Menu
FANZINE.cz

Z ledu, ohně a smrti se Zrodil král lichů a Christie Golden byla toho svědkem

Redakce

Redakce

31. 10. 2010

Pády bývají zábavné, když je sledujete z povzdálí. Pády literárních hrdinů jsou z tepla a pohodlí domova ještě zábavnější. Vychutnejte si příběh, který jste ve hře mohli sledovat rozkouskovaný do krátkých úseků, pěkně pohromadě, najednou a bez nutnosti projít další misi. Tak se připravte, Pohroma se už blíží!

ilustrace na obálce knihy Arthas: Zrod krále lichů

ilustrace na obálce knihy Arthas: Zrod krále lichů Autor: Glenn Rane

Všechny knihy by měly končit vítězstvím dobra. Prakticky celou literární historií se prolíná trend nadějného konce, kdy se vše urovná, princ dostane svoji princeznu, politik své koryto nebo Smolíček svého parohatce záchranáře. Poslední dobou však začíná být čtenář unaven neustále opakovanou koncepcí (což je také částečně důvod, proč se dostal do obliby upíří kult). Knih, které popisují výhru zla, není mnoho a daly by se spočítat na prstech jedné ruky nešikovného truhláře. Arthas: Zrod krále lichů je jednou z nich.

Všichni, kdo hráli hru Warcraft 3 od společnosti Blizzard, budou již vědět, o co jde. Kniha věrně popisuje příběh, který se prolínal celou hrou. A že to byl pořádný příběh, nadupaný dějovými zvraty, který si však mohl vychutnat jen ten, který nepřeskakoval intra mezi každou misí. Na hru to byl skutečně velice propracovaný děj, který byl zasazený do Warcraftového univerza a čtenář jej nyní může plně odhalit prostřednictvím knihy.

Ten, kdo otevře knihu o Arthasovi jako svoji úplně první s hlavičkou WoW na obálce, bude překvapen, kolik toho o Warcraftu bylo napsáno a dokonce vydáno v češtině. Spousta věcí, které naleznete v právě drženém svazku, se navíc odkazuje buď do hry původní, anebo spíše do jejího onlinového pokračování, takže člověk Warcraftem nenakažený bude plavat v hluboké vodě a nikdo mu nepodá záchranný kruh. Buď se naučí plavat, anebo utone a dál již číst nebude.

Už se nikdy nemusíš obětovat pro svůj lid.
Zrod krále lichů je skutečně určen čtenářům, kteří již mají své zkušenosti s Blizzardovským univerzem, protože jedině tak si vychutnají všechny intertextuální narážky a budou plně chápat pozadí celého příběhu, který kniha spíše než rozvíjí, jen znovu přehrává, protože se skutečně drží přesně daného scénáře a dokonce v promluvách postav zazní i slavné věty, které pronesly i charaktery v herních videích.

Překladatel Jan Netolička se v poznámce v úvodu knihy zamýšlí, zda má pro hráče touto hrou odkojeného smysl knihu číst. Má, a já coby bývalý hráč s ním plně souhlasím. Přeci jenom, je to již drahně let, co jsem naposledy spustil tuto strategii a nyní při četbě knihy si naplno užíval každou kapitolu, protože ve vzpomínkách mi běžely jednotlivé mise i scény mezi nimi. Srdce každého hráče zaplesá, když bude znovu sledovat Arthasův pomalý a postupný pád do temnoty, aby se z něj stal nejprve služebník a následně sám Král lichů.

Příběh o padlém Arthasovi je prostě sexy. V počátku je coby postava vykreslen coby dokonalý hrdina dobra s velkým H, ale přesto už v těchto zářných počátcích se objevují první prasklinky na jinak zářivé gloriole. Samotný pád je dlouhý, ale neuvěřitelně zábavný. Autorka se však snažila uvést příběh do správného časoprostorového určení, takže zmiňuje první invazi orků do Lordeaonu, kterou však odbude na dvou stranách. Úvod je tak neuvěřitelně kostrbatý, násilný a až drasticky osekává události, které by stály za samostatné knihy. Vytvářením pahýlů autorka škodí sama sobě, protože čtenář očekávající rozvitý příběh je několikrát zastaven prudkou ranou do zdi, kterou představuje konec naťuknutého děje. Posléze se však příběh konečně rozjede po správné koleji a mrtvých (později nemrtvých) začne přibývat.

Už nikdy nemusíš nést váhu své koruny.
Pomalu, postupně, zpočátku v bohulibém úmyslu zachránit svůj lid se z Arthase stává ultrazáporák, kterému není rovno, a čtenáři ho za to budou milovat. V podstatě první část knihy hrdina padá, druhou pak opět stoupá, ovšem v hierarchii temné strany. Zabíjí vše, co mu přijde pod ruku, a davy jásají.

Sledovat příběh bude pro pamětníky velice krásným a milým oživením, pro neznalce zajímavý příběh, kterému zde prozrazuji pointu, ovšem i tak se budou všichni čtenáři bavit a s nadšením sledovat průběh. Zároveň však knize zcela chybí jedna věc. Bitvy. Pokud někdo četl například trilogii Války prastarých od R. A. Knaaka velkou část každé knihy tvořila válečná střetnutí, ve kterých tuhla atmosféra a napětí bylo přímo hmatatelné. Ve Zrodu krále lichů nic podobného nenajdeme. Jakékoliv střetnutí je odbyto jen rychlým popisem, kdo kde s kým a jak to dopadlo. Autorka tak skvěle napodobila hru bez hry. Krásně a dobře popsala meziherní animace, kde se posouvá děj, avšak průběh samotné mise přeskočila.

Pro čtenáře to tedy znamená, že bude jako divák sledovat příběh, ale nebude jej prožívat naplno. Chybí pasáže vyvolávající napětí a čtenář se sice nudit nebude, ale kniha jej zcela nepohltí.

Postaral jsem se, o všechno.
Zrod krále lichů je dobrá, čitelná kniha, u které se čtenář dobře pobaví, pamětník zavzpomíná, nikdo sice nebude litovat, ale dech to také nevyrazí. Není to žádné přehnaně originální dílo, ale takhle kniha si na to ani nehraje a předkládá čtenáři čistou porci zábavy bez příměsí snah o něco většího. A za to jsme rádi.

Název originálu: Arthas: Rise of the Lich King
Český název: Arthas: Zrod krále lichů
Autor: Christie Golden
Překlad: Jan Netolička
Obálka: Glenn Rane
Počet stran: 341
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 168 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Z ledu, ohně a smrti se Zrodil král lichů a Christie Golden byla toho svědkem

Hide picture