Menu
FANZINE.cz
Literatura

Výlet do Fionavary s Guyem Gavrielem Kayem v Letním stromu

Redakce

Redakce

2. 9. 2009

Guy Gavriel Kay: Letní stromLetní strom, který vyšel již v roce 1984 jako první kniha trilogie Fionavarská tapisérie, se k nám konečně po letech čekání dostal díky spolupráci nakladatelství Arga a Tritonu. Na Topzinu vám přinášíme druhou recenzi této světově velice známé a oblíbené knihy.

Letním stromem započal Guy Gavriel Kay již před více jak pětadvaceti lety svou slibnou dráhu autora píšícího převážně fantasy. Od té doby vydal již přes deset knih zaměřených na tento žánr a získal si tak velkou oblibu široké čtenářské veřejnosti. Jeho čeští fanoušci si však mohou stěžovat na to, že překlady jeho knih se k nám dostávají až se značným zpožděním, stejně jako je tomu u Letního stromu.

Pětice studentů torontské univerzity, kteří jsou snad více známými než přáteli, se účastní Druhé mezinárodní keltské konference pořádané jejich univerzitou. Zde poprvé po dlouhých letech přednáší uznávaný a tajuplný doktor Lorenzo Marcus. Když skončí přednáška a má dojít k dotazům na jeho osobu, přimotá se k pětici přátel muž velice malého vzrůstu a požádá je o pomoc. Jak se v okamžiku ukáže, jde o tajemníka samotného doktora, který je nakonec poprosí, aby mu jej pomohli dostat z pařátů dotěrných akademiků. Pokud se jim to podaří, budou velice vítáni na soukromé recepci v hotelovém pokoji.

Přátelé nezaváhají ani na okamžik, a tak se vbrzku ocitnou v soukromém hotelovém pokoji. Zde jim po krátkém rozhoru doktor Marcus vysvětlí, že ve skutečnosti žádným doktorem není. Jmenuje se Loren Stříbroplášť, pochází ze vzdáleného světa nazývaného Fionavara a je mágem. Na Zemi přišel, aby do svého světa přivedl pětici cizinců, kteří se mají zúčastnit oslavy padesáti let panování jeho pána a vládce, velkokrále Ailella. Poté, co jim tuto nabídku předloží, poskytne pateru přátel den na rozmyšlenou. Nakonec se všichni rozhodnou na jeho nabídku přistoupit. Ani jeden z nich však netuší, co všechno je ve Fionavaře, která byla stvořena jako první ze světů, čeká. A tak začíná jedno velké a neskutečné dobrodružství.

obálka Guy Gavriel Kay: Letní strom

Samotná kniha i její příběh jsou už na první pohled dost poutavé. Děj, který se z počátku rozvíjí velmi pozvolna a postupně získává na napínavosti a dramatičnosti, vás k sobě doslova připoutá. Kniha je v tomto směru velice dobře čtivá a skvěle napsaná.

Přesto ale musím zmínit několik nedostatků, které výsledný dobrý dojem z knihy celkem kazí. Začátek, v němž pětice vysokoškolských studentů tak snadno uvěří úplně cizímu člověku a rozhodne se s ním navštívit nějakou neznámou a neuvěřitelnou cizí zemi, působí lehce nedotaženým, ale hlavně velice uspěchaným dojmem. Je jasné, že se autor snažil co nejrychleji posunout děj k tomu důležitějšímu a také mnohem zajímavějšímu, čímž Fionavara a všechna dobrodružství, které tam pětici hrdinů čekají, bezesporu jsou, přesto je začátek knihy lehce odrazující.

Styl, kterým je Letní strom psán, se může v některých ohledech zdát až příliš překombinovaný, čímž ztěžuje čtení. Za to mohou převážně příliš dlouhá souvětí, která v některých místech působí spíš nepatřičným a přeplácaným dojmem. Absence některých slov, ať již zaviněná překladatelem či editorem,  také není příliš na místě. Samozřejmě nikdo není neomylný a může k ní dojít, přesto četbu jen dále ztěžuje.

Jisté chyby se dají bezesporu připsat na vrub tomu, že jde o autorovu prvotinu. I přesto je Letní strom knihou, kterou by si žádný fanoušek fantasy neměl nechat ujít. Jde o opravdu dobře zvládnuté dílo klasické fantasy, které zlehka a někdy i možná v trochu větších náznacích, čerpá z Tolkienova odkazu. Tato skutečnost ale výsledný dojem z knihy nijak nekazí, ba právě naopak.

Název originálu: The Summer Tree
Český název: Letní strom
Autor: Guy Gavriel Kay
Překlad: Linda Bartošková
Obálka: John Howe
Počet stran: 312
Vydali: Argo/Triton, Praha 2009
Doporučená cena: 289 Kč
Hodnocení: 70%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výlet do Fionavary s Guyem Gavrielem Kayem v Letním stromu

Hide picture