Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme 11 nejlepších závodních her posledních let. Nažhavte motory

Zdeněk Král

Zdeněk Král

4. 8. 2012

Některé hry se prostě podaří, hráči u nich stráví mnoho spokojených hodin, probírají je s kamarády, spolužáky a kolegy, a i po letech s úsměvem vzpomínají na herní chvilky. Podívejte, jaké závodní legendy z nedávné doby jsme vybrali na Gamezinu.

SCREENSHOT: Dirt

Zvolit si dnes můžete simulátor, arkádu, rally, nebo třeba tuningovou bitku Zdroj: Dirt 3

Závodní hry umožňují obyčejnému smrtelníkovi dělat to, na co si v reálu troufnou jen profíci. I slušný a odpovědný řidič se může u počítače prohánět třístovkou a bourat do všeho, co mu přijde před kola, obzvlášť když za to dostane bonusové body. Vývojáři to dobře ví a závodních her vychází mraky. My jsme vybrali ty, které jsme v minulých letech sami s nadšením hráli a dodnes k nim máme upřímný respekt.

FlatOut

FlatOut nebyl první hrou, která přinesla destrukční model, ale mezi obyčejnými závodními hrami tehdy zazářil. Hráči se mohli vyblbnout v klasických závodech, demolition derby i v bláznivých parodiích sportovních disciplín ve zvláštní aréně. Bourat je prostě legrace, vzduchem létala auta, kusy plotu a hlavně řidiči, engine byl velmi pokročilý a grafika taky potěšila. Možná zamáčknete slzu v oku při vzpomínce na frustrující nastavování neoficiálního multiplayeru. Celkem slušný úspěch měl i druhý díl a Ultimate Carnage, naopak trojka dopadla katastrofálně a dostávala hodnocení 1/10.

Dirt (série)

Dirt nemá smysl rozdělovat na jednotlivé díly. Zdaleka nebyl první rallye hrou, ale už od jedničky přišel vždy se skvělou grafikou, perfektním enginem a nádherně různorodým prostředím, od sněhu po poušť. Navíc se řadí ke hrám, kde si můžete zvolit obtížnost od směšně jednoduché až po vražedně realistickou, což můžeme jen pochválit. Od třetího, normálního dílu, se oddělil bláznivý Showdown, úspěšná série teď bude mít dvě žánrové řady.

Grid

Co dokázal Dirt v rallye, to se povedlo Gridu v klasických závodech. Příjemně rozdělil kariéru na sezóny a konečně jste mohli postupovat hrou, i když jste nevyhráli, díky týmovému kolegovi. Procestovali jste svět, vyzkoušeli snad všechny sporťáky a nejrůznější styly závodů, do toho vám do uší promlouval sympatický týmový manažer a i po získání nejprestižnějších cen jste mohli závodit dál v povedeném multiplayeru. A zase ty promakané obtížnosti, kterých si na hrách tak ceníme.

Nepřehlédněte VIDEO: Hyundai představil automobil plně vybavený na zombie apokalypsu

Need for Speed Underground 2

Už tak populární Underground vývojáři vylepšili o volné město a přehlednější herní systém. Možnosti tuningu byly neuvěřitelné, závodů přehršel, grafika nádherná a hra zabavila na hodiny a hodiny. Hráči si vzájemně posílali fotky svých vymazlených aut a poměřovali, kdo měl vyšší hodnotu královského driftu.

Need for Speed Hot Pursuit (remake)

Už původní hra, opět ze série Need for Speed, vzbudila zasloužený ohlas, ale byl to hlavně nedávný remake od Criterionu, na který kritici i hráči vzpomínají s láskou. Jednoduché arkádovité ovládání v kombinaci s rychlými auty, policejními speciály, zábavnými zbraněmi a kupodivu inteligentním pokusem o herní sociální síť, to vše udělalo z nového Hot Pursuitu hru, která skomírající sérii vylepšila pověst.

Burnout Paradise

Když arkádu, tak pořádnou. Kaskadérské kousky, vytlačování protivníků do zdi, otevřené město se spoustou závodů, různé třídy s různě šílenými vozidly, pěkný soundtrack a dobře fungující multiplayer. Detaily, jako fakt, že auta nemají řidiče, neubraly hře na zábavnosti, a Burnout tak zůstává závodní arkádou, u které se vyblbne i ten nejznuděnější řidič.

Driver San Francisco

Série Driver začala na vrcholu a s přibývajícími díly byli fanoušci méně a méně nadšení (velmi mírně řečeno). Nejnovější pokračování, které vyšlo v září 2011, ale zase mířilo mezi špičkové tituly. Jako jedna z mála her nabídne město, po kterém se opravdu má smysl jen tak projíždět, a doplňuje příběhové mise o naprosto šílené množství vedlejších úkolů a závodů.

Trackmania

Hra, kde závod trvá třeba 20 sekund, kde budete nadávat, když těsně před cílem nabouráte, ale kterou stejně budete hrát znova a znova. Velmi jednoduchý koncept, velmi kvalitní free verze a pěkně udělaná verze plná, všudypřítomné statistiky a jednoduchý multiplayer dělají z Trackmanie legendu, kterou asi nebudete hrát deset hodin v kuse, ale na počítači mnoha hráčů má čestné místo.

Nepřehlédněte: VIDEO: Nejvýkonnější svítilna na světě dokáže usmažit vejce i roztavit plast

F1

Pořádné formule na herní scéně dlouho chyběly, v roce 2010 to napravili v Codemasters, a realistické závody (i celý ten humbuk okolo) si našel cestu do mnoha počítačů. Pochvalu si zaslouží licencované týmy, realističnost a propracovanost, která se zvyšuje každým rokem. Milovníci formulí si tak můžou zajezdit na svém oblíbeném okruhu, i když zrovna v televizi žádná Velká cena neběží.

Forza Motorsport

Xboxáři si už roky užívají exkluzivity simulátoru Forza. Neuvěřitelné množství licencovaných automobilů, tuning, přenádherná grafika, povedený online režim a perfektně zpracovaná fyzika. Hra se nesnaží být tím úplně nejrealističtějším simulátorem, ale ovládání je precizní a hráčům nabízí perfektní zážitek. I zarytí pécéčkáři si často zoufají, že se slavného titulu nedočkali v nekonzolové verzi.

Gran Turismo

Gran Turismo je pro změnu určené výhradně majitelům třetího Playstationu. Hlavně grafické možnosti konzole ždíme hra na maximum, nabízí opět perfektní jízdní model a oproti Forze by měla být ještě realističtější, i když poslední díl trochu ubral. Ostatními možnostmi je na tom podobně jako právě xboxová alternativa. Gran Turismo patří mezi špičku a je skvělým příkladem toho, že termín počítačové hry zdaleka nepokrývá celý současný videoherní svět.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 11 nejlepších závodních her posledních let. Nažhavte motory

Hide picture