Menu
FANZINE.cz
Literatura

Začínáte se psaním? John Flanagan vám řekne jak na to!

Petr Bělohrad

Petr Bělohrad

20. 12. 2013

John FlanaganChcete napsat knihu, ale nevíte pořádně jak na to? Pak tedy právě vám je určeno několik rad od australského spisovatele Johna Flanagana, autora bestsellerů Hraničářův učeň a Bratrstvo. 

John Flanagan vdech ve svých knihách život desítkám postav. (foto: Robert Pearce, SMH Arts)

John Flanagan vdechl ve svých knihách život desítkám postav.
(foto: Robert Pearce, SMH Arts)

Nežeňte se do toho po hlavě

Johnův tip číslo jedna zní přesně tak. Když dostanete nápad, nesnažte se vše hned vypsat na papír. Po takovém řádění vám zůstane jenom chaotická změť vět. Pečlivě si vše naplánujte a sepište někam stranou. Jak příběh začíná, probíhá a končí.

Když máte připravenou formu příběhu a jasno v tom, co se má během děje stát, rozepište si příběh do kapitol. Ke každé z nich si poznamenejte, o co v ní půjde. Takový přehled mějte při psaní neustále u sebe. Budete tak vědět, co máte psát dál. Spisovatelské bloky pak snadno přemůžete.

Důležitý je charakter

Flanagan: Hraničářův učeň - Rozvaliny GorlanuStejně postupujte i s protagonisty příběhu. Každému z nich vytvořte vlastní spis, ve kterém bude vše od fyzických charakteristik až po jeho psychologický profil. A pamatujte na slabiny. Každý má svůj kryptonit.

Není také vůbec na škodu vzít si hlavního hrdinu (nebo více hlavních postav) a sepsat o něm krátký příběh, ve kterém vyniknou jednotlivé aspekty jeho povahy. Pomůže vám to ujasnit si, jak postava myslí a koná a vyhnete se tak možným osobnostním konfliktům.

Pokud mají vaše postavy skutečně žít, musejí jednat jako skuteční lidé. Pozorujte chování a postoje lidí kolem sebe. Dělejte si poznámky, případně se svých známých zeptejte, jak by se v nějaké situaci zachovali. Právě to totiž postavám dodá na uvěřitelnosti.

Pište, pište, pište

Johnovy dvě poslední rady zní prakticky identicky. Jakmile máte hotovy výše zmíněné přípravné práce a jste připraveni psát, tak pište. První pokusy nemusí být zrovna uchvacující, ale musíte vytrvat. Vaše psaní se bude zlepšovat s každým dalším dílem, které napíšete.

Nenechte se tak počáteční nízkou kvalitou odradit a pokračujte. Zveřejňujte své výtvory, předčítejte je známým a chtějte názor. Když dojde na vydání, možná budete odmítnuti, ale pište dál. John sám byl vydavatelem odmítnut osmkrát, než napsal Hraničářova učně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Začínáte se psaním? John Flanagan vám řekne jak na to!

Hide picture