×
FANZINE.cz

Vybrali jsme nejlepší fantasy RPG všech dob. Zahrajte si na hrdiny

Asi nejoblíbenější žánr počítačových her několika posledních let je bezesporu hra na hrdiny, role-playing game, neboli RPG. Titulů je neskutečně mnoho, TOPZINE.cz pro své čtenáře vybral devět těch opravdu nejlepších.

Skyrim je rozhodně jednou z nejlepších her loňského roku. zdroj: bethesda.com

Prodírat se historií RPG a psát jenom to nejdůležitější by zabralo přinejmenším několik desítek stránek. Žánr jako takový má svoje kořeny už v roce 1970, kdy se objevilo na mainframe počítačích (ano, to jsou ty, co zabíraly celou místnost) legendární pen-and-paper RPG Dungeons and Dragons. Od těchto textových RPG urazil žánr dlouhou cestu a nejvýznamnější milníky posledních dvou desetiletích je třeba si připomenout.

Dungeon Siege

Jedno z těch lepších, svižnějších RPG z izometrického pohledu (shora). Příběh Dungeon Siege přivádí hráče do světa jménem Arrana, který je věk co věk sužován jiným zlem. Hlavní hrdina spolu se čtyřmi spolubojovníky bojuje o jeho záchranu. Svižná akce a potvory, kam se člověk podívá, dělá z Dungeon Siege parádní RPG řežbu, dynamickou a plnou hezkých a líbivých kouzel. Bohužel, třetí díl od původního konceptu trochu ustupuje, což je rozhodně škoda.

Fable

Fable 3 kostíci

Nejpohádkovější z nejpohádkovějších. Fable už od prvního dílu hráčům dává možnost vybrat si svou cestu dobra nebo zla. Fable je unikátní hlavně změnami postavy jako je stárnutí, jizvy z bojů, tetování a podobně, ale i změna vzhledu ovlivněná povahou. Celkově působí Fable hodně nadýchaně a roztomile a ne každého si získá. Fable je prostě fantasy RPG, jak má být.

Gothic / Risen / Arcania

Všechny tři tituly, ačkoli by se zdály odlišné, mají mnoho společného. Myšlenku, svět, příběh a herní mechanismus. Gothic je původní německý hardcore RPG, Risen pak zpracování pro americké publikum a Arcania jen logickým pokračováním. Hardcore RPG znamená, že vše si musí hráč najít sám. Žádné waypointy, ukazatele směru nebo nápovědní kouzla. Otevřený svět s nespočtem nepřátel, možností a libovolným přístupem.

Zaklínač (The Witcher)The Witcher 2 - Geralt

Knižní a potom i seriálový zaklínač Geralt se dočkal i herního zpracování. A nedopadlo to vůbec špatně, ba naopak. První i druhý díl se může pochlubit skutečně dlouhou herní dobou, perfektním příběhem, skvělými nápady i zpracováním dost věrným knižní a hlavně seriálové předloze. Zaklínač se rozhodně nestydí ani za hanbaté in-game filmečky nebo sprostou mluvu a dost naturalistický přístup. Ale to k Zaklínači patří a krásně se na to kouká.

Neverwinter nights

Město Neverwinter sužuje mor a obyčejný rekrut musí získat lék a odstartuje tím úžasnou cestu přes celou zemi. Neverwinter nights překonává i legendární Baldurs Gate, jak délkou, tak i možnostmi. Učebnicové RPG druhým dílem postoupil o level výš a z dokonalé rubačky se stala dokonalejší. Navíc se chystá MMORPG, hodně štěstí.

Baldurs Gate 2

Baldurs Gate 2 je možná tak na stejné úrovni jako Diablo. Obě hry jsou největšími legendami a nejlepšími RPG od BioWare a Blizzard. Starší hráči nezapomenou nekonečné dialogy a pořádný příběh, který doteď jen málokterá hra překoná. Tahle klasická diablovka má i teď co nabídnout.

Dragon Age

Jedna z nejlepších akčních RPG poslední doby. BioWare se na Dragon Age skutečně vyřádila a hráčům naservírovala skutečně požitkářskou RPG. Zemi Ferelden zmítá pravěké zlo, a jediný kdo ho může zachránit, je poslední zbývající Šedý strážce. Originalitou Dragon age je rozdílnost příběhů, minulostí postav a hlavně samotné vztahy jednotlivých postav vůči sobě i hlavnímu hrdinovi.

The Elder Scrolls

Arena, Daggerfall, Morrowind, Oblivion a Skyrim – pět dílů, téměř jedno desetiletí. Každý její díl znamenal pro vývojáře skok. Podle jejich slov staví každý díl od nuly, nová grafika, nové textury, nový příběh, nové nápady a nová historie. Svět Tamriel má ještě hodně co odkrývat a Skyrim rozhodně není poslední díl.

Diablo IIDiablo III Megaboss

Diablo definovalo izometrické hack and slash RPG. Stejně tak jako možnost projít znovu kampaň na tři různé obtížnosti v různých lokacích s až neuvěřitelným počtem nepřátel. Diablo jako jedna z mála her je dodnes hraná a mnoho vývojářů si z něj bere příklad a kopíruje ho.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..