World Fantasy Award 2010 získali China Miéville, Jonathan Strahan i Margo Lanaganová
Redakce
2. 11. 2010
Z Columbusu v americkém státě Ohio letos vyletěly holubice do celého světa, aby po něm roznesly jména vítězů každoročního udílení Světových cen fantasy. V hlavní kategorii se překvapení nekonalo, protože China Miéville navázal svým vítězstvím na svá letošní předchozí ocenění. Ale co další kategorie?
World Fantasy Award se každoročně uděluje už od roku 1975 na základě rozhodnutí pětičlenné poroty, v níž letos ze známějších jmen zasedla třeba loňská laureátka WFA za celoživotní dílo Kelly Linková nebo kritik a editor Gary Wolfe (neplést se spisovatelem Genem Wolfem). Tradičně s dostatečným předstihem byla oznámena jména držitelů Světové ceny fantasy za celoživotní dílo, jimiž se letos stali Terry Pratchett a dvojice hororových tvůrců Peter Straub a Brian Lumley.
Město, moře, kuře, ocenění…
Pokud sledujete průběžně zahraniční literární ceny, tuhle pohádku už z letošního roku znáte. China Miéville opět bodoval se svým románem Město a město, jenž mu vynesl už páté literární ocenění (po postupném zisku Ceny britské asociace science fiction, Clarkea, ceny Locus a Huga, ), čímž se Město a město možná trochu překvapivě vyšvihlo na dosud nejčastěji oceňovaný Miévillův román. Pět cen si sice vysloužilo ještě Nádraží Perdido, jenže z toho tři byly cizojazyčné, zatímco tentokrát Miéville získal každé významnější anglofonní ocenění. Pro autora je to však teprve první Světová cena fantasy, ve třech předchozích nominacích se neprosadil.
Pod pomyslným stupínkem pro vítěze zůstal Jeff VanderMeer se svým románem Finch i James Enge, což je jméno, kterého bychom si měli začít všímat. Americký spisovatel, tvořící pod pseudonymem, se do nominace prodral hned se svým debutovým románem Blood of Ambrose, a to se zase tolika tvůrcům nepovedlo.
Lanaganová vrací úder, Fowlerová vítězí
V kategorii novel nenavázala práce Kage Bakerové The Women of Nell Gwynne’s na zisk Ceny Locus a Nebuly, když jí porážku z prvního jmenovaného ocenění vrátila Margo Lanaganová. Loňská vítězka v románové kategorii zvítězila zásluhou příběhu Sea-Hearts. Lanaganová odcházela s úsměvem z udílení Světových cen fantasy počtvrté za posledních šest let. Její dříve oceněná povídková sbírka Černá šťáva (Black Juice, 2004) vyšla už i v českém překladu.
Z ocenění za nejkratší prozaickou kategorii se radovala povídkářka Karen Joy Fowlerová s příběhem The Pelican Bar. I pro tuto zkušenou autorku, jejíž bibliografii zdobí několik literárních cen včetně dvou Nebul, to muselo být alespoň drobné zadostiučinění za Locus Awards, v nichž se umístila v téže kategorii až na čtvrtém místě.
Z dalších vítězů zmiňme Jonathana Strahana, který je všeobecně považován za jednoho z nejlepších editorů současnosti, nebo ilustrátora Charlese Vesse, jehož práci u nás prezentovala třeba sbírka Dámy z Grace Adieu a jiné povídky. Kompletní seznam vítězů si můžete prohlédnout níže.
Nejlepší román
- The City & The City, China Miéville
Nejlepší novela
- “Sea-Hearts”, Margo Lanaganová
Nejlepší povídka
- “The Pelican Bar”, Karen Joy Fowlerová
Nejlepší antologie
- American Fantastic Tales: Terror and the Uncanny: From Poe to the Pulps/From the 1940s to Now, Peter Straub, ed.
Nejlepší sbírka (dělená)
- There Once Lived a Woman Who Tried To Kill Her Neighbor’s Baby: Scary Fairy Tales, Ludmilla Petrushevskaya
- The Very Best of Gene Wolfe/The Best of Gene Wolfe, Gene Wolfe
Nejlepší umělec
- Charles Vess
Speciální cena pro profesionální tvůrce
- Jonathan Strahan za editování antologií
Speciální cena pro neprofesionální tvůrce
- Susan Marie Groppiová za magazín Strange Horizons