Menu
FANZINE.cz
Literatura

Vytvořte si svůj vlastní svět! Inspiraci najdete v našem článku

Už dávno není pravda, že stvoření světa je téma jen pro hodiny náboženství. Spisovatelé, režiséři i děti žijí ve fantasii, kde sní o jiném životě, o jiném světě. Nemusíte být Bohem, abyste to dokázali. Stačí mít inspiraci a chuť vytvořit něco nového.

Spisovatelka Markéta Dočekalová ve své knize Tvůrčí psaní 2 říká následující: „Jenom dvě bytosti mají tu moc určit, kdy se co komu stane, kdy se kdo narodí a kdy kdo zemře – Bůh a spisovatel.“ Já bych k tomu dodala jednu věc: tu moc má každý z nás.

Proč vytvářet jiné světy?

Zdroj: nasa.gov.

Zdroj: nasa.gov.

Jedním z důvodů může být prostě jen touha přitáhnout pozornost ke své osobě. Druhým důvodem je pak volnost spisovatele. Nemusí se řídit a brát ohled na náš reálný svět, jenž se pohybuje v určitých bariérách. Ve svém světě určuje bariéry on sám a může je kdykoli posunout. Je to lákadlo pro všechny, kteří se touží vymanit z řetězů reality.

Zářivé meče, kouzelníci, oheň chrlící draci, upíři, jejichž jediným cílem je vždy zamilovat se do mladé smrtelnice. Co nás na tom tak láká, když se všeobecně říká, že fantasy a sci-fi příběhy jen odvádí děti od učení, dospělé od práce a akorát změkčují mozek? Je vidět, že vám uniká význam a síla těchto příběhů.

OBR: Star wars

Star Wars. Zdroj: distributor.

Každý občas potřebuje vypnout a utéct od stereotypního života. Pustit se do dobrodružství s nezdolnými hrdiny, zažít s nimi radosti i strasti. Pokud čteme dobrý příběh, jsme intelektuálně i emocionálně zapojeni, přemýšlíme a nakonec se vrátíme zpátky obohaceni o nové zážitky. A proč být jen pasivními příjemci světů jiných lidí? Udělejme sami ze sebe bohy a vytvořme si vlastní svět!

Továrna na výrobu světů

Fantasy svět pracuje v mezích, které jim sami určíte. Stephen King ve své knize O Psaní zmiňuje jeden důležitý fakt: „Když s psaním knihy začínáte, mějte dveře zavřené.“ Jinými slovy se musíte soustředit na své myšlenky a vize. Nezajímejte se o to, co si o vás či o vašem psaní myslí ostatní. Pište to, co cítíte a buďte upřímní k sobě i ke svému příběhu.

1) Mapa

OBR: Map

Zdroj: http://cz.forwallpaper.com/.

Budete tvořit svět. Co potřebujete? Nejlepší asi bude začít mapou nebo vznikem. Je váš svět placka, koule či jiný útvar? Kdo ho stvořil? Bohové, velký třesk nebo pluje na krunýři velké želvy?

I jen hrubé nákresy vám pomohou v případě, kdy zapomenete nějaký detail. Navíc je dobré si v průběhu výstavby dělat poznámky, aby nedošlo k chybě – v první kapitole bude mít postava modré oči a ve třetí zelené. Toho si pečliví čtenáři všimnou.

2) Názvy

To je problém, jenž vám nemilosrdně zkříží cestu, ovšem je potřeba se s ním velice pečlivě vypořádat. Jména měst, řek, pohoří, národností i hrdinů musí vypovídat o světě, ve kterém se nacházejí. Pokud budete mít problém přijít s nějakým výstižným jménem, můžete sáhnout po latinském slovníku či si pohrát s názvy a jmény z jiných knih. Tady ovšem pozor na opisování! Změňte pár písmen! Pamatujte si, že fantazii se meze nekladou.

3) Kdo obývá váš svět?

S postavami, které si na začátku vyberete, budete po celý jejich, i váš, život. Musíte je znát tak dobře, že budete vědět i co mají zrovna v kapse. Co se ras a kultur týče, je lepší si nebrat velké sousto. Budete s tím mít více práce. Zbývá otázka, jak se na tento svět vaši obyvatelé dostali. Čím originálnější a neotřelejší nápady, tím líp pro celý příběh.

4) Vše má svá pravidla

Nezapomeňte, že i když se jedná o vymyšlený svět, musí v něm být jistý řád, aby nebojoval s nedůvěřivostí. Pokud váš svět tedy obývají trpaslíci, nemůžete je nechat přepadnout invazí mimozemšťanů. Měly by platit i fyzikální zákony, a pokud se je chystáte porušit, musíte podat vysvětlení – jak je možné, že mohu létat i bez křídel? Je zapotřebí vláda rovnováhy.

5) Historie, náboženství a magie

OBR: Creation

Zdroj: http://cz.forwallpaper.com/.

Vše má svou historii. I váš svět se vyvíjel, než se dostal do bodu, z něhož vyprávíte. Historie s náboženstvím jdou ruku v ruce. Pozor na jeho vytváření! Existují archetypy běžných božstev.

Nejjednodušší je nechat se inspirovat již ze zabředlých zvyklostí. Navíc náboženství a magie se od sebe moc neliší. Je na vás, zda váš svět bude protkán magickými silami či vyspělou technologií. I zde platí pravidla. Mějte na paměti, že váš hrdina, který magii neovládá, nemůže z ničeho nic začít po svých nepřátelích házet blesky.

6) Úloha hrdinů

S vaším hrdinou strávíte nejvíce času. Máte své důvody, proč jste si vybrali právě jeho, tak ho v tom nesmíte nechat. Mluvte s ním, choďte s ním na výpravy, slavte s ním úspěchy a oplakávejte mrtvé přátele. Hlavně nezapomeňte, že musí projít jistým vývojem. Hrdina, co je na začátku příběhu stejný jako na jeho konci, ztrácí u čtenářů oblibu.

Vlastní zkušenosti jsou pokladnicí nápadů

OBR: Finding inspiration

Zdroj: http://cz.forwallpaper.com/.

Každý spisovatel se potýkal s problémem, kde vzít inspiraci. Nejlepší je sáhnout po známých věcech. Místa, jež jsme navštívili, lidi, které jsme potkali, příběhy, které jsme vyslyšeli. Spisovatelka Nalini Singh (autorka knih Otrokyně světů, Probuzená vášeň) toto téma komentuje takto: „Není pochyb o tom, že popsat atmosféru města je snadnější po tom, co si ho sami projdete. Ze svých vzpomínek můžete popsat ulice, zachytit ruch a energii lidí, kteří se po nich procházejí, barvitě vylíčit lahodné vůně linoucí se z nedaleké restaurace.“

I další spisovatelé čerpají ze skutečného světa. George R. R. Martin, autor slavné ságy Písně ledu a ohně, byl v dětství přezdívaný „George s nosem v knize“. Hodně věcí ze Hry o trůny (sníh a mráz) pochází ze vzpomínek, kdy žil v Dubuque. Tvrdí, že věci, které se dějí ve skutečném životě, jsou úžasné, kruté a plné překvapení. Rád proto nutí čtenáře o nich přemýšlet a ukazuje jim i jiné úhly pohledu.

OBR: Alice

Zdroj: http://cz.forwallpaper.com/.

J. R. R. Tolkien je proslulý svými do detailu promyšlenými příběhy. Jeho největší inspirací byla památka anglické literatury Beowulf. Velkou pozornost věnoval i dějinám Anglosasů, Keltů, Vikingů a Germánů.

V jejich pověstech najdete zmínky o kouzelných prstenech, dracích a orcích. Pohádka Alenka v říši divů zase vznikla díky profesoru matematiky Lewise Carrolla. Příběh Alenky se zrodil na základě prosby skutečné Alenky a Carroll ho vystavěl na svých bláznivých snech. Navíc se říká, že do příběhu ukryl spoustu matematických šifer.

Vydejte se na vlastní dobrodružství a staňte se bohem svého světa. Mějte však na paměti slova amerického klasického spisovatele Raymonda Carvera: „Pokud neexistuje Bůh, je potom spisovatel tou nejmocnější bytostí na celém světě. A s mocí přichází i zodpovědnost. Být spisovatelem, neznamená chovat se, jako byste byl sám Bůh. Znamená to jen uvědomit si svou značnou odpovědnost ke světu a fakt, že cesta, kterou kráčejí vámi vymyšlené postavy, může být pro mnohé vzorem.“

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Vytvořte si svůj vlastní svět! Inspiraci najdete v našem článku

Hide picture