Menu
FANZINE.cz
Sci-fi a fantasy knihy

Vzhůru za dobrodružstvím aneb 5 důvodů proč číst fantastiku!

Petr Bělohrad

Petr Bělohrad

6. 10. 2014

Každého čtenáře fantastické literatury se jistě už někdy někdo zeptal, proč vlastně čte to, co čte. Nejsou to pohádky pro děti? Není to podřadná braková literatura, která by neměla být brána vážně? Není a tady je pět důvodů proč!

Kvalitní fantasy dokáže člověka vytrhnout z reality na hodně dlouhou dobu. foto: Benjamin Miller - http://www.stockvault.net

Kvalitní fantasy dokáže člověka vytrhnout z reality na hodně dlouhou dobu.
foto: Benjamin Miller – http://www.stockvault.net

1. Výlety do jiných světů

Dost na tom, že se musíme potýkat s nudným okolním světem každý den. Proč si o jeho šedivé všednosti ještě číst? A ke všemu pro zábavu. Fantastická literatura by, podle své definice, měla čtenáři nabízet zážitek, který se odlišuje od jeho každodenní zkušenosti. Popravdě, zatím jsem nepotkal někoho, kdo by před obědem skolil draka.

Ať už se podíváme do Středozemě plné elfů a trpaslíků, Narnie s jejími kentaury a satyry nebo se budeme prohánět na hřbetech draků v Eragonovi, bude to dovolená, jako žádná jiná.

2. Zamyšlení nad budoucností

Lehce filozofická sci-fi nebo nějaká spekulativní fikce poskytnou nejednu otázku, nad kterou může čtenář během dlouhých zimních večerů dumat. Bezpočet knih vykresluje budoucnost lidstva v děsivých dystopických barvách. Proč by někdo něco takového vůbec četl? Inu, díky tomu si uvědomíme, že na tom ještě nejsme tak špatně. Navíc tady je vždycky nějaká ta oslavná sci-fi, která vidí svět zítřka v jasnějších barvách.

3. Nejdokonalejší obraz

Hraničářův učeňVšechny knihy pracují na nejvýkonnějším grafickém čipu – lidské představivosti. Je až příliš jednoduché na chvíli se zasnít a ztratit v úžasném světě čtené knihy. Všechno, co je v knize napsáno, je pouze manuál pro čtenáře a jeho imaginaci. Některé představy mohou ožít, když je podle knihy natočen film nebo seriál. Nikdy však nebudou odpovídat těm původním a originálním, které si každý utvořil sám a to je činí tak výjimečnými.

4. Tisíce životů

Ve skutečném světě se jenom málokdo stane zvláštním agentem, který zachrání svět. Být čarodějem v partě dobrodruhů už je zhola nemožné. Díky knihám může čtenář prožít život své oblíbené postavy a může se svému snu o metání blesků a ohně o nepatrný krok přiblížit, byť jen na chvilku.

5. Zábava i poučení

Fantastiku všichni čtou hlavně pro pobavení, ale často lze v neskutečných příbězích najít i mnoho zajímavých informací a poznatků. Nemusí to být nutně morální ponaučení a typická klišé o boji dobra se zlem. Autor knihy však může svým čtenářům poutavou a srozumitelnou formou předat informace z mnoha oborů, ať už se jedná o řemesla, vědomosti o středověku (kterým je fantasy většinou inspirována) nebo v případě sci-fi rozšíří obzory svého publika v oblasti moderních technologií a vědy.

Nejpřesvědčivějším argumentem však i nadále zůstává fakt, že čtení je noblesní a chvályhodný způsob jak zužitkovat volný čas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vzhůru za dobrodružstvím aneb 5 důvodů proč číst fantastiku!

Hide picture