Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Zajímavosti kolem Harryho Pottera. Existuje neviditelný plášť i škola kouzel

Redakce

Redakce

23. 12. 2011

FOTO : Harry PotterPříběh o Harrym Potterovi se navždy zapsal do dějin literatury i filmu. Má miliony fanoušků po celém světě. Pokud patříte mezi ně, přinášíme vám exkluzivní zajímavosti z jeho světa. 

FOTO : Harry Potter

Možná se neviditelného pláště dočkáme i my, Zdroj: distributor filmu

Postava Harryho Pottera napadla autorku cestou vlakem z Manchesteru do Londýna. Díky této myšlence se tak stala jednou z nejbohatších žen planety, její knihy byly přeloženy do 62 jazyků, a to včetně latiny a starořečtiny.

J. K. Rowlingová zpočátku trvala na obsazení rolí ryze britskými herci. Nakonec však povolila výjimky, mj. v podobě Brumbála, kterého v prvních dílech ztvárnil irský herec Richard Harris, a postavou Pošuka, kterého si zahrál také Ir, Brendan Gleeson.

FOTO : Pošuk Moody

Dnes se budeme učit o kletbách, které se nepromíjejí.

Představitel Rona Weasleyho, Rupert Grint, získal svou roli opravdu originálním způsobem. Na rozdíl od svých hereckých kolegů, kteří předváděli scénky s poctivě naučenými úryvky z knihy, totiž předvedl rap. Štěstí ale stálo na jeho straně a i přes jeho nepřipravenost zabodoval.

Zvrhlosti v Harrym Potterovi? Máme pro vás TOP 5 podtextů pro dospělé

Profesor Tokijské univerzity se nechal inspirovat Harryho neviditelným pláštěm a také si jeden vyrobil. Skrz člověka, který si jeho plášť oblékne, promítá objekty nacházející se za ním a tím dotyčný prakticky zmizí. Na Harryho plášť, který si stačí přes sebe jen přehodit, to ale rozhodně nemá.

U čarodějů oblíbené Bertíkovy lentilky tisíckrát jinak již můžou ochutnat i obyčejní mudlové. Jedna americká firma prodává tuto sladkost například s příchutí špenátu, párku, štěněte, zvratek, červů nebo špíny. Měli byste odvahu je ochutnat?

Když se chtěl režisér a producent dozvědět nějaké bližší informace o hlavních představitelích Harryho Pottera, požádal je o sepsání eseje o jejich povahách. Jejich délka i kvalita se překvapivě velmi podobala jejich hereckým rolím. Daniel Radcliffe přinesl průměrnou jednostránkovou práci, Ema Watson excelentní jedenáctistránkovou a Ruppert Grint nepřinesl vůbec nic.

Harry Potter se dostal do rukou filmařů. Udělali z něj brak, nebo kvalitní adaptaci?

Režisér třetího dílu Harryho Pottera se ve filmu i sám herecky obsadil a vystupoval tam hned několikrát. Jednou jako jeden z kouzelníků v Děravém kotli, podruhé na nástěnném portrétu ve škole. Při obsazování herců do malých roliček nezapomněl ani na svého potomka. Jeho dcera se objevila vedle portrétu Buclaté dámy u vchodu do nebelvírské koleje.

Vytvořit mozkomory dalo jejich tvůrcům poměrně zabrat. Nejprve měli být mozkomorové ztvárněni jako loutky, které by bylo možné filmovat i pod vodou. Zrealizování této myšlenky však bylo příliš složité, a tak byli nakonec vytvořeni pomocí počítačové technologie. Připomínkou původní myšlenky je scéna s mozkomorem ve vlaku, na jejímž pozadí hraje éterická hudba, znějící jako by byla hrána pod vodou.

FOTO : Harry Potter

Mozkomor a v Kvikálkově?

Škola čar a kouzel v Bradavicích inspirovala ke vzniku podobné instituce v jižním Rakousku. Tam byla v roce 2002 otevřena škola, kde je možné po šesti semestrech studia získat kouzelnický diplom. Ve výukách se studenti učí o lektvarech, historii kouzel, meditacích, astrologii a věštění.

Co číst, když Harry Potter došel až na konec své cesty?

Představitelce Ufňukané Uršuly – ducha čtrnáctileté dívky zabité baziliškem – bylo krátce po dokončení čtvrtého dílu již čtyřicet let.

Jméno krutého čaroděje Voldemorta převzala autorka z francouzštiny. Jeho původ pochází z fráze vol de mort, což v českém překladu znamená utéci smrti.

FOTO: Voldemort

Utéct před Voldemortem = utéct před smrtí

Mudla (anglicky muggle) je autorčino vymyšlené slovo, které se díky sáze Harryho Pottera rozšířilo do celého světa. V roce 2003 byl tento výraz zařazen do oxfordského slovníku angličtiny.

Víte vy něco exkluzivního a zajímavého ohledně Harryho? Napište nám to do komentářů.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Zajímavosti kolem Harryho Pottera. Existuje neviditelný plášť i škola kouzel

Hide picture