Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

X-Men filmy byly dřív o homosexuálech. Teď jsou o prvňáčcích

Jan Chalupa

Jan Chalupa

4. 6. 2011

Foto: obrázek z filmu X-Men First ClassJsou všude kolem nás, ale málokdo o nich ví. Někteří z nich s námi chtějí žít v míru, jiní by nás raději všechny viděli mrtvé. Jsou to mutanti. Jsou to X-Meni.

Foto: obrázek z filmu X-Men First Class

Z komiksu rovnou na stříbrná plátna, Zdroj: distributor filmu

Slavná komiksová (a dnes i filmová) série vypráví o osudech těchto lidí s eXtra schopnostmi již od roku 1963, kdy vyšel vůbec první komiks s tímto názvem. Samotný nápad se pak zrodil v hlavách tatínka všech superhrdinů Stana Lee ve spolupráci s Jackem Kirbym. Komiks vydalo nakladatelství a vydavatelství Marvel – jedno z nejslavnějších jmen v tomto oboru.

X-Men poprvé na stříbrném plátně

V roce 2000 se všichni fanoušci původní předlohy mohli začít těšit: jejich oblíbený komiks měl být převeden do filmové podoby.

Postupně ale začaly narůstat obavy: režisérem měl být do té doby dost neznámý Bryan Singer, který neměl absolutně žádné zkušenosti s nákladnými produkcemi, rozsáhlé univerzum všemožných X-Menů mělo být zploštěno na dva tábory (na ty hodné a na ty míň hodné) a jednotlivé kultovní obleky hrdinů měly být nahrazeny celkem konzervativním a normálním oblečením (zkuste si porovnat, jak vypadala Jean Greyová v původní předloze a jak ve filmu).

Foto: Obrázek z filmu X-Men

Sličná Jean Greyová má ve filmu mnohem konzervativnější kostým než na stránkách komiksů

Všechno se přesto jako zázrakem povedlo. Bryan Singer projevil naplno svůj talent (předtím měl na svém kontě výborného Nadaného žáka a o nic méně výborné Obvyklé podezřelé), zploštění příběhu mu neubralo nic z jeho myšlenkové bohatosti a obleky hrdinů na plátně nepůsobily nijak rušivě nebo nepatřičně (Jean Greyová pak byla zatraceně sexy i v té černé nevýrazné kombinéze).

A když se film povede (a má navíc komerční úspěch), pak asi není žádným velkým překvapením, když následují jeho další pokračování.

X-Men podruhé a potřetí na stříbrném plátně

Druhý díl (2003) měl na starost opět Singer a opět se jednalo o jeden velký filmový úspěch. Tvůrci nic nepodcenili a naplnili všechny možné (nepsané) poučky o tom, jak obecně zopakovat úspěch všech druhých dílů:

a)      Všechny oblíbené postavy z prvního dílu se musí vrátit na scénu (v tomto případě především Wolverine, Charles Xavier a Magneto)

b)      Akce musí být velkolepější, dražší a spektakulárnější (slavná je v tomhle ohledu scéna úvodního přepadení Bílého domu)

c)      Nebezpečí musí být větší, osobnější a démoničtější (generál William Stryker byl opravdu padouch s velkým P)

Foto: obrázek z filmu X-Men: Last Stand

Tahle parta stojí na naší straně!

Zato třetí díl (2006)  pak už tak perfektní filmový zážitek nebyl. Určité kvality se mu asi upřít nedají, ale celkově bylo holt dost znát, že na režisérskou stolici místo Singera nastoupil Brett Ratner (jenž se proslavil především prvními dvěma díly Křižovatky smrti) a že místo nějakého vyvrcholení celé série se nám dostala jen jakž takž slušná komiksárna (a to jsem možná ještě celkem hodný).

Každopádně všichni čekali asi trochu víc – především pak po prvních dvou skvělých dílech.

X-Men: Origin a další zajímavé projekty

Původní komiksy pak inspirovaly mnohé další filmové a televizní projekty. V roce 2009 jsme měli například možnost zhlédnout samostatnou kapitolu ze života jedné z nejoblíbenějších postav X-Menovského vesmíru – tedy Wolverina v charismatickém podání Hugha Jackmana.

Foto: obrázek z filmu Wolverine

Wolverine patří mezi vůbec nejoblíbenější X-Meny

Televizních kreslených seriálů pak nalezneme nepočítaně. Jmenujme například Wolverine & X-Men nebo X-Men: Evolution. O čem přesně jsou a jak moc se povedly, by pak vydalo na další samostatný článek. Všechny tyto, ale i mnohé další projekty jen dokazují, jak pestré X-Menovské univerzum je.

Akta X-Men: Mulder by se divil

Za pozornost pak tedy nepochybně stojí úplně nejnovější přírůstek do této mutantní rodiny. X-Men: First Class bude v českých kinech od 2. června lákat především na úplně nové pojetí  filmu: ve filmu uvidíte Magneta a Xaviera za jejich junáckých let v průběhu studené války. A přestože tento nápad zní možná trochu přitažený za vlasy, výsledek může být více než působivý. Mulder by určitě souhlasil.

Mimochodem takovou lahůdkou okolo filmů s X-Meny je jejich druhá rovina. Jelikož je jejich první režisér Singer gay, a i téma se týká utlačovaných menšin, které chtějí být akorát samy sebou, většina diváků v tom všem vidí homosexuální podtext. Uvidíme, jak to bude v první třídě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

X-Men filmy byly dřív o homosexuálech. Teď jsou o prvňáčcích

Hide picture