Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Vybrali jsme další kvalitní hry zdarma. Tentokrát si také zazávodíte

Jan Holan

Jan Holan

31. 8. 2012

Tentokrát zavítáme do komiksového světa superhrdinů s Champions Online, zajezdíme si v TrackManii, prolezeme pár dungeonů a pobijeme pár draků v Dungeons and Dragons Online a posvítíme si na originální hru jménem Glitch.

Model F2P se už rozšířil do mnoha žánrů

Velká herní studia mají při vývoji milionových her výhody, ale ani hry zdarma nemusí být nekvalitní nebo ošklivé. V minulém článku jsme představili několik vynikajících zástupců kategorie Free2Play, teď nabízíme dalších pár kousků, které žánru rozhodně nedělají ostudu.

Champions Online: Free for All – Superhrdinou snadno a rychle

Po uvolnění Team Fortress 2 jakožto Free2Play na distribuční síti Steam začaly příkladu této střílečky následovat i další hry. A zatímco některé jsou kvalitní méně, najdou se mezi nimi i takové, které by byl přímo hřích přehlédnout. Jednou takovou je i MMORPG Champions Online. Jedná se totiž o hru ze světa superhrdinů podle stejnojmenného RPG, za kterou by se nemusely stydět ani komiksy od Marvelu, a tak je dokonalou volbou v případě, že vás světy většiny aktuálních fantasy MMO začaly trochu nudit.

video
play-sharp-fill

Stejně jako v každé jiné hře tohoto žánru vás na začátku čeká tvorba postavy, v tomto případě superhrdiny. Pro neplatící hráče je přístupno celkem devět archetypů. Na výběr je kupříkladu Inferno, který, jak název napovídá, pracuje s ohněm, či Blade, archetyp superhrdiny soustředícího se na boj s čepelí. Pokud se rozhodnete si připlatit, zpřístupní se vám navíc další devítka, ale také možnost namixovat si jednotlivé schopnosti podle svých představ.

Velkou roli v tvorbě postavy hraje i kosmetický prvek, a možností upravení vzhledu tu je opravdu hodně. Tím ale pořád vaše tvorba super hrdiny nekončí. V průběhu hraní tak třeba dostanete příležitost vybrat si jeden ze způsobů cestování. Má být váš hrdina superrychlý, létat, nebo se teleportovat? Možností je více.

Přečtěte si také: RECENZE: Deadlight je první pořádně atmosférická zombie plošinovka

Se změnou prostředí přichází i změna hratelnosti. Celá hra je zaměřená hodně akčně, tak jak se na superhrdiny sluší. Můžete třeba popadnout opodál stojící auto a hodit ho do chumlu nepřátel. Krom většího akčního zaměření ovšem hra nabízí to, co všechny ostatní MMO. Spoustu questů, instancí, zajímavých prostředí a sem tam nějakého bosse a nebo skupinový quest, to vše dokreslené zajímavou grafikou. Pokud jste si jako malí přáli být superhrdinou, máte možnost si splnit tento sen alespoň virtuálně.

  • Klady: neokoukané prostředí, akce, tvorba postavy
  • Zápory: spousta zajímavých archetypů a možností přizpůsobení postavy jen pro platící hráče

TrackMania Natios Forever – Miliony hráčů, tisíce tratí

Závodní série jménem TrackMania má bohatou historii. Po několika úspěšných dílech se francouzské studio jménem Nadeo rozhodlo v roce 2006 vypustit do světa zdarma hru se jménem TrackMania Nations, určenou pro Electronic Sports World Cup. O rok později vyšel rozsáhlý update, který do názvu hry přidal slovo Forever a již tak dobrou hru o mnohé vylepšil. Přestože od té doby vyšlo mnoho dalších dílů a za pár dní vychází plnohodnotné pokračování v podobě TrackMania 2: Canyon, okolo TM:NF se tvoří stále rostoucí komunita s velkou českou základnou.

video
play-sharp-fill

V TrackManii usednete za volant virtuální formule a budete projíždět naprosto šílené tratě s prudkými zatáčkami, smyčkami a dlouhými skoky. Fyzika, tak jak jste ji znali, tu totiž neplatí, a tak není problém jet po naprosto kolmé stěně či dělat s autem salta ve vzduchu. Právě jízdní model je jednou z věcí, kterými se TM liší od konkurence. Přilnavost vašich pneumatik je pozoruhodná, stejně tak jako schopnost motoru rozjet formuli až na osm set kilometrů v hodině.

Pravá chytlavost hry ale tkví v multiplayeru. Mezi jednotlivými auty totiž nejsou kolize, takže do vás nikdo nemůže vrazit. To, jestli vyhrajete, a nebo ne, tak závisí čistě jen na vašich řidičských schopnostech, a soupeři nemůžou váš výkon sabotovat. Další výhodou hry je také zabudovaný editor tratí, který dává fantazii opravdu volnou ruku, a tak občas nezbývá než žasnout nad tím, co vytvořili ostatní. A pokud vás hra bude bavit, máte možnost si pořídit placenou verzi TrackMania United Forever a zpřístupnit si tak další herní obsah.

  • Klady: spousta tratí, vestavěný editor, jen o schopnostech
  • Zápory: každých pár závodů musíte jako neplatící hráč jedno kolo čekat

Glitch – A game of giant imagination

Glitch je zvláštní hra. Velmi zvláštní. Jejím tvůrcem je Tiny Speck, který mimo jiné stojí i za vznikem sítě pro sdílení fotografií Flickr. Hra se odehrává v myslích jedenácti Obrů a hraje se v prohlížeči. Vytvoříte si svého avatara, a pak se už jen pohybujete po dvojrozměrném světě a potkáváte ostatní hráče. Ale na vše, na co jste zvyklí z ostatních MMO, rovnou zapomeňte. Tady nebudete hrát hrdinu, zabíjet nestvůry a probíjet se k finálnímu bossovi.

video
play-sharp-fill

Místo toho budete procházet klidným světem, poslouchat příjemnou hudbu a jednoduše prozkoumávat okolí. Narazíte tak třeba na metro, dům na prodej, portál a nebo minihru, kterou si můžete zahrát s ostatními. Sem tam splníte nějaký quest, kupříkladu vylezete na nejvyšší strom či pomůžete někomu něco najít, a dostanete za to zkušenosti. Za získané levely se můžete naučit nějakou novou schopnost, jako je třeba používání fotoaparátu, rychlejší zalévání stromů, práci s mixérem a nebo třeba psaní.

Přečtěte si také: Víme, jak připojit Xbox 360 ovladač k PS 3. USB Cronus to dokáže

Glitch není hra, na kterou jsou současné herní masy zvyklé, a tak je otázkou, jestli se mu podaří vytvořit okolo sebe dostatečnou komunitu. Předpoklady k tomu má. Oproti ostatním hrám ovšem boduje hlavně svojí originalitou, a zatímco někomu může přijít tato podivnost úžasná, ostatní ji zavrhnou s tím, že vlastně v té hře o nic nejde. Jedná se zkrátka o tolik nezvyklý zážitek, že nezbývá nic jiného, než ji vyzkoušet na vlastní pěst.

Dungeons and Dragons Online – Co takhle Dračí Doupě?

Jak už název napovídá, hra je postavena na pravidlech hry na hrdiny Dungeons and Dragons, jejíž českou alternativou je Dračí Doupě od nakladatelství Altar. DDO má na starosti Turbine Entertainment, stejně jako Lord of The Rings Online, a hru dokonce potkal stejný osud jako již zmiňované LoTRO. Jakmile začali ubývat fanoušci, rozhodli se tvůrci vypustit hru do světa jakožto Free2Play, a tak jsou spokojení jak hráči díky zábavě zadarmo, tak vývojáři díky mikrotransakcím.

video
play-sharp-fill

Příběh se odehrává ve světě jménem Eberron. Po tvorbě postavy, která se nese v duchu verze 3.5 papírových Dungeons and Dragons, a dokončení tutoriálu přichází teprve ta pravá zábava – dungeony. Stejně jako papírová předloha totiž sází DDO na kooperativní hraní a procházení jednotlivých instancovaných jeskyní s partou kamarádů. Zloděj jde napřed a kontroluje a zneškodňuje pasti, jakmile někdo zahlédne nestvůru, pošle se napřed bojovník a před závěrečným bossem si všichni odpočinou a rozdělí si potiony.

Z předchozích řádků jistě vyplývá, že pokud jste sólový hráč a radši shrábnete všechnu odměnu sám, tak tahle hra není pro vás. O to víc si ji jistě užijou fanoušci Dračího Doupěte a podobných her, kteří jsou zvyklí spolupracovat a pomalu ale jistě se probíjet dungeonem ke kýžené odměně v podobě zkušenostních bodů a nějakého toho kouzelného vybavení navíc, protože právě pro ně je hra určena.

  • Klady: důraz na kooperaci, Dračí Doupě
  • Zápory: důraz na kooperaci

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme další kvalitní hry zdarma. Tentokrát si také zazávodíte

Hide picture