Menu
FANZINE.cz
Technologie

Vybrali jsme nejlepší fantasy RPG všech dob. Zahrajte si na hrdiny

Martin Mašek

Martin Mašek

8. 3. 2012

Asi nejoblíbenější žánr počítačových her několika posledních let je bezesporu hra na hrdiny, role-playing game, neboli RPG. Titulů je neskutečně mnoho, TOPZINE.cz pro své čtenáře vybral devět těch opravdu nejlepších.

Skyrim je rozhodně jednou z nejlepších her loňského roku. zdroj: bethesda.com

Prodírat se historií RPG a psát jenom to nejdůležitější by zabralo přinejmenším několik desítek stránek. Žánr jako takový má svoje kořeny už v roce 1970, kdy se objevilo na mainframe počítačích (ano, to jsou ty, co zabíraly celou místnost) legendární pen-and-paper RPG Dungeons and Dragons. Od těchto textových RPG urazil žánr dlouhou cestu a nejvýznamnější milníky posledních dvou desetiletích je třeba si připomenout.

Dungeon Siege

Jedno z těch lepších, svižnějších RPG z izometrického pohledu (shora). Příběh Dungeon Siege přivádí hráče do světa jménem Arrana, který je věk co věk sužován jiným zlem. Hlavní hrdina spolu se čtyřmi spolubojovníky bojuje o jeho záchranu. Svižná akce a potvory, kam se člověk podívá, dělá z Dungeon Siege parádní RPG řežbu, dynamickou a plnou hezkých a líbivých kouzel. Bohužel, třetí díl od původního konceptu trochu ustupuje, což je rozhodně škoda.

Fable

Fable 3 kostíci

Nejpohádkovější z nejpohádkovějších. Fable už od prvního dílu hráčům dává možnost vybrat si svou cestu dobra nebo zla. Fable je unikátní hlavně změnami postavy jako je stárnutí, jizvy z bojů, tetování a podobně, ale i změna vzhledu ovlivněná povahou. Celkově působí Fable hodně nadýchaně a roztomile a ne každého si získá. Fable je prostě fantasy RPG, jak má být.

Gothic / Risen / Arcania

Všechny tři tituly, ačkoli by se zdály odlišné, mají mnoho společného. Myšlenku, svět, příběh a herní mechanismus. Gothic je původní německý hardcore RPG, Risen pak zpracování pro americké publikum a Arcania jen logickým pokračováním. Hardcore RPG znamená, že vše si musí hráč najít sám. Žádné waypointy, ukazatele směru nebo nápovědní kouzla. Otevřený svět s nespočtem nepřátel, možností a libovolným přístupem.

Zaklínač (The Witcher)The Witcher 2 - Geralt

Knižní a potom i seriálový zaklínač Geralt se dočkal i herního zpracování. A nedopadlo to vůbec špatně, ba naopak. První i druhý díl se může pochlubit skutečně dlouhou herní dobou, perfektním příběhem, skvělými nápady i zpracováním dost věrným knižní a hlavně seriálové předloze. Zaklínač se rozhodně nestydí ani za hanbaté in-game filmečky nebo sprostou mluvu a dost naturalistický přístup. Ale to k Zaklínači patří a krásně se na to kouká.

Neverwinter nights

Město Neverwinter sužuje mor a obyčejný rekrut musí získat lék a odstartuje tím úžasnou cestu přes celou zemi. Neverwinter nights překonává i legendární Baldurs Gate, jak délkou, tak i možnostmi. Učebnicové RPG druhým dílem postoupil o level výš a z dokonalé rubačky se stala dokonalejší. Navíc se chystá MMORPG, hodně štěstí.

Baldurs Gate 2

Baldurs Gate 2 je možná tak na stejné úrovni jako Diablo. Obě hry jsou největšími legendami a nejlepšími RPG od BioWare a Blizzard. Starší hráči nezapomenou nekonečné dialogy a pořádný příběh, který doteď jen málokterá hra překoná. Tahle klasická diablovka má i teď co nabídnout.

Dragon Age

Jedna z nejlepších akčních RPG poslední doby. BioWare se na Dragon Age skutečně vyřádila a hráčům naservírovala skutečně požitkářskou RPG. Zemi Ferelden zmítá pravěké zlo, a jediný kdo ho může zachránit, je poslední zbývající Šedý strážce. Originalitou Dragon age je rozdílnost příběhů, minulostí postav a hlavně samotné vztahy jednotlivých postav vůči sobě i hlavnímu hrdinovi.

The Elder Scrolls

Arena, Daggerfall, Morrowind, Oblivion a Skyrim – pět dílů, téměř jedno desetiletí. Každý její díl znamenal pro vývojáře skok. Podle jejich slov staví každý díl od nuly, nová grafika, nové textury, nový příběh, nové nápady a nová historie. Svět Tamriel má ještě hodně co odkrývat a Skyrim rozhodně není poslední díl.

Diablo IIDiablo III Megaboss

Diablo definovalo izometrické hack and slash RPG. Stejně tak jako možnost projít znovu kampaň na tři různé obtížnosti v různých lokacích s až neuvěřitelným počtem nepřátel. Diablo jako jedna z mála her je dodnes hraná a mnoho vývojářů si z něj bere příklad a kopíruje ho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme nejlepší fantasy RPG všech dob. Zahrajte si na hrdiny

Hide picture