Menu
FANZINE.cz
Technologie

Vybrali jsme nejlepší strategické hry. Z druhé světové i budoucnosti

Roman Šeiner

Roman Šeiner

20. 2. 2012

Sedli jsme si, dali pivko, a dlouze debatovali nad desítkou nejlepších strategií v déle než dvacetileté herní historii. Najdou se v ní legendární série pro herní pamětníky, ale i novější kousky. TOPZINE.cz zve své čtenáře na projížďku časem. Do dob kultovních realtimových strategií 

Kultovních strategií vznikly desítky. Jednou z těch nejoblíbenějších je však bezesporu Warcraft 3 zdroj: vydavatel hry

Strategiím se v poslední době příliš nedaří. Nejspíše kvůli zmlsané mladé generaci hráčů, kterou zajímá především grafika. I mezi staršími hrami se však nachází celá řada blyštivých klenotů, jenž ani po letech neztrácejí nic ze své původní krásy. Zavzpomínejme alespoň na pár z nich.

Sudden Strike

V podstatě jde o nejlepší vojenský simulátor ve strategickém provedení. Široké taktické schopnosti na obrovských mapách vyžadují um řádně taktizovat, ne jen obětovat levé křídlo za cenu rozdrcení protivníkových tanků. Hardcore strategie pro hardcore hráče. Válečné tažení napříč desítkami map dá pořádně zabrat, hra je vážně tuhá. Generál Patton by měl radost.

Rome: Total War

Poslední přírůstek nás sice vzal do Japonska, ale co se stalo v Římě, na to se nedá zapomenout ani po letech. Hra má vlastně dvě vrstvy. První je taková válečně laděná Civilizace, kde je nutné se postarat o několik měst, mluvit se senátem, přesunovat jednotky a plánovat dopředu své akce. Druhá je pak 3D mega bitva, probíhající úžasně velmi plynule za účasti stovek detailně zpracovaných vojáků. Detailní záběry na kavalerii projíždějící šikem lučištníků zvednou vaše Ego víc než klečící přítelkyně.

AoE 2: Age of Kings

První díl byl fajn strategie, ale až Věk králů nám ukázal plnou sílu (a surovost) středověku. Těžba několika surovin a následné masivní bitvy, to byla doména hry. Zkoumání desítek vylepšení a postup do nového věku byla tehdy značka pouze série AoE. Katapulty, rytíři ve zbroji, lučištníci, kopiníci a desítky unikátních a hlavně rozdílných jednotek patřící k více jak deseti národům. Souboje perských slonů s anglickými rytíři se zkrátka nevidí každý den. Jedna multiplayerová hra nám trvala klidně tři hodiny.

Transport Tycoon

Jestli vás někdy zajímalo, jaké je to být byznysmanem, sežeňte si tenhle prastarý megalomanský simulátor, vezměte si úvěr a hurá do byznysu. Byly sice všelijaké pokusy o konverzi do prostředí zoologických zahrad, zábavních parků či nemocnic, ale nic nepotěší tak, jako když Concord přepraví 1 500 pasažérů za pět vteřin a ještě bokem vydělá na nové letiště. Železnice, autobusy, náklaďáky, letadla i lodě. Reklamy ve městech, souboje s konkurencí a nezaplacené dluhy. Netušené možnosti a návyková hratelnost. Pochopí to i vaše mladší sestra, takže si tenhle klenot hýčkejte jako svoji první (a poslední) jedničku z chemie.

C&C: Tiberian Sun

Tiberium je skvělá věc. Sice v našem světě neexistovala, ale kdyby, svět by se rozdělil na GDI a NOD. Postavit elektrárnu, harvestra, natěžit tiberium a pak už jen útok, útok, útok. Každá jednotka má své. Pěchota není jen banda šašků s pistolkami, její síla je srovnatelná s vozidly či lítačkami. Vývojáři z Westwoodu navíc spíchli docela zajímavý příběh, který byl vyprávěn cutscénami s opravdovými herci, tento styl vytrval dodnes. Charismatický plešatý Hitler (Kane) je asi nejlepším záporňákem všech strategií. Jednoduché ovládání a perfektní atmosféra. Proč už nic takového nevychází nám hlava nebere.

Red Alert 2

Svižná studená válka. Sovětský svaz soupeří s USA. Povolené je téměř všechno. Ochočení medvědů grizzly, teleportovací voják nebo bojové vzducholodi. Harvestr a elektrárny jsou alfou a omegou, tanky a ponorky zas betou a gamou. Líbivá grafika a perfektní ozvučení jakoby nikdy nezestárly. Před pár lety vyšla trojka, ale ruku na srdce, dvojka je prostě nej. Nekonečné multiplayerové řežby, na které se nezapomíná, tak to bylo naše mládí.

Warcraft 3

Na bronz dosáhl třetí díl Warcraftu. Čtyři naprosto odlišné rasy, kouzelná 3D grafika, ale hlavně příchuť RPG v podobě hrdinů s jedinečnými schopnostmi. Příběh tak bizardní, že se autoři fantasy knížek slétli jako důchodci k pivu za 3, 50 Kčs, a dnes už je na světě více jak dvacítka knížek s tematikou Warcraft. Herní server Battle.net, dokonalý příběh, asi nejlepší datadisk poslední dekády Frozen Throne. V neposlední řadě i editor, bez kterého by dnes neexistovala třeba taková Dota. Tak to je přínos téhle dnes už deset let staré pecky. Pokud jste W3 z nějakého pubertálního důvodu minuli, hybaj instalovat, ať víte, kde se vzali postavy do WoWka!

Civilizace

Nejlepší strategie zabírající vše ve světovém měřítku. Už první díl byl legendární a všechny další díly hru v podstatě dobrousily do herního skvostu, který může hrát i vaše přítelkyně (pokud tedy nějakou máte, že). Stavění měst, řízení ekonomiky, zvládání nepokojů a války. Výzkum, diplomacie, aliance. Je toho tolik, přitom není nutné, aby vedle na židli seděl autor a vše vysvětloval. Kdyby tuhle hru hráli naši politici před dvaceti lety, mohli jsme mít fungující železnice, prosperující Ostravu a třeba i okupovat Německo.
Starcraft 2Starcraft 2

Jestli se někdy počítačové hry dostanou na Olympijské hry, bude to díky Starcraftu. První díl se zejména v Koreji stal kultovní hrou, která kdekomu přerostla přes hlavu. Někteří jedinci hráli tak dlouho, až vyčerpáním zemřeli. Desítky taktik dávají hře nádech jakýchsi šachů na druhou. Po celém světě probíhají štědře dotované turnaje a v E-sportu není hra, která by měla alespoň poloviční publikum jako Starcraft. Hráči se shlukují do klanů, jsou placeni za hraní a velké firmy jako RedBull, Monster, Steel Series a další ochotně sypou peníze do hráčských talentů, komunita roste každým dnem. Hra nabízí nejen dokonalý herní zážitek v multiplayeru, ale i singleplayer nezůstal pozadu. Točí se i film.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme nejlepší strategické hry. Z druhé světové i budoucnosti

Hide picture