou Asii, doprovází chladné zbraně své nositele po celý život. Lidé jsou v boji s nimi cvičeni tak důkladně, že během Besed – působivých soubojů spíše umělců než protivníků kde téměř nedochází ke zraněním.

Cesta meče

Zdroj: knižní obálka.

Tyto duely mají za úkol ukázat umění boje, nikoli zabít soupeře. Lidé však netuší, že mistrovství boje s chladnou čepelí není dáno pouze jejich výcvikem a zručností. Markantní podíl na něm mají rovněž samotné zbraně.

Hodnocení Olga Buriánková: 80 %

Julianna Baggottová: Čistý

Nahlédněte s námi do minulosti, do toho nejlepšího z 2014

Kniha Čistý poskytuje náhled do možné budoucnosti. Zdroj: výřez knižní obálky.

Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem. Myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno. Vzpomíná, jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků i maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla.

FOTO: Čistý

Zdroj: knižní obálka.

Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musejí všichni hlásit k milici (kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle) už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.

Hodnocení Adriana Pavlíková: 90 %

G. R. R. Martin: Svět ledu a ohně

To, co je Silmarilion pro svět Pána prstenů, je tenhle kousek pro fanoušky Her o trůny. Zdroj: knižní obal.

Co je Silmarilion pro svět Pána prstenů, je tenhle kousek pro fanoušky Her o trůny. Zdroj: výřez knižní obálky.

Tato nádherně ilustrovaná kniha – obsahuje více jak 170 barevných maleb vytvořených speciálně pro ni. Nabízí vyčerpávající líčení historie Sedmi království, včetně všech dějinných zvratů, vzrušujících bitev, hořkého soupeření a odvážných povstání, které předcházely událostem Písně ledu a ohně – televizního hitu HBO Hra o trůny.

svět ledu a ohně

Zdroj: knižní obal.

George R. R. Martin se o její psaní podělil s Eliou M. Garcíou, jr. a Lindou Antonssonovou – zakladateli vyhlášené fanouškovské stránky Westeros.org a pravděpodobně jedinými lidmi, kteří znají svět Západozemí stejně dobře jako jeho vizionářský stvořitel.

Hodnocení Petr Bělecký: 80 % 

Petra Neomillnerová: Zjizvení

Zjizvení

Čarodějka Moire se musí vypořádat s mnohým nebezpečím. Zdroj: Výřez knižní obálky.

Tento rok se uzavřela trilogie Písně čarodějky románem Zjizvení, na jehož konci hrdinové už zdaleka nejsou těmi, kteří do spletitého příběhu vstupovali. Moire se totiž v doprovodu rozhádané smečky vrací do Ostwegenu, aby znovu vrátila Bratrstvo na výsluní.

Neomillnerova: Zjizveni

Zdroj: knižní obálka.

Je však ve velmi choulostivé situaci – svou loajalitu musí dělit mezi Layelu a Bratrstvo. Rabe je zmrzačený, Viero ve vězení a nepřátelé zvolí spíše jed v poháru než otevřený boj. Rány utržené ve špinavé posenské válce se hojí jen pomalu a na svět se chystá dítě. Ale čí?

 Hodnocení Lenka Lokvencová: 80 % 

Petr Bělohrad: Zaklínač – Bouřková sezóna

Zaklínač bez meče moc parády nenadělá. Zdroj: výřez knižní obálky.

Zaklínač bez meče moc parády nenadělá. Zdroj: výřez knižní obálky.

Zaklínač Geralt. Muž, jehož posláním je chránit obyčejné lidi před magicky stvořenými nestvůrami. Mutant, který má za úkol zabíjet nepřirozené bytosti. Používá magická znamení, kouzelné lektvary a chloubu každého zaklínače – dva meče, ocelový a stříbrný.

Zdroj: knižní obálka.

Zdroj: knižní obálka.

Co se však stane, když Geralt nešťastnou shodou okolností o své meče přijde? Zaklínačské zbraně mají nejen obrovskou hodnotu, ale jejich ztráta je pro majitele zároveň obrovskou potupou. Geralt je musí získat zpátky. Co nejrychleji…

Hodnocení Petr Bělohrad: 90 % 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výběr FANZINE.cz: To nejlepší ze sci-fi a fantasy literatury 2014

Hide picture