Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme 10 nejlepších adventur posledních let. Potrapte mozek

Pavel Šnábl

Pavel Šnábl

31. 8. 2017

Point and Click adventury už v dnešní době rozhodně nevycházejí tak jako dříve. Dnes jsou módní RPG nebo akční hry. Ale díkybohu i v těchto dobách se najdou hráči, kteří volí raději pomalé tempo a přemýšlení před likvidací tlačítka myši.

Tento výběr adventur je určen zejména mladším hráčům, protože tituly mají starší datum vydání. Je velká pravděpodobnost, že je mladší ročníky minuly, a to by byla velká škoda. Proto vám předkládáme tento skromný výběr. Do tohoto seznamu se samozřejmě nevešly všechny starší adventury, proto pokud tu chybí nějaká vaše srdcovka, podělte se o ni v diskuzi.

Série Posel smrti

První díl od studia Unknown Identity velmi příjemně překvapil. Ponurý, detektivní příběh s prvky tajemna a krásná grafika vás uchvátí. A jako bonus je přibalen profesionální český dabing. Tato adventura se velmi dobře chytila i v zahraničí a odnášela si v recenzích pozitivní hodnocení. Další dva díly už bohužel nedělalo české studio, licence se ocitla v rukou německého studia Cranberry Productions. Ovšem kvalita hry tolik neutrpěla a i další pokračování temného panství Black Mirror je důstojné. Německé pokračování se může naštěstí také pochlubit českým dabingem. Série Posel smrti nabízí kvalitní herní zážitek, hádanky jsou složité tak akorát.

Syberia 1 a 2

Syberia nabízí nádherný příběh s pěknou grafikou. Tyto hry byly prvotinou Benoit Sokala. Příběh vyprávějící o bajné zemi Syberia je strhující, a hráč nebude chtít přestat, dokud nebude znát všechny odpovědi. Hádanky se řídí přísně logickými pravidly, proto občas potrápí vaše myšlení. Pokud někdo nehrál ještě žádnou point and click adventuru a chtěl by začít, na tuto sérii by se měl zaměřit.

Sinking Island

Další dílo Benoita Sokala. Tentokrát se trochu pustil do experimentování. Tuto hru lze hrát na dvě obtížnosti. První, základní, je tradiční adventura. Čas stojí a děj se pohybuje postupně v závislosti toho, jak řešíte případ. Druhá a daleko obtížnější je už výzva. Jak název napovídá, jste na potápějícím se ostrově. V tomto módu běží časová míra a je nutné postupně posbírat důkazy, než je voda odplaví. Velmi dobrý a osvěžující nápad, nicméně je to pouze pro opravdové profíky.

Secret Files: Tunguska

Temná detektivní adventura se sci-fi nádechem. V kůži Niny a Maxe se vydáte zkoumat záhadu Tunguského kráteru. Pěkný příběh občas brzdí někdy až moc složité hádanky. S trochou trpělivosti si však užijete zajímavý příběh.

The Loungest Journey

Napínavý fantasy příběh, který se odehrává ve dvou paralelních světech – Arcadia a Stark. Stark je Země v budoucnosti, zhruba okolo roku 2209. Naopak Arcadia je na úrovni starověku, ale důležitou roli zde hraje magie. April žije ve světe Stark, jenomže je shodou okolností do Arcadie přenesena. Dojem z hraní občas kazí některé trochu nelogické řešení hádanek. Nicméně poutavý přiběh rozhodně stojí za trochu potrápení šedé kůry mozkové.

Runaway

Bláznivá jízda Briana a Nikol vás nenechají ani na chvíli vydechnout. Kreslená, komiksová grafika a všudypřítomný humor jsou pro sérii Runaway typičtí. Rozhodně byste neměli minout tento první díl, bohužel další pokračování už jsou slabší. Hádanky jsou tu vesměs nelogické, respektive občas šílené.

Atlantis 2

Adventura s krásnými, ale statickými scénami. Hledání bajné Atlantidy vás provede po celém světě a různými obdobími lidské historie. Každá kapitola nabídne jiné prostředí a samozřejmě i jiné hádanky. Řešení problémů však občas bývá složité a vede k řadě zákysů.

 

Sherlock Holmes versus Jack The Ripper

Studio Frogware, které je za tuto adventuru zodpovědné, už vytvořilo několik her s postavou Sherlocka Holmese. Vždy se jednalo o kvalitní kousky. Tento díl není výjimkou. Hra vám naservíruje temný, krvavý a hlavně detektivní příběh. Tentokrát nebudete muset jenom kombinovat předměty z inventáře, ale také budete sestavovat místa činu, určovat motivy a dokonce hledat spojitosti mezi obětmi. Neanglicky mluvicí hráče určitě potěší české titulky. Sečteno a podtrženo, určitě nejkvalitnější zpracování Sherlocka Holmese.

Machinarium

Česká adventůrka, kterou vytvořilo studio Amanita Design. Kvalitní, ručně kreslené prostředí vás zavede do světa robotů. Hra je zvláštní tím, že nemá žádný rozhovor. Veškerá interakce probíhá pouze pomocí zvuků a komiksových bublin. Přímo ve hře je dvouúrovňová nápověda. První úrověň nabízí hráči jednou za level droubnou nápovědu (samozřejmě pomocí bubliny), druhá úroveň je jakýsi průvodce, který se však zpřístupní až po dohrání drobné minihry. Hru lze doporučit i pro menší hráče.

The Secret of Monkey Island: Special Edition

Remake slavné adventury z 90. let. Hra hýří vtipem a kultovními hláškami. Řešení puzzlů se většinou zakládá na šílených možnostech, proto se občas nevyhnete zkoušení všeho na všechno. Tato speciální edice má citlivě vylepšenou grafiku a upravený font. Pro ty, kteří holdují retro grafice, má hra ještě speciální bonus – kdykoli se můžete přepínat mezi starým a novějším zobrazením.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Vybrali jsme 10 nejlepších adventur posledních let. Potrapte mozek

Hide picture