Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Vybíráte psací stůl? Máme pár tipů, jak na to

Komerční sdělení

Komerční sdělení

21. 12. 2021

Výběru psacího stolu se vyplatí věnovat dostatek času. Je vhodné se zaměřit jak na jeho výšku a velikost pracovní plochy, tak na další parametry, které mohou ovlivnit pohodlí při práci. Jaké typy psacích stolů jsou aktuálně dostupné a podle čeho vybrat ten nejvhodnější?

Nejdůležitější vlastnosti psacího stolu

Psací stůl může být vyroben z různých materiálů. Nejčastěji se jedná o dřevo, kov či lamino. Dřevěné psací stoly jsou odolné, ale náročnější na údržbu. Psací stoly s kovovou konstrukcí působí moderně, navíc jsou stabilní a snadno omyvatelné. Výhodou laminovaných stolů je nízká cena, nevýhodou pak velmi náročná údržba – neměly by přijít do styku s vodou a v případě poškození povrchu je obnova prakticky nemožná.

Neméně důležitým parametrem je výška psacího stolu, která by se měla odvíjet od výšky jeho uživatele. Standardní výška je 75 cm, existují však i modely o 5 cm vyšší či nižší. Psací stoly pro děti bývají nastavitelné, tudíž není třeba kupovat každý rok nový. Lidé, kteří u psacího stolu tráví hodně času, možná ocení polohovací psací stůl, který lze nastavit pro práci ve stoje. A jak poznat ideální výšku stolu? Jednoduchá pomůcka zní, že při položení rukou na pracovní desku má být předloktí v pravém úhlu s paží.

Optimální velikost pracovní desky závisí především na preferencích uživatele. Nicméně obecně lze říci, že pro studenty a osoby pracující na počítači je vhodná deska o velikosti minimálně 150 × 70 cm.

Od individuálních požadavků se může odvíjet rovněž vybavení psacího stolu. Dostupné jsou například stoly s věšákem na tašku, přední clonou, kabelovými kanály, průchodkami pro vedení kabelů, speciálními zásuvkami na dokumenty apod.

Jaké typy psacích stolů existují?

Výběr nám usnadní rozdělení psacích stolů do jednotlivých kategorií. V kamenných obchodech i e-shopech jsou stoly obvykle rozřazeny na studentské psací stoly, psací stoly pro děti, PC stoly a kancelářské stoly. Čím jsou zmíněné druhy psacích stolů specifické?

Studentské psací stoly

Psací stoly pro studenty mají vždy prostornou pracovní desku, aby se na ni s přehledem vešel notebook i dokumenty běžné velikosti. Součástí některých modelů je také stojan či odkládací plocha na laptop, který lze díky tomu nechat na stole i tehdy, když jej student zrovna nevyužívá.

Psací stoly pro děti

Většina dětských psacích stolů je označena jako tzv. rostoucí stoly. Umožňují nastavení výšky pracovní desky podle aktuálních potřeb dítěte, díky čemuž vydrží delší dobu. K dětskému psacímu stolu se vyplatí koupit i vhodnou židli, jejíž výšku lze rovněž přizpůsobit.

PC stoly

PC stoly jsou určené pro umístění stolního PC a zároveň nabízejí dostatek prostoru pro práci s dokumenty. Samozřejmostí je vybavenost úložnými prostory a různými druhy doplňků, například průchodkami pro vedení kabelů, kabelovými kanály, zásuvkami na dokumenty apod. V některých případech jsou PC stoly zařazeny do kategorie kancelářských stolů.

Kancelářské stoly

U kancelářských stolů se zpravidla počítá s umístěním nejen počítače, ale také tiskárny, popřípadě skeneru. Jejich součástí bývá dostatečné množství přihrádek na dokumenty a dalších úložných prostor včetně bočních kartoték. Mnozí lidé se sedavým zaměstnáním jistě ocení již zmíněnou funkci polohovatelnosti, díky níž lze u psacího stolu stát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybíráte psací stůl? Máme pár tipů, jak na to

Hide picture