Menu
FANZINE.cz
Technologie

Wikipedia válčí s protipirátskými zákony SOPA a PIPA. Pasivní rezistencí

Redakce

Redakce

21. 1. 2012

Boj proti americkému protipirátskému zákonu vyvrcholil tento týden ve středu a zanechal znatelný otisk v historii internetu.

Wiki blackout

Stránky anglické Wikipedie 18. ledna nadhazovaly paralelu s porušováním svobodného přístupu k informacím, Zdroj: wikipedia

Návštěvníci anglické Wikipedie si jistě ve středu 18. ledna všimli, že místo klasické stránky Wikipedie se na stránkách objevilo jen černé oznámení o plánovaném blackoutu na protest kvůli zákonům navrhovaným Stop Online Piracy Act (SOPA) a Protect IP Act (PIPA).

Čtěte také: LEGO Piráti z Karibiku. Staňte se pirátem kostičkových moří

Americký Kongres nyní projednává dva zákony, které mají přispět k omezení počítačového pirátství. Pokud by vstoupily v platnost, mohly by americké úřady od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat, aby zablokovaly všechny stránky, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby.

Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu. Proti zákonům už vystoupili internetoví giganti jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Podle nich je zákon příliš široký, a mohl by ohrozit investice v internetovém podnikání.

Nejvíce kontroverzí vzbuzuje paragraf umožňující federálním úřadům dát na černou listinu weby, které údajně distribuují ilegální obsah. V konečném důsledku by se mohlo zdát, že toto opatření se nedotkne nás Evropanů, ale opak je pravdou. Pokud by v krajním případě někdo vystavil jakýkoliv nelegální obsah třeba na výše zmíněný Facebook, vedlo by to k zablokování DNS stránky, a nikdo by se na tuto sociální síť nedostal. Vedení Kongresu ale zřejmě od tohoto návrhu začíná ustupovat.

Čtěte také: Írán vyhlásil Západu videoherní válku. V nové hře zaútočí na Izrael

Nakonec malá statistika. Kromě Wikipedie (162 milionů návštěvníků na stránce s protestem a 8 milionů na stránce s kontaktními údaji na americké zákonodárce) a velkých internetových značek jako je Google, Facebook (11 milionů), Twitter (2,5 milionu) a Firefox, se do protestu připojilo dalších 115 tisíc internetových stránek, z toho kolem 50 tisíc bylo symbolicky vyřazeno z provozu po vzoru internetové encyklopedie Wikipedia.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Wikipedia válčí s protipirátskými zákony SOPA a PIPA. Pasivní rezistencí

Hide picture