Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme 5 her s nejlepším soubojovým systémem. Boj je výzva

Jan Hnilica

Jan Hnilica

24. 10. 2012

Nejen nekonečnými komby a klikáním je hráč živ. Jsou hry, které nabízejí propracovanější souboje trvající déle než půl vteřinu. Inspirujte se následující pěticí, která ukazuje, jak také  souboje ve hrách mohou vypadat.

might and magic

Souboje v Dark Messiah of Might and Magic byly vždy výzvou. Zdroj: výrobce hry

Dark Messiah of Might and Magic

Tenkrát ještě málo známí Arkane Studios dostali důvěru na stvoření nového dílka z univerza Might and Magic. Zatímco jejich předchozí titul Arx Fatalis byl ryzí RPG, Dark Messiah sázel na akci. Bojový systém je promakaný, protivníků sice není tolik jako v ultraakčních clickfestech, za to jsou jednotlivé boje delší a zaživnější. V Dark Messiah se hojně využívá prostředí, takže své protivníky můžete skopávat z ochozů, ze skal a střech.

Pokud se poblíž vyskytuje něco špičatého je možné protivníka připravit na rožnění. Likvidovat nepřátele šlo i pěkně potichu, dýkou za zády či lukem. Díky záživnému soubojovému systému a propracovánému level designu si ani nevšimnete slabší zápletky.

Star Wars Jedi Knight:Jedi Academy

Ať už v kůži Kylea Katarna nebo Jadena Korra, zažitek z pořádných bojů na lasery byl zaručen. O Jedi Academy to platí mnohem více než o Jedi Outcast, poněvadž meč vlastníte od samého počátku (Jaden byl prvním, kdo si meč sestrojil bez patřičného výcviku Jediů), zatímco v Outcast jste se k němu propracovali až v polovině hry. Později se i z Jadena stane Jedi a s tím se pojí možnost používat dvoubřitou laserovou tyč anebo lze používat dva meče současně.

Tento moment odstartuje tu pravou řež, kdy meče létají všemi směry často proti velkým přesilám temných Jediů. Obě hry jsou jasnou volbou jak pro fanoušky Star Wars, tak i pro ty, kdo si vždy chtěli vyzkoušet pořádnou laserovou mečovačku.

Čtěte také: GameFFest bude ve znamení Minecraftu. Začíná již ve čtvrtek

Mount & Blade

Dlouhá, trnitá cesta provázela tento projekt, než se konečně rozblikal na našich monitorech. Díky TaleWorlds za píli a Paradox Interactive za tu trpělivost. Tři roky vývoje a neustálý feedback komunity, která se kolem hry vytvořila, byla na konečném produktu znát. Simulátor středověkého pána byl na světě. Strategickou část hry pro zaměření článku pominu, zajímá nás bitevní systém. Mečem můžete máchat do různých směrů, šípy z kuší a luků mají realistickou trajektorii.

To vše se později budete muset naučit ovládat ze sedla vašeho koně. Mimochodem jízdní model je vůbec ten nejlepší, který lze zažít a pánové z Bethesdy by si měli Mount & Blade už konečně záhrát, aby konečně pochopili, jak vypadá jízda koňmo.

Severance: Blades of Darkness

Propracovanější Rune, co do combat systému. Dílo, které bude znát asi málo z vás. Je to škoda, protože se jedná o hru, která se může pyšnit jedním z nejlepších bojových systémů. Španělští Rebel Act Sudios se pořádně vytáhli a nabídli světu pocit z boje dosud nevídaný. Jednotlivá komba vám v této hack-and-slash third-person akci zpřístupňují postupně. Pro jejich otevření je potřeba dosáhnout určitého levelu.

Ale to není vše. Každé kombo je potřeba se pořádně naučit pomocí stlačení šipek v určitém pořadí. Takže se při hraní občas přistihnete, jak stojíte kdesi v koutě a poctivě cvičíte nové kombo, kterým chcete zkosit toho goblina za rohem, který vás už šestkrát zabil. Celkově je hra dost temná a krvavá, takže kam sečnou zbraní udeříte, tam příslušnou část těla oddělíte. Snad se někdy dočkáme něčeho podobného. Byla by škoda, aby takový skvost úplně zapadl. Demon´s Soul nebo  Enclave jsou modernější zástupci tohoto žánru.

Čtěte také: V Assassin’s Creed III musíte zachránit svět. Sledujte Desmondův příběh

Gothic

Spoustě lidí připadal systém soubojů v Gothic serii těžkopádný. Uznávám, že v porovnání s ostatními v tomto výběru, by patrně zůstal na chvostu. Nic to však nemění na tom, že to byl systém zábavný a bylo třeba trochu cviku než ho člověk dokonale ovládl. Pokud jste byli šikovní a trpěliví bylo možné vyhrát i nad daleko těžšími soupeři. Dodnes si pamatuji, jak jsem s jakousi dřevěnou halúzkou složil soupeře v plné zbroji a s obouručákem. Podobný bojový styl se nachází i Risen.

Jeden obraz vydá za tisíc slov, takže pokud chcete vidět výše popsané v pohybu, podívejte se na video vytvořené speciálně pro tento článek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 5 her s nejlepším soubojovým systémem. Boj je výzva

Hide picture