Menu
FANZINE.cz
Sci-fi a fantasy filmy

X-Men: První třída na DVD. Tihle že mají zachránit svět?

Nela Christovová

Nela Christovová

18. 10. 2011

FOTO: X-Men: První třídaCo přimělo Mystique zradit nejlepšího přítele a kdo doopravdy může za to, že Profesor X přestal chodit? X-Men: První třída konečně zodpoví některé otázky, které vám možná vrtaly hlavou už od prvního dílu.

FOTO: X-Men: První třída

Magneto a jeho helma z druhé ruky, Zdroj: distributor filmu

Film

V nacistickém lágru odhaluje chlapec jménem Erik zvláštní schopnost – ve vzteku dokáže ohýbat železné předměty. Pamatujete? Takhle začínala filmová série X-Menů a režisér Matthew Vaughn tento příběh rozvíjí.  Tolik k intru, dál se příběh odehrává v šedesátých letech, kdy kvůli konfliktu Spojených států a komunistického bloku hrozí třetí světová válka.

Matthew Vaughn je britský režisér. Zkušenosti zatím teprve sbírá, přesto má na kontě trháky jako Hvězdný prach a Kick-ass. Smysl pro humor projevil i v nových X-Menech, kteří se proti ostatním dílům zdají trochu odlehčenější.

Z Erika se stává Magneto (Michael Fassbender) a právě pomsta šílenému doktoru Shawovi (Kevin Bacon) se stává důvodem, proč se rozhodne přidat ke skupině podobně nadaných jedinců. Pod záštitou CIA vede Charles Xavier (James McAvoy) výcvikové centrum pro mutanty. Takto skoro idylicky to všechno začalo a nebýt hrozící studené války, mohlo se všechno vyvinout úplně jinak.

A tak se zpětně dozvídáme o některých okolnostech, o kterých se předchozí filmy pouze zmiňovaly. X-Men: První třída však nejsou jen prequelem k x-menovské sérii, ale i k samostatnému filmu o Wolverinovi, který se zde opět v podání Hugha Jackmana alespoň mihne. A podařil se mu skoro až husarský kousek: stačila jediná věta a už na něj minimálně do konce filmu nezapomenete.

Postavy se ale vyvíjí (a není divu, polovina z nich vypadá, že sotva dostala občanku), a tak je starý dobrý Wolverine jedním z mála, který si zachovává svou osobnost i tady. Takový Hank pro změnu vystupuje spíš jako sebelítostivý šprt, těžko uvěřit, že se z něj stane ten Beast.

Přečtěte si také podrobnější recenzi filmových X-Menů

Právě omladina dodává filmu šťávu, nechybí šílené večírky a hokusy-pokusy končící menší živelnou pohromou. Takže není divu, že je celý film rychlejší a nabitější akcí. Režisér Matthew Vaughn zkrátka dokázal udržet krok se všemi předchozími (respektive následujícími) díly, ačkoliv se nedočkáme největších explozí, ani nejlepších trikových efektů. Pravé nej spočívá někde jinde: ve vztazích mezi studenty a Xavierem, které až v tomto díle nabírají na obrátkách.

Jak bylo řečeno v bonusech, tvůrci se snažili vytvořit postavy s dosud nevídanými schopnostmi, ale přesto vám démon Azazel bude nápadně připomínat modráčka Nightcrawlera. V tomhle případě si maskéři zaslouží pochvalu, protože jsou Azazelovy ostré rysy děsivější než u jeho synka.

FOTO: X-Men: První třída (2011)

Ti hodní... Aspoň prozatím

Otázkou ale zůstává, kam se poděl Cyclops? Pokud si pamatuji, právě on měl být prvním studentem Profesora X, čehož se tu sice nedočkáme, zato se ale setkáme s jeho nezvladatelným mladším bratříčkem s hodně podobnými schopnostmi. Možná je proto lepší všechny nelogičnosti ignorovat (a že se jich tam pár najde) a ponořit se do skvělých výkonů Jamese McAvoye a Michaela Fassbendera, kterým to v X-Menech opravdu šlape.

DVD

Ačkoliv originál je jenom jeden, kladně musím hodnotit i český dabing, a dokonce i titulky se zdály bez chyb. Bonusový obsah x-menovské fanoušky potěší, ačkoliv se tvůrci mohli víc odvázat a poskytnout divákům pohled behind the scenes, tedy do zákulisí. Místo toho se dočkáme krátkého shrnutí, které sice poukáže na pár zajímavostí, ale ve finále nám zase tolik nepoví.

Zřejmě na revanš ale filmaři přichystali maximální dávku vynechaných scén, z nichž některé vážně nemají chybu. Víte třeba, jak by vypadal Magneto jako žena? No nic moc…  Tohle DVD zkrátka nabízí dost lákadel, aby člověk začal uvažovat o zhlédnutí.

X-Men: První třída (X-Men: First Class)

Akční / Sci-Fi / Drama / Dobrodružný
USA, 2011, 132 min

Režie: Matthew Vaughn
Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, January Jones, Nicholas Hoult, Kevin Bacon, Jennifer Lawrence, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng, Morgan Lily, Zoë Kravitz, Rose Byrne, Caleb Landry Jones, Oliver Platt

Zvuk: 5.1 český, anglický, ruský, maďarský, ukrajinský
Titulky: české, anglické, ruské, bulharské, chorvatské, estonské, maďarské, rumunské, ukrajinské, litevské, lotyšské, slovinské
Bonusy: Children of the Atom, Vynechané scény

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

X-Men: První třída na DVD. Tihle že mají zachránit svět?

Hide picture