Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Záhadná planeta Fomalhaut opravdu existuje. Vyfotili ji vědci v NASA

Jan Kouba

Jan Kouba

5. 2. 2013

Zkoumání kosmu je často pořádná jízda. Některé poznatky jsou vyvráceny a znovu potvrzeny i několikrát za sebou, jako tomu je u tajemné exoplanety Fomalhaut b, která, jak se nakonec zdá, opravdu existuje.

Planeta vědcům nejednou zamotala hlavu. Zdroj: NASA.gov

Planeta vědcům nejednou zamotala hlavu. Zdroj: NASA.gov

Fomalhaut, v arabštině tlama ryby, je nejjasnější hvězdou souhvězdí Piscis Austrinus. Ve starých dobách měla tato hvězda zásadní význam, patřila mezi takzvané královské hvězdy, které rozdělovaly rok na čtyři období. Těmi dalšími byly hvězdy Antares, Aldebaran a Regulus. Její tajemná aura ji neopouští ani teď.

Fomalhaut obíhá Fomalhaut b. Je planetou, jejíž existence byla nejednou zpochybněna. Na kongresu v Kalifornii byly nyní prezentovány nové snímky z Hubblova teleskopu, které její existenci dokazují, a nejenom to. Vědci zjistili, že planeta obíhá v značně eliptické dráze a oběh kolem hvězdy jí trvá úctyhodných 2000 let.

Více o vesmírných divech: Saturnův měsíc je pokryt obřími gejzíry. Páru chrlí rychlostí 500 m/s

Takto eliptická dráha nejpravděpodobněji vznikla v důsledku kolize planety s jiným tělesem.

Vědce však nejvíce zajímá, proč je planeta dobře pozorovatelná ve viditelné části spektra a v infračervené téměř vůbec. Vědci se domnívají, že to co je vidět, je ve skutečnosti osvětlený oblak plynu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Záhadná planeta Fomalhaut opravdu existuje. Vyfotili ji vědci v NASA

Hide picture