Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Ysabel Guye Gavriela Kaye. Městská fantasy z malebného jihu Francie

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

16. 3. 2010

Guy Gavriel Kay - YsabelKanadský spisovatel Guy Gavriel Kay se v české kotlině opět hlásí o slovo. Autora vzkřísilo pro české čtenáře nakladatelství Talpress, když po osmileté pauze v roce 2008 vydalo spisovatelův román Lvi z Al-Rassanu. Nyní totéž nakladatelství přichází s autorovou zatím poslední knihou, městskou fantasy Ysabel.

obálka Guy Gavriel Kay: Ysabel

Francouzská Provence je úžasně inspirujícím místem pro umělcovu fantazii, což už světu dokázala řada malířů včetně tamního rodáka Paula Cézanna. Z atmosféry jižní Francie však při psaní svého zatím posledního románu čerpal také Guy Gavriel Kay, který se do Francie pro potřeby románu dokonce přestěhoval. Nebo by se spíše dalo říci, že až v Provence si jej jeho příběh našel.

Hlavním hrdinou je patnáctiletý chlapec Ned Marriner, který svého času pobývá společně s otcem ve Francii. Zatímco táta, uznávaný fotograf, snímkuje provensálské krásy, o nichž chystá publikaci, Ned se v útrobách jedné z památek setkává s americkou studentkou Kate, která je ve Francii na výměnném pobytu. Její zaujetí dávnými dějinami a znalost historie katedrály, v níž se s Nedem setkává, však dvojici mladých lidí štěstí nepřinese.

Společně s Kate se chlapec seznamuje s velmi starým příběhem, který se oběma hrdinům odehrává doslova před očima. A jedné noci, kdy se hranice mezi živými a mrtvými ztrácejí, je Ned společně se svou rodinou a přáteli nečekaně vtažen do tohoto příběhu také. Mytické postavy z dávné minulosti rázem hodlají pořádně zatřepat s Nedovým životem. Chlapec v sobě navíc objeví netušené magické schopnosti.

Guy Gavriel Kay

Guy Gavriel Kay

Guy Gavriel Kay patří ve světě k nejúspěšnějším fantasy autorům a je jenom dobře, že se po krátké odmlce se čeští nakladatelé rozhodli tohoto autora připomenout. Zatímco Talpress v roce 2008 vydal již zmiňované Lvy z Al-Rassanu, ve spolupráci dvojice Argo – Triton vyšel loni první díl Kayovy trilogie Fionavarská tapisérie, Letní strom (recenze Lukáše Vaníčka, recenze Jakuba Mikuše). S ní je právě vycházející román Ysabel mírně propojen, jeho děj se však odehrává zhruba dvacet let po událostech popsaných v jednotlivých dílech Tapiserie.

Pro Kaye je Ysabel určitým experimentem. Po mnoha letech, kdy psal romány inspirované událostmi z evropských dějin, se tentokrát rozhodl dějiny přivést přímo do naší současnosti. Zvolil si k tomu subžánr městské fantasy a ulice Aix-en-Provence, malebného městečka na jihu Francie. Svět jeho tvůrčí (a s ní spjatou fyzickou) migraci ocenil v roce 2008 World Fantasy Award; jak se zachová český čtenář? A kdo je tou tajemnou dívkou z názvu knihy? Odpovědi nám brzy nabídnou i tuzemská knihkupectví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ysabel Guye Gavriela Kaye. Městská fantasy z malebného jihu Francie

Hide picture