Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

World of Warcraft Miniatury. Poznejte známý svět v deskové hře

Redakce

Redakce

16. 6. 2010

World of Warcraft Miniatury je sběratelská stolní hra odehrávající se ve stejnojmenném světě. Povedete hrdiny Aliance nebo Hordy? Deskové dobrodružství podle slavné počítačové předlohy čeká jen na to, až vrhnete na stůl desetistranné kostky a rozehrajete kouzelnou bitvu o čas a životy.

Figurky v deskové hře World of Warcraft Foto: Žaneta Stýblová

Po rozložení hracího plánu World of Warcraft: Miniatury je třeba nastavit hlavní hodiny na tik 1 (tak se říká ve hře jednotlivým herním kolům) a stejně tak i hodiny na podstavcích všech figurek. Ve starter setu najdete 4 figurky, dvě patří do Aliance a dvě do Hordy. Existuje i třetí skupina, tzv. příšery, ale ty základní balíček neobsahuje. Figurky jsou krásně provedené do nejmenšího detailu a po vizuální stránce se jim nedá nic vytknout.

V průběhu hry se stále otáčí podstavci figurek, každé z nich se navíc posunují hodiny a životy. Počet životů a počet tiků při útoku je u každého charakteru jiný, všechny údaje o něm naleznete na jeho osobní kartě. Nevýhodou otáčivého podstavce podle mě je, že pokud chcete posunout hodiny, aniž byste zvedli postavu z herního plánu, musíte ji ,zatlačit do hrací plochy a otáčet po směru hodinových ručiček. To se nepovede pokaždé. Herní plán je bohužel z materiálu podobného obálce časopisu – nedá se tak snadno roztrhnout, ale je na něm vidět každý přehyb. To bylo asi jediným výraznějším zklamáním –  hru si není možné zahrát všude.  Je ale jasné, že hra není určená pod stan, ale pro hráče u turnajových stolů.

Hrací deska World of Warcraft Foto: Žaneta Stýblová

Samotná hra je zpočátku celkem komplikovaná záležitost, v pouhopouhém dvoustránkovém návodu nenajdete odpovědi na všechny otázky, které vás v průběhu hry napadnou. Pravidla nejsou nijak zvlášť složitá, ale návod obsahuje velmi kusé informace. Je třeba najít české fan stránky a přečíst si na nich více. Vyplatí se znalost angličtiny, protože v anglickém návodu jsou obrázky s popisky a v některých kapitolách naleznete i víc informací. Rozhodně doporučuji dát přednost vysvětlení pravidel od zkušeného hráče než se je snažit vyčíst z návodu.

Ke hře lze dokoupit další figurky s akčními kartami. Tzv. boostery stojí od 200 korun a obsahují tři figurky a karty. Na checklistu velikosti A3 si můžete odškrtávat, které postavy už máte a které vám chybí, což určitě ocení všichni se sběratelskou vášní. Pokud nehodláte investovat do dalších postav, na druhé straně checklistu naleznete slušivý plakát, který zaplní prázdné místo na skříni nebo zdi.

Kartičky v deskové hře World of Warcraft Foto: Žaneta Stýblová

Tvůrci po několika odehraných hrách doporučují přidat akční karty. Každý charakter může použít dvě. Jsou to speciální dovednosti nebo nové útoky pro vaši skupinu bojovníků, ovšem za každou musíte zaplatit určitou cenu. Rozhodně ale ozvláštňují hraní a je škoda nechat je ležet v krabici.

Hlavní hodiny obsahují tiky od 1 do 10, a hodiny na podstavci vaší postavy se musí shodovat s hlavními, aby bylo možné s figurou v daném kole hrát. Tiky se vám přičítají podle toho, jakou akci jste provedli – může se například stát, že na hlavních hodinách stojí 5. kolo, vy zaútočíte a musíte si za útok přičíst 3 tiky za útok. Mezitím se hlavní hodiny posunou na 6. tik, to znamená, že s danou postavou si ještě dvě kola nezahrajete.

Rozehraná hra World of Warcraft Foto: Žaneta Stýblová

Nejatraktivnější částí hry jsou bezpochyby souboje. Jejich půvab spočívá v tom, že i slabý charakter může porazit silného bojovníka. Je třeba brát v potaz dosah figury, její typ útoku a sílu, tzn. kolika kostkami budete při jejím útoku házet. Jsou dva druhy útoků – magické a fyzické. Občas se stane, že vám padne kritický zásah, symbol podobný lebce, který způsobí další zásah. Hra končí ve chvíli, kdy skupina jednoho z hráčů získá 11 bodů, což je součet bodů cti obou charakterů. Body cti, které potřebujete získat a které jsou u každé postavy jiné, jsou hlavní věcí, která dává šanci na výhru i těm nejslabším charakterům.

Můj výsledný dojem z WoW Miniatur je kladný, ale mezi mé oblíbené se bohužel nedostaly, jednak proto, že nejsem turnajovým hráčem stolním her, a jednak, že nepatřím mezi hráče počítačového World of Warcraft. Dokážu si představit, že kdybych jím byla, Miniatures Game by mě nadchla, protože fantasy svět z ní přímo sálá a nedá se jí upřít originalita. Nicméně po několika hrách mi začínala připadat poněkud stereotypní, a pokud neplánujete přikupovat boostery, je možné, že vás WoW Miniatures omrzí. Povinnost pro všechny sběratele a hráče World of Warcraft, pro ostatní příjemný zážitek, který se ale nemusí opakovat moc často.

Název: World of Warcraft Miniatures Game
Typ hry: desková, strategická, bojová
Výrobce: Upper Deck
Distributor pro ČR: Corfix
Cena: 499 Kč
Počet hráčů: 2- 4
Hrací doba: 20 – 40 minut
Doporučený věk: 14+

Hodnocení: ****

Klady:
-originální nápad
-zábavné souboje
-krásné figurky
-možnost sbírání dalších postav

Zápory:
-nepříliš podrobný návod
-hlavně pro hráče počítačového WoW
-papírový herní plán, který dlouho nevydrží

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

World of Warcraft Miniatury. Poznejte známý svět v deskové hře

Hide picture