Menu
FANZINE.cz
Technologie

Xbox 360 vs. PlayStation 3. Zvolili jsme nejlepší herní konzoli

Šimon Kolář

Šimon Kolář

31. 8. 2011

!Válka konzolí 4. část!Konečné střetnutí je tady. Válka konzolí vrcholí a my konečně odkrýváme, která ze současných herních konzolí je podle Topzine.cz ta nejlepší.

Obě konzole jsou sice srovnatelné, ale jedna je dle naší redakce přeci jen o něco lepší. Foto: Tadeáš Kubů, Topzine.cz

Konkurenční boj mezi dvěma technologickými giganty na poli vývoje herních konzolí byl po dlouhém období hegemonie druhého PlayStationu opět nesmírně vyrovnaný. Zuří v podstatě od roku 2006 až do sočasnosti, kdy podle všeho pomalu vrcholí a na dveře klepe oznámení další generace.

Od doby uvedení obou konzolí na světový trh už uplynul nějaký čas a my jsme se rozhodli určit, která konzole má v současnosti lepší formu, a zpětně se podívat a zhodnotit některé kroky a rozhodnutí, jež dosavadní životní cyklus PlayStationu 3 a Xboxu 360 provázely.

Výkon

To, co bude zajímat technicistní typy hráčů bude především porovnání výkonu obou konzolí. Naneštěstí není zrovna tahle kategorie úplně jednoznačná a nelze jednoduše odpovědět, která z nich je našlapanější. Každá z nich má odlišnou hardwarovou struktura a jejich jednotlivé komponenty mezi sebou nemohou být přímo porovnávány.

Pokud budeme ovšem vycházet pouze z toho, jak hry na jednotlivých platformách vypadají a porovnáme mezi sebou graficky nejhezčí hry na obou z nich, ukáže se, že PlayStation znatelně vede. Jeho exkluzivní tituly jako Uncharted nebo Killzone technicky překonávají všechno z Xboxu 360.

Na druhou stranu u multiplatformních titulů se tento rozdíl smazává a často je graficky hezčí Xboxová verze hry. Je to dáno právě odlišnou strukturou obou konzolí a tím, že tito vývojáři neumí nebo nechtějí vyždímat úplný výkon konzole od Sony.

Ovladač

Důležitým aspektem při výběru té či oné konzole je také ovladač, tedy prostředník mezi hráčem a děním na obrazovce. PlayStation se drží osvědčeného konceptu DualShocku, který v prakticky nezměněné podobě existuje už přes třináct let.

U Microsoftu naopak vyrukovali s naprostou originální periferií, která se od dosavadní podoby většiny ovladačů v mnohém odlišuje. A je třeba říci, že tento inovativní přístup se skutečně osvědčil. Umístění analogových páček, ač vypadá na první pohled zvláštně, je ergonomicky daleko pohodlnější než dva analogy posazené blízko sebe u DualShocku.

Ovladače obou herních konzolí jsou velice odlišné Foto: Marek Jedinák, Topzine.cz

I jejich tvar je pro mnoho hráčů daleko příjemnější, a to hlavně díky tomu, že jsou v páčkách prohlubně, po nichž nekloužou prsty. Ovladač PlayStationu naopak disponuje páčkami, které jsou vypouklé nahoru a zpocené ruce s nimi mohou mít občasné problémy.

Online funkce

V oblasti online funkčnosti se situace pomalu srovnává. Obě konzole nabízí prakticky identické prvky, ať už to je podpora achievmentů, seznamu přátel nebo vlastního online obchodu, kde se dají nakoupit některé menší hry nebo stahovat dema. Samozřejmostí je také podpora online multiplayeru.

Sledujte náš speciál na Topzine.cz, kde se věnujeme ještě podrobnějším aspektům jednotlivých konzolí!

V případě konzole od Microsoftu je ovšem celá řada online funkcí včetně hraní online zpoplatněna. Je třeba zaplatit si takzvaný zlatý účet, který vám zpřístupní všechny tyto prvky. Částka sice není nijak závratná, ale vzhledem ke konkurenci, která prakticky to samé nabízí zdarma, je to nedostatek.

Exkluzivní tituly

Tou možná nejdůležitější věcí je ovšem portfolio exkluzivních titulů, které za jednotlivými platformami stojí. K čemu totiž mít výbornou konzoli, na kterou nevychází žádné pořádné hry.

Tady bychom jednomyslně zvolili za vítěze konzoli od Sony. Ta se dočkala hned několika opravdu silných sérií, mimo ty zmíněné na začátku článku třeba ještě LittleBigPlanet, Resistance, InFamous, God of War, Metal Gear Solid nebo Gran Turismo. Mezi silné Xboxové značky lze naopak zařadit snad jen Halo, Gears of War a závodní Forzu.

Nakonec zbývá zmínit ještě jeden aspekt třetího PlayStationu, který se nám do žádné z kategorií nevešel. Jedná se o bluray mechaniku, která umožňuje přehrávat vysokokapacitní disky tohoto formátu.

Když pomineme možnost přehrávání bluray filmů ve vysokém rozlišení, má tento formát vliv i na samotné hry. Zatímco na Xboxu, který disponuje klasickou DVD mechanikou, vyšlo takové L.A. Noire na třech discích, PlayStationová verze se vejde na jedinou placku.

Verdikt

Jak už jste asi z textu pochopili, obě konzole jsou velice vyrovnané a není vůbec divu, že bylo jejich zápolení v průběhu let tak urputné a obě prodaly téměř stejný počet kusů. Přesto za vítěze této naší Války konzolí prohlašujeme třetí PlayStation.

Je to hlavně díky velké zásobě her, které si na ni lze zahrát a také kvůli technické kvalitě těchto titulů. Výhodou jsou i bezplatné online funkce a podpora bluray disků u PlayStationu 3. Xbox naopak v současnosti nemá v ničem výraznější převahu a třeba o něco pohodlnější ovladač nepředstavuje velkou konkurenční výhodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Xbox 360 vs. PlayStation 3. Zvolili jsme nejlepší herní konzoli

Hide picture