Menu
FANZINE.cz
Technologie

Vybíráme chytrou televizi. Zvolit Samsung, Philips nebo LG?

Chytrá televize se v nedávné době poměrně rychle vstala multimediálním centrem řady domácností. Dnešní chytré televize jsou totiž vybaveny vlastním operačním systémem, díky kterému nabízejí celou řadu funkcí a dokáží zastat i funkce, na které jsme v minulosti využívali samostatná zařízení. Z chytré televize si můžete pouštět filmy z nejrůznějších streamovacích služeb, můžete přehrávat obsah z externího nebo síťového úložiště, můžete poslouchat hudbu, můžete sledovat videa na YouTube, nebo zkrátka používat internet. Mnoho televizí nabízí i nejrůznější hry a možnost doinstalovat další aplikace.

Co je důležité při výběru televize?

Pokud jste však právě nyní postaveni před volbu nové televize, možná si v té záplavě modelů a značek nemůžete vybrat. Pojďme si tedy nejprve říci, co je vlastně nejdůležitější, při výběru televize:

  • Úhlopříčka televize
  • Kvalita a technologie obrazu vs. cena
  • Vstupy, výstupy a funkce

Velikost televize

Jedna z nejobvyklejších otázek, než vůbec začnete vybírat konkrétní model televize, je zpravidla její velikost. Dalo by se zjednodušeně říci, že čím větší TV, tím lépe. Z hlediska rozměrů jste však často omezeni hned několika faktory. Může to být prostor, do kterého chcete televizi umístit, ale je to také pozorovací vzdálenost. Pokud sedíte k televizi poměrně blízko, to znamená méně než 2 m, tak pravděpodobně nechcete příliš velkou úhlopříčku, protože si ukroutíte krk. Obecně platí, že:

  • Menší pozorovací vzdálenost – do 55“
  • Větší pozorovací vzdálenost – 55“ a více

Existují i přesné tabulky vzdáleností. Právě úhlopříčka 55 palců je dnes takovým určitým standardem, přičemž cokoliv pod je spíše menší televize, cokoliv nad, je zase televize větších rozměrů. Pokud se budete dívat na televizi ze vzdálenosti okolo 4 m a více, určitě se vyplatí uvažovat i o úhlopříčkách okolo 75 palců.

Obraz vs. cena

Na televizi samozřejmě hodně řešíme její obraz. Chceme, aby zkrátka vypadal dobře. K dispozici dnes jsou různé technologie obrazu, kdy je to hodně o ceně, ale také o tom, jakou technologii preferuje konkrétní výrobce. Kvalitu obrazu určují také parametry, jako je kontrast, jas, odezva nebo obnovovací frekvence. Z pohledu samotných technologií však v zásadě dnes můžete narazit na:

  • LCD
  • QLED
  • OLED

Ty nejlevnější TV na trhu využívají panel typu LCD s podsvícením. Někdy můžete narazit také na označení LED, což je to stejné, akorát výrobce akcentuje LED podsvícení. Zde jsou v levných televizích poměrně dobrou volbou televize Samsung, protože často (ne vždy) využívají panely typu VA, které mají lepší černou. Například výrobci jako LG v levnějších televizích obvykle mají panely IPS, které jsou na tom s podáním černé barvy poněkud hůře, což pocítíte hlavně u tmavých scén filmů.

QLED je dnes v podstatě zejména technologie propagovaná společností Samsung, ale na jejím vývoji se podílela také firma LG. Originálně jde o vylepšenou technologii od Sony, kterou můžete dobře znát jako Quantum Dot. Ve stručnosti se jedná o klasický LCD panel, který však nabízí vyšší kvalitu zobrazení.

Naprostou dnešní špičkou, pokud se jedná o obraz, jsou samozřejmě OLED panely. Zde je absence podsvícení, takže svítí jednotlivé body samostatně, což znamená dokonalou černou barvu. Znamená to také vysoký kontrast, pozorovací úhly a vše zkrátka hraje pro kvalitu obrazu. Velmi dobré OLED panely dnes má LG. Bohužel ceny jsou vyšší.

Možnosti televize

Nakonec, nikoliv však z pohledu důležitosti, lze rozhodně zařadit možnosti TV. Jednak jde o možnosti hardwarové, které jsou dány dostupnými vstupy a výstupy, ale také jde o možnosti softwarové. V obou případech je to také hodně podmíněno cenou TV.

Běžné vstupy a výstupy, kterými je dnes TV vybavena, jsou konektory jako HDMI, kterých může mít i několik, různé audio a video vstupy a výstupy, USB apod. Může zde být Ethernet pro připojení do sítě nebo Wi-Fi aj.

Pokud se jedná o softwarovou výbavu, tak ty nejlevnější TV ještě nemusejí mít chytré funkce. Drtivá většina televizí však dnes je SMART. To znamená, že mají vlastní operační systém. Třeba Samsung má velmi povedený Tizen, ale najdete také TV s klasickým Androidem, který používá třeba Philips. Dále je zde webOS u televizí LG.

A kterou tedy vybrat značku?

Výběr konkrétní značky TV je často o osobních preferencích. Je to ale také hodně o tom, kolik jste ochotni zaplatit. U známějších značek obecně něco připlatíte i za logo. Některé konkrétní značky však nabízejí zajímavé technologie, případně mohou vynikat tím, že mají dobře zvládnutou konkrétní technologii obrazu, SMART funkce apod.

Třeba Samsung, LG a Philips bezpochyby patří k jedněm z nejpopulárnějších výrobců televizí. Samsung nabízí velmi dobré VA panely v levných televizních, což jsme zmínili už v článku. Proto je také v českých domácnostech velmi oblíbenou značkou televizí. V dražších řadách potom nabízí zajímavý poměr ceny a výkonu s technologií QLED. Značka LG zase má velmi dobře zvládnutou technologii OLED, ale připravte se pochopitelně na vyšší cenu těchto televizí. Philips zase často přináší zajímavý design a neotřelá technická řešení. U svých TV rozhodně dokáže zaujmout technologií Ambilight, která spočívá v osvětlení stěny za televizí, čímž se snižuje únava očí.

S rozhodnutím vám pomohou recenze

Stále nevíte, kterou televizi zvolit? V tomto ohledu vám mohou pomoci nezávislé recenze, které se zaměřují také na televize. Můžete se podívat na porovnání jednotlivých modelů, díky čemuž získáte lepší představu o tom, co vám daná TV může nabídnout. Dobré je číst také uživatelské recenze na srovnávačích cen, kde najdete konkrétní zkušenosti uživatelů.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Vybíráme chytrou televizi. Zvolit Samsung, Philips nebo LG?

Hide picture