Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme 10 nejlepších RPG her posledních let. Prožijte pořádné dobrodružství

Miloš Kodýdek

Miloš Kodýdek

7. 10. 2012

Poslední roky byly k RPG hrám velmi vlídné. Jeden skvělý titul následuje druhý, a RPGčka se tak právem vyhřívají na výsluní pozornosti. Žádný jiný žánr vám neumožní prožít si skutečné dobrodružství ve všech jeho aspektech a zprostředkovat hrdinovu cestu od skromných začátků až po epické výšiny.

OBR: The-Witcher

Příběh zaklínače Geralta vás chytne a nepustí  Zdroj: Vydavatel hry

Ať už fandíte sci-fi, fantasy nebo se vyžíváte v postapokalyptických světech, pro každého se v posledních letech našlo něco výjimečného. Připravili jsme pro vás přehled těch nejlepších RPG her a sérií, které se za poslední roky objevily na našich obrazovkách.

Elders Scrolls

OBR: Elder-Scrolls-VSkyrim má díky své neoddiskutovatelné kvalitě pověst jedné z nejprobíranějších her současnosti. Obrovský herní svět, volnost pohybu, unikátní systém rozvoje postavy, propracovaný příběh i snadná modovatelnost. To je jen část důvodů, proč se tenhle kus dobře odvedené práce tak dlouho udržel na předních žebříčcích prodejnosti. Jenže tyhle vlastnosti se neobjevily samy od sebe, nýbrž je zdědil po svých předchůdcích. Morrowind, třetí díl série se odehrává ve stejnojmenné domovině temných elfů, kteří vám vždy ochotně vrazí kudlu do zad. Ostrov je plný bizarní architektury a ještě podivnějších zvyků. Oblivion se pak odehrává v centrální provincii světa Tamriel, kde se hlavní hrdina snaží zabránit invazi démonických bytostí. Epický formát příběhu oděný do pěkného grafického kabátku byl bohužel brzděn možnostmi enginu. Všechny díly ságy Elders Scrolls se však nesmazatelně zapsaly do historie žánru a mají co nabídnout i dnešním hráčům.

Dragon Age 1+2

OBR: Dragon-Age-2Duchovní nástupce legendárního Baldur’s gate je v podstatě takovou sázkou na jistotu. Tvůrci nepřišli s prakticky žádnou novinkou, ale na základě předchozích zkušeností a žánrových archetypů vytvořili nic víc a nic méně než dobrou hru. Na druhou stranu, snaha o přesun do oblastí temné fantasy za pomoci celých kýblů krve působí spíše komicky a občas vzbuzuje pocit, že namísto družiny slovutných reků velíte skupince psychotických řezníků. První díl si vytvořil slušnou hráčskou základnu, a proto na sebe dvojka nedala dlouho čekat. Většině fanoušků se však nelíbilo, kudy se druhý díl vydal, a kombinace zastaralého grafického prostředí společně s recyklací herních mechanismů působí, jako by tvůrci svou práci vyloženě odbyli. Přesto druhému dílu nelze upřít zajímavě napsané postavy a slušné dialogy. Uvidíme, jak si vývojáři poradí s nedávno oznámeným třetím dílem.

Zaklínač 1+2

OBR: The-Witcher-2Polským vývojářům z CD projektu se podařilo to, o co se konkurence neúspěšně pokoušela celé roky: vytvořit fantasy pro dospělé publikum. Andrzej Sapkowski, stvořitel zaklínače Geralta, na tom sice má nedílnou zásluhu, ale nelze než vývojářům z polského CD projektu zatleskat, jak se jim podařilo literárního hrdinu a jeho svět převést na obrazovky počítačů. Při procházení nejedné lokace na vás padne pocit, jako byste se ocitli ve středověkém Polsku. Úžasným způsobem napsaný příběh není o zabíjení monster či hledání magických artefaktů, právě naopak, je protkán tématy jako rasismus, terorismus a korupce, a po právu si tak zaslouží označení high fantasy. Druhému dílu se podařilo vylepšit prakticky každý aspekt herního zážitku a předělat pokulhávající bojový systém. Společně s perfektním vizuálem tak vytvořili něco, co se nebezpečně blíží herní nirváně.

Čtěte také: RECENZE: Guild Wars 2 má reálný potenciál stát se MMO velikánem

Vampire: The Masquerade – Bloodlines

OBR: Vampire-The-Masquerade-BloodlinesProstředí přenesené ze stolního RPG světa World of Darkness je doslova ideální pro vytvoření komplexního herního zážitku okořeněného víc než špetkou hororových motivů. Přesně toho se vám v případě tohoto kusu dostane. Úchvatná goticky temná atmosféra nočního Los Angeles se vám zaryje do paměti a herní systém vás zase přiková k obrazovce. Místo volby povolání se jako upíří novorozenec přidáte k jednomu z upířích klanů a konečně taky jednou nebudete zachraňovat svět, ale jen se v něm snažit přežít. Skvěle napsané a nadabované postavy vám to budou usnadňovat až do chvíle, kdy pro ně začnete být cennější jako mrtvý nemrtvý. Technické provedení, které v době vydání nemělo na poli RPG obdoby, dělá z titulu velmi zajímavou volbu i pro dnešní hráče.

Dark souls

OBR: Dark soulsPoměrně nový přírůstek na poli RPG, který si již kolem sebe stačil vybudovat malý kult. Hra kupodivu nesází na silný příběh ani na vyšperkované dialogy, ale na variabilitu prostředí, souboje a především obtížnost. Nekompromisní náročnost, která vás trestá za každou chybu a přináší dnes již téměř zapomenutý druh hratelnosti. Připravte se, že budete umírat opravdu často, a o to větší bude vaše radost z každé nové lokace. A radost je zcela na místě. Každé prostředí je úplně jiné, s novou architekturou, novými nepřáteli a novými výzvami. Plynulé přechody mezi nimi navíc vytváří iluzi obrovského otevřeného světa. Nedávno vydaný konzolový port se sice příliš nepovedl, ale přesto si hra šanci zaslouží.

Fallout New Vegas

OBR: Fallout New vegasFallout New Vegas má spoustu kladů, ale tím největším je prostředí, které je přímo gurmánskou směsicí ulítlého humoru, hyperbrutality a bezútěšného postapokalyptického světa, kde přežijí jen ti, kteří mají nejrychlejší prst na spoušti. K tomu přidejte koření v podobě příběhu perfektně zapadajícího do logiky falloutího universa, a máte chuťovku, kterou si i díky spoustě vzniklých módů můžete dopřávat bez omrzení.

Knights of the Old Republic 1 a 2

OBR: KOTORPokud hledáte nejlepší hru ze světa hvězdných válek, můžete přestat, protože se vám to právě podařilo. Autoři chytře zasadili děj tisíce let před filmovou hexalogii, a mohli tak začít s čistým listem. V minulosti předaleké galaxie stvořili epický příběh války mezi světlou a temnou stranou síly. Jeden z nejlepších příběhů herní historie je doplněný skvěle fungujícím herním i bojovým systémem a novými nápady, které se časem staly nezbytnou součástí žánru. Poprvé hra přinesla fungující systém morálních voleb promítajících se do celého příbehu a k tomu postupné odhalování minulosti vašich společníků, které je skoro stejně zajímavé jako sledování hlavní příběhové linky. Druhý díl, který mělo na starosti studio Obsidian, posunulo většinu herních elementů ještě o úroveň výše, ale nedokázal se prvnímu dílu vyrovnat po stránce zajímavosti hlavního protagonisty a ústřední dějové linky.

 Nepřehlédněte: iPhone 5 čelí parodiím i drsným reklamám konkurence

Deus Ex: Human Revolution

OBR: deusexOživit kultovní Deus Ex po víc než dekádě byla skutečná výzva. Kráčet ve šlépějích legendy není nikdy snadné, ale vývojářům z Eidos Monteral se to podařilo na jedničku. Do série známé tím, že poskytuje hráči mnoho možností, vnesli moderní prvky a propracovaný příběh, hemžící se konspiracemi a sociální kritikou. Herní systém je téměř bez chybičky. Akce, dialogy, RPG systém, vše do sebe zapadá jako součástky v umělých končetinách hlavního hrdiny. Atmosféra na vás dýchá z každého rohu a i při prolézání toho nejzapadlejšího kanclu najdete odkazy na původní hru nebo myšlenky velikánů sci-fi žánru. Příběh je zasazený do doby před původním Deus Exem, kdy je celá země zmítána konfliktem mezi puristy a kyberneticky vylepšenými lidmi. Celá hra je kritikou na lidskou nenávist vůči všemu odlišnému.

Mount & Blade

OBR: blade-mount-gamesTurečtí vývojáři z TaleWorlds si stanovili vysoké cíle a vytvořili dílo, které co do rozpětí těžko hledá konkurenci. Hra se tváří jako prostá simulace velitele žoldácké kompanie, ale zahrnuje spoustu dalších prvků, které společně tvoří jedinečný herní zážitek. Můžete očekávat skvělý soubojový systém, epické bitvy, bezkonkurenční jízdní model, strategické výzvy, pseudohistorický svět zmítaný konflikty a funkční ekonomiku. Co z Mount & Blade dělá skutečně výjimečný kousek je neuvěřitelné množství módů, které pro něj komunita vytvořila. Počínaje modifikacemi z různých historických období a konče třeba módy z prostředí Pána prstenů nebo Hvězdných válek.

Trilogie Mass Effect

OBR: mass-effect-2Vítejte v galaxii, kde lidé hrají druhé housle vyspělejším rasám. To, co začíná jednou malou misí, se záhy promění v epickou jízdu za záchranu celé galaxie. Pečlivě vytvořený svět, skvěle napsané dialogy, výborné vedlejší postavy a svižně pojaté akční sekvence, to vše a stovky dalších detailů dělají ze série Mass Effect výstavní skříň pro to, jak má vypadat a fungovat moderní RPG hra. Každý díl je sám o sobě skvělou hrou, ale společně, i díky úzké provázanosti, tvoří neopakovatelný zážitek, který na dlouho zůstane v naší paměti, nehledě na kontroverzní zakončení. Možná se dočkáme i pokračování, tentokrát bez Sheparda.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 10 nejlepších RPG her posledních let. Prožijte pořádné dobrodružství

Hide picture