Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Začínáme šít – jak se vyznat v úpletech?

Žádné jiné roční období není pro domácí tvoření tak perfektní, jako právě zima. Venku se toho dá dělat jen pramálo, takže máme ideální příležitost k tomu se pustit například do šikovných ručních prací.

Pokud se chcete pustit kupříkladu do šití, měli byste vsadit na levné a snadno dostupné materiály. První pokusy totiž budou mít k dokonalosti opravdu hodně daleko.

Důležité jsou také doplňky

V každém případě. Volit je možné třeba různé knoflíky, zipy, posunovače, popruhy a jiné doplňky. Právě ony jsou součástí online galanterie, tedy obchodu, kde je lze sehnat.

Jednolícní úplet alias tričkovina

Tento druh tkaniny je k sehnání zdaleka nejčastěji. Vyznačuje se různou kvalitou, ovšem vždy ho rozeznáme podle jednoho hlavního znaku – lícové hladké strany a rubové strany s vroubky. Má trochu tendenci se kroutit a všeobecně se hodí hlavně na trička, kraťasy nebo legíny.

Oboulícní úplet je těžší

Jak už vám název napovídá, tady se na rub a líc příliš nehraje. Při šití si tedy nemusíte dávat pozor na to, jak látku skládáte – obě její strany se chovají stejně. Jde o materiál trochu těžší, takže se z něj velmi dobře budou šít sukně (které neztratí tvar hned po prvním vyprání), tuniky, saka apod.

Interlok aneb když toužíte po pružnosti

Interlok si často „trůní“ hned vedle úpletů, takže ho s nimi necvičené oko může snadno zaměnit. Ale pozor, díky příměsi elastanu je pružnější, takže se skvěle uplatní třeba na šaty a sukně, ale také kupříkladu na čepice nebo legíny.

Teplákovina alias výplněk

Chcete ušít sportovní oděvy? Pak jednoznačně vsaďte na tuto pleteninu. Může být počesaná i nepočesaná (to poznáte po hmatu). Tato pletenina je vyztužena výplňovou nití, takže opravdu něco vydrží. Skvěle se uplatní třeba na sportovních kalhotách nebo mikinách.

A kde si vybrat z širokého sortimentu různých doplňků? Třeba v eshopu Bubulákovo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Začínáme šít – jak se vyznat v úpletech?

Hide picture