Menu
FANZINE.cz
Literatura

World Fantasy Awards 2009 rozdány! Kategorie román má dva vítěze

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

3. 11. 2009

margo-lanaganova-tender-morsels-en-perexTradičně na World Fantasy Convention, která se letos konala v kalifornském San José, byly rozdány žánrová ocenění pro tvůrce fantasy. O udělení cen rozhodovala pětičlenná porota, ale ani ta se nedokázala shodnout na jediném vítězi té nejprestižnější kategorie – románu. Kdo měl v zámoří příjemnější spaní?

World Fantasy Award je udělována každoročně už od roku 1975. Česká verze encyklopedie Wikipedia nám sice tvrdí, že v současnosti jde víceméně o protiklad spíše sci-fistického ocenění Hugo, nicméně tohle tvrzení je značně diskutabilní. Vždyť z posledních šesti cen Hugo si fantasy spisovatelé odnesli hned tři ocenění. O zvýšení prodejnosti oceněných knih a jejich případné větší šanci na odprodej do zahraničí nicméně diskutovat nemusíme.

margo-lanaganova-tender-morsels-en

Nejlepší román: Margo Lanaganová - Tender Morsels

World Fantasy Award má tradičně šest hlavních kategorií, k nimž jsou přidruženy ještě čtyři zvláštní ceny, přičemž Convention Award (zvláštní ocenění daného sjezdu) se neuděluje každý rok. Hlavní kategorie sestává z nejlepšího románu, novely (chápána jako text nad 10 000 slov), povídky (do 10 000 slov), sborníku (tedy jednoho autora), antologie (více autorů) a umělce. Zvláštní ocenění tvoří cena za celoživotní dílo, které si letos odnesly americká editorka Ellen Asherová a její kolegyně a spisovatelka Jane Yodenová (u nás pouze povídky), cena pro neprofesionálního umělce,  kterou získal Michael Walsh za sbírky Howarda Waldropa (u nás opět pouze povídky) a profesionální protějšek předchozího. Tím se mohou letos pyšnit i u nás známí editoři Kelly Linková a Gavin Grant (společně s Ellen Datlowovou u nás nevydávané každoroční antologie The Year’s Best Fantasy and Horror)

Obrázky, sbírky a antologie

Neznámých jmen ještě několik bude, takže pokud jste zatím spíše tápali, obrňte se trpělivostí. Málokdo z nás nejspíš zná kreslířské umění Australana Shauna Tana, který letos bral cenu pro nejlepšího umělce. Autorovy práce jsou k nahlédnutí na jeho osobních stránkách, podobně jako třeba ilustrace Stephana Martiniérea, který se musel spokojit pouze s nominací. Martiniére se nás nicméně pokusí brzy oslovit z českých obálek třetí a čtvrté knihy laserovské edice Moderních děl fantasy, Stínů v létě Daniela Abrahama a Srdce světa Jaye Lakea.

Nejlepší sbírka: Jeffrey Ford - The Drowned Life

Nejlepší sbírka: Jeffrey Ford - The Drowned Life

V kategorii sbírek se díky svému titulu The Drowned Life (Utopený život) radoval Jeffrey Ford, jemuž u nás už taky několik povídek vyšlo (např. ve výběru Trochu divné kusy, nebo naposledy v antologii Čarodějové). Sousední a mnohdy často zaměňovaná kategorie nejlepších antologií je tuzemskému čtenáři konečně o něco známější. Vždyť to snad není ani měsíc, co se k nám dostal vítězčin debutový fantasy román Tajná historie Moskvy. Ano, do letošního roku u nás prakticky neznámá Ekaterina Sedia si může doma na poličce vystavit ocenění za svou kompilaci městské fantasy „Papírová města“, lépe řečeno Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy. Ve své kategorii se jí podařilo překonat i mnohem známější jména jako Ellen Datlowová (nominována samostatně i v součinnosti s Kelly Linkovou a Gavinem Grantem) nebo manželé Jeff  a Ann VanderMeerovi (antologie New Weird – Trochu divná fantastika).

Povídky a novely

V krátké próze opět slaví ženy, tentokrát díky Kij Johnsonové. Americké autorce u nás vyšla jediná povídka, dílko V ústí řeky včel, které se k nám opět dostalo péčí Martina Šusta a jeho Trochu divných kusů 2. V konkurenci v tuzemsku víceméně podobně (ne)známých autorů jí vítězství zajistila práce s názvem 26 Monkeys, Also the Abyss (26 opic, též propast).

Kij Johnsonová. Zdroj: www.flickr.com

Kij Johnsonová. Zdroj: flickr.com

Hranici mezi anglickými výrazy „a short story“, „a novella“ a „a novelette“ dost dobře nechápou ani sami rodilí mluvčí, zprostředkovat ji tedy českému čtenáři je věc velmi nesnadná. Proto se i akademici schylují k základnímu rozdělení podle délky. Obecně však platí, že povídka (a short story) je jednodušší a kratší než novela (a novella). Ta je sice složitější než povídka, ale jednodušší než román (a novel). Někde mezi novelou a povídkou se skrývá noveleta (a novelette), tedy delší povídka nebo kratší novela. Své slavnější kolegy Petera S. Beaglea (Poslední jednorožec) nebo Neila Gaimana porazilo další v tuzemsku donedávna neznámé jméno – Richard Bowes. Ten zvítězil se svou povídkou If Angels Fight (2008, č. A před anděly člověk v prachu leží, Fantasy & Science Fiction 2009 – Léto).

Romány

Říká se taky při udělování literárních ocenění, že někdo bral double? Protože v letošním ročníku se to jednomu z výše jmenovaných tvůrců opravdu povedlo. Nebudu vás dlouho napínat, tím člověkem je Jeffrey Ford, který porotu oslovil románem The Shadow Year (Rok stínu). Musí se však spokojit pouze s děleným prvním místem. Pětice literárních rozhodčích totiž v kategorii román vybrala hned dva vítěze. Radují se opět u „protinožců“, cenu si do Austrálie odváží Margo Lanaganová za Tender Morsels (Měkká sousta). Bohužel vás musím zklamat. Na jakékoliv dílo z pera této autorky si v češtině ještě budeme muset počkat.

Nejlepší román: Jeffrey Ford - The Shadow Year

Nejlepší román: Jeffrey Ford - The Shadow Year

Možná leckoho překvapí, že pouze roli nominovaného musel dvakrát překousnout možná vůbec nejznámější žijící anglicky píšící autor fantastiky u nás Neil Gaiman (konkurenci v podobě Pratchetta a nejspíš některých dalších beru). Ačkoliv jeho The Graveyard Book (2008, č. Kniha hřbitova, Polaris 2008) na World Fantasy Award nebodovala, vynahradila si to již dříve Hugem i cenou Locus za román pro mládež, v níž porazila právě román Tender Morsels Margo Lanaganové. Z dalších u nás známých autorů se mezi nominované prodral ještě Daryl Gregory s Pandemoniem (2008, č. Pandemonium, Triton 2009).

Shrnutí vítězů v jednotlivých kategoriích:

Cena za celoživotní dílo
Ellen Asherová a Jane Yolenová
Nejlepší román (dělená)
The Shadow Year – Jeffrey Ford
Tender Morsels – Margo Lanaganová
Nejlepší novela
If Angels Fight – Richard Bowes (č. A před anděly člověk v prachu leží, Fantasy & Science Fiction 2009 – Léto)
Nejlepší povídka
26 Monkeys, Also the Abyss – Kij Johnsonová
Nejlepší antologie
Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy – Ekaterina Sedia
Nejlepší sbírka
The Drowned Life – Jeffrey Ford
Nejlepší umělec
Shaun Tan
Speciální cena pro profesionální tvůrce
Kelly Linková a Gavin J. Grant
Speciální cena pro neprofesionální tvůrce
Michael Walsh

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

World Fantasy Awards 2009 rozdány! Kategorie román má dva vítěze

Hide picture