Menu
FANZINE.cz
Komiks

Zabiják příšer Mr. Monster se vrací do Dark Horse Comics

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

24. 9. 2013

michael gilbert:mr monsterBěhem srpna se v Dark Horse Comics znovu objeví hrdina, který letos oslaví své třicáté narozeniny. Mr. Monster se poprvé zjevil roku 1987 a je nejvyšší čas, abyste se s ním pořádně poznali.

Mr. Monster v akci

Mr. Monster v akci

Jeho tvůrce, Michael T. Gilbert, začal pracovat v komiksovém byznysu v 70. letech. Ačkoli kreslil mnoho postav (třeba i Supermana a Batmana), jako svou nejdůležitější postavu vnímá právě Mr. Monstera aka Doc Stearna.

Jeho první příběh publikoval v roce 1984 a sám říká, že Mr. Monster zabíjel příšery a padouchy daleko před tím, než začal řádit Goon nebo Hellboy. Monster tak byl prvním úspěšným bojovníkem proti zlu mimo mainstream komiks.

Série se vyznačuje směsicí superhrdinství, černého humoru a hororu: sám Gilbert přiznává, že vliv béčkových hororů z 50. let je u Mr. Monstera opravdu silný. Také se snaží držet komiksových modelů ze 40. a 50. let – koneckonců inspiraci pro svou postavu našel v kanadském hrdinovi stejného jména ze 40. let stvořeném umělcem Fredem Kellym.

Kelly a Mr. Monster

Kelly a Mr. Monster

Co se týče postavy samotné, lze jej přirovnat k dr. Jekyllovi a panu Hydeovi, komiks v sobě nese i něco z The Spirit od Willa Eisnera. Doc Stearn je geniální vědec, který rád odkládá svůj laboratorní plášť, aby se mohl rvát s monstry. Ve chvíli, kdy se převlékne a stane se Mr. Monstrem, můžete se vsadit, že o tom, jak zabít příšery, neví nikdo více.

Pomocníkem, který krotí jeho divokou povahu, je jeho asistentka z laboratoře, Kelly. Gilbert popisuje jejich tým slovy, že Mr. Monster reprezentuje sílu a Kelly naopak mozek. A tělo prý také nemá špatné.

Určitě se vyplatí tuto postavu sledovat, možná se po čase dočkáme i českého překladu. Směska děsu a temného humoru je totiž lákavá. Navíc to vypadá, že ani přes dlouhou pauzu nemíní Gilbert Mr. Monstera vytrhnout ze zlatých dob komiksu a takové knihy mají své neodpiratelné kouzlo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zabiják příšer Mr. Monster se vrací do Dark Horse Comics

Hide picture