Menu
FANZINE.cz

Vydejte se po stopách hrůzy s Johnem Sinclairem

Redakce

Redakce

16. 12. 2010

Už po čtyři sta čtyřicáté páté a šesté můžete prožívat příběh společně s detektivem Scotland Yardu Johnem Sinclairem. Opět s ním budeme Na stopě hrůzy. Protivníky nám tentokrát budou Královna voodoo a Vraždící loutky.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Čtyři sta čtyřicátý pátý svazek série Na stopě hrůzy nese název Královna voodoo. John je zaskočen pro něj zatím neznámým nepřítelem, vlákán do pasti a omámen neznámými drogami. Svůj trip si docela užívá, jen kdyby mu pořád nevyhrožovali smrtí, ošklivou smrtí.

Toliko k opravdu stručnému nástinu zápletky. Protože se jedná o sešitový román (nebo románový sešit?), rozsáhlejší nástin by byl rozsáhlý až moc. Jason Dark, vlastním jménem Helmut Rellergerd, je ovšem opravdovým mistrem ve svém oboru. Vždyť už se s Johnem můžeme na ulicích Londýna i v jiných dimenzích setkávat od roku 1978. Má tu výhodu, že stejně jako jiní hrdinové, ať už knižní nebo filmoví, nestárne. Pořád je při plné síle, loví a hubí démonické bytosti. Tu se svou Berettou, jindy s křížem. Občas se mu hodí i pomoc jeho parťáka Suka.

Tentokrát je tomu nejinak. Právě bez Sukovy pomoci by nikdy neunikl ze smrtících spárů královny voodoo. Ukáže se, že ani poté co ji vsadí za mříže, není všemu konec. Začnou se objevovat Vraždící loutky, zatímco nikdo neví odkud ani proč. A je to právě Sinclair, kdo to musí zjistit.

Příběhy Jasona Darka, který prý dokáže chrlit až čtyři sešity měsíčně, nejsou sice žádný literární poklad plný bravurních přirovnání, neuvěřitelných popisů nebo společensko-kulturních narážek, ale jejich hodnota tkví v něčem jiném.Představte si situaci, kdy máte v kapse posledních pár korun, a čeká vás dlouhá cesta vlakem nebo autobusem, ještě si chcete koupit bagetku a něco k pití. Abyste neumřeli nudou, pořídíte si za pár desítek korun sešit na cestu. Nemusíte se strachovat, že nebudete vědět, o co jde. Každý příběh jede od začátku a na odkazy na předchozí díly narazíte jen pomálu.

Nečekejte kdovíjakou hloubku příběhu ani překvapivé zvraty. Ale i když se to nezdá, je to nakonec výhoda. Čtení pěkně odsýpá, žádná složitá jazyková skladba. Prostě relax. Trochu se bojíme, ale ne moc, rozhodně ne tak, abychom nemohli usnout. Občas se zasmějeme a někdy jsme i lehce napnuti, jak to asi dopadne. Bitky jsou celkem podařené, i když sem tam skončí trochu předčasně.

Jasona Darka a jeho Johna Sinclaira nekupujte, pokud chcete opravdový horor. Nekupujte, pokud chcete krásný jazyk. Nekupujte, pokud chcete dokonale propracovaný příběh. Rozhodně kupte, pokud si chcete odpočinout. Pak je Jason s Johnem jasná volba. Oni jsou ve své práci mistři.

Název originálu: Ich liebte eine Voodoo-Queen / Mord-Marionetten
Český název: Královna voodoo / Vraždící loutky
Autor: Jason Dark
Překlad: Jana Povolná / Marek Küchler
Počet stran: 50
Vazba: brožovaná
Rozměry:155 x 225 mm
Vydala: Moravská Bastei MOBA, Brno, 2010
Doporučená cena: 37 Kč
Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vydejte se po stopách hrůzy s Johnem Sinclairem

Hide picture