Menu
FANZINE.cz
Literatura

Za exotikou a Srdcem světa Jaye Lakea přes půl glóbu

Redakce

Redakce

22. 2. 2010

Jay Lake: Srdce světaOd amerického spisovatele Jaye Lakea u nás zatím vyšla jen jedna kniha. Květinová zkouška. Co si o něm odtamtud pamatujeme? Že je originální, vypsaný, hýří fantasmagorickými nápady a neštítí se zacházet do extrémů, ať už máme na mysli sexuální, či jakékoliv jiné. A stejný je i v Srdci světa. Jen trochu jinak.

Ilustrační foto. Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Ilustrační foto. Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Jay Lake v rozhovoru s Jakubem Ehrenbergerem prohlásil, že Srdce světa a Květinová zkouška mají jen jedno společné – jeho jako autora. A je třeba mu dát za pravdu. Pravděpodobně byste nenašli dvě knihy, které by si byly dál. A přesto najdeme některé společné prvky, které Lakea dělají Lakeem.

Stejně jako Květinová zkouška míchá fantasy s new weirdem a dalšími ještě grotesknějšími prvky, Srdce světa se taktéž nebojí experimentovat. Základy pro celý román tvoří steampunk se všemi jeho proprietami. Svět ovládaný viktoriánskou Anglií vzývá křesťanského Boha; ten ale není tím, jehož zásahy se nedají dost dobře vysledovat, jako je tomu v našem světě, ale silou, která se nedá zpochybnit. Zasadil totiž zeměkouli do obrovského hodinového soukolí, které nutí planetu obíhat kolem své vlastní osy i kolem slunce. Po steampunku sáhl Lake do klasické fantasy, odkud převzal motiv dlouhého putování za konkrétním cílem (tedy Hethorův úkol znovu natáhnout zemské soukolí), a do young adult fantasy, odkud zase vytáhl dospívajícího, společností a světem dosud téměř ignorovaného, hrdinu.

Zpočátku všechno vypadá jako komorní drama, s přibývajícími stránkami a odsýpajícím dějem se však Hethor dostává z jednoho místa na druhé, dál a dál od domova, kam se stejně ani nemůže vrátit. Tím silnějším prvkem, který vás začne fascinovat hned po prvních pár kapitolách, je fakt, že Lake se každou chvíli vytasí s nějakým novým a neotřelým nápadem, kterým posune děj o míle dál. Ať už mluvíme o knihovnici, která si ve výhradně mužské kultuře nárokuje stejné postavení jako muž, o spolku šílených vězňů žijících ve světle tisíců svíček či o velké rovníkové Zdi, po níž den za dnem přejíždí kolejnice zemského soukolí a která neslučitelně odděluje severní a jižní polokouli.

Jay Lake: Srdce světa

Jenomže nápady, jakkoliv skvělé, fascinující a za podpory Lakeova zkušeného vypravěčského stylu poutavé, jsou i kamenem úrazu celé knihy. Autor se totiž jimi nechal unést do takové míry, že zapomněl na všechno ostatní. Pokud pomineme dějovou linku, která plyne pořád dál a s výjimkou dvou vedlejších postav, které se stále vracejí, zapomíná na všechno, co nechala za sebou, zaráží Srdci světa nůž do zad jeho myšlenkový podtext. Závěr vytváří dojem, že Lake náhle zjistil, že se blíží ke konci a že nemá nejmenší tušení, jak celé dílo vlastně uzavřít. A tak bude pro jistotu sázet na osvědčené, vytáhne motivy nekončící lásky a všechno skončí růžově.

Jediná věc, na kterou Lake nezapomněl, částečně proto, že jinak by to snad ani nešlo, představují jednotlivé postavy. Hethor začíná na prvních stránkách jako chlapec, který po dlouhých letech otevřel oči a zjišťuje, že za dveřmi mistrova krámku leží taky něco jiného a často mnohem zábavnějšího. Je limitován upjatou morálkou viktoriánské společnosti, vírou v Boha, která je do tamějšího uspořádání hluboce vkořeněná, a trpí pod ústrky od synů svého mistra. V průběhu vyprávění však v souladu s celou náladou románu zjišťuje, že svět je okouzlující místo, které stojí za to sjezdit celé a zamilovat si ho ve všech jeho podobách, ať už se jedná o malebné pralesy nebo pusté ledové pláně. Druhé housle mu střídavě hraje trojice postav, poskakující celou knihou jako zvědavé veverky. Dívka, do níž se během putování zamiluje, zastupuje jakýsi kotevní kámen, který ač tajemný jako hrad v Karpatech, posouvá Hethora v jeho fyzickém i myšlenkovém putování dál a často mu mnohé nepřímo osvětlí. Nesmrtelný čaroděj Vilém z Gentu a navigátor Malgus zase zastupují jakési nevyslovitelné zlo, jež se Hethorovi z neznámých příčin snaží zabránit a ztížit jeho cestu.

Jak už jsem předeslal výše, Srdce světa obsahuje bezpočet nedotažených a nevyřešených motivů, které Lake jednou dvakrát použije jen proto, že se mu líbí, a pak odvrhne, aniž by s nimi nějak dále pracoval, nebo se je alespoň snažil vysvětlit. Autor se prostě nechal svým dílem příliš uchvátit a napsal něco, co by si zasloužilo mnohem komplexnější děj, který by dal celému dílu excelentní podloží pro jeho excentrické výboje.

Srdce světa představuje knihu, kterou si sami od sebe koupíte jen díky reklamě. Mnohem pravděpodobněji ji zahlédnete v knihovně na konci června a vezmete si ji s sebou na dovolenou. V cizích krajích se do jejího vizionářského a originálního vesmíru nápadů mnohem lépe dokážete promítnout a možná vám ani nebude vadit, že obsahuje takové množství nedotažeností, že by jedny autorské korektury byly málo.

Název originálu: Mainspring
Český název: Srdce světa
Autor: Jay Lake
Překlad: Andrea Peprlová
Obálka: Stephan Matiniére
Počet stran: 304
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 269 Kč
Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za exotikou a Srdcem světa Jaye Lakea přes půl glóbu

Hide picture