Menu
FANZINE.cz

Zákeřnost provází Proroctví sester od Michelle Zinkové

Redakce

Redakce

15. 3. 2011

Proroctví sester Michelle Zinková perex (obálka knihy)Životní úděl byl dvěma sestrám dán do vínku už od narození, ani jedna o něm však tehdy nevěděla. Touha získat život podle vlastních představ je zcela pochopitelná a i zdánlivě bezvýchodná situace skýtá malou naději. Problém nastává ve chvíli, kdy každá dívka zatouží po něčem jiném.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Den smutku. I tak by se dal označit den, kdy bylo nalezeno tělo otce tří dětí v Temném pokoji, na místě, kde kdysi zemřela i jejich matka. Smutná událost postihne nejen dvojčata Liu a Alici, ale také mladšího bratra upoutaného na kolečkové křeslo. Po pohřbu otce se o sirotky začíná starat jejich teta. Lia propadá beznaději a nedokáže pochopit, proč se Alice otcovou smrtí příliš netrápí. Do toho se přidávají podivné sny o létání, přistižení Alice sedící v kruhu utvořeném ze svíček a nalezení staré knihy napsané v latině.

Syn knihovníka James přinese Lii překlad dávného proroctví, v němž dvě sestry sehrají rozhodující úlohu v bitvě o zachování či zničení lidstva. Na zemi se totiž už celá staletí shromažďují duše a čekají na příchod svého vládce, který je povede do apokalyptického boje. Která ze sester je Strážkyně a která Brána, umožňující příchod pána zkázy?

První část trilogie Michelle Zinkové začíná slibně, těžký životní osud potkal obě sestry současně, ale každá se s tím vyrovnává po svém. Postupem času se odkrývají informace sahající až do dávné historie. Matka dvojčatům totiž nedala jenom život, ale zanechala jim i rodinné dědictví, které nelze odmítnout. Události, které od smrti otce dvojčat nastanou, stále více upoutávají čtenářovu pozornost k příběhu.

Děj životního rodinného souboje o záchranu, nebo naopak zničení celého lidstva se neodehrává v čase, na jaký jsme zvyklí, ale v Americe devatenáctého století, kdy se musely striktně dodržovat předem dané společenské zásady. Je to příjemná změna a možnost odpočinout si od nové doby a technických vynálezů.

Proroctví sester Michelle Zinková (obálka knihy)

Viktoriánský způsob myšlení a puritánská morálka Liu a Alici příliš netrápí, takže při hledání odpovědí mnohdy společenská pravidla překročí. I když se příběh odehrává před delší dobou, na jazyce užívaném v Proroctví sester to není znát a kniha je srozumitelná. Na druhou stranu se však ve vyprávění objevuje spiritismus, který byl v dané době nepřijatelný. Možnost sledovat něco nadpřirozeného ozvláštňuje celý příběh a mnohdy vytváří téměř hororové prostředí, zejména když zlo začne pronásledovat jedno z dvojčat.

Identická dvojčata, nebo ne?

Ačkoli se jedná o první díl, není nouze o dějové zvraty vznikající v prolínajícím se životním údělu obou sester. Ze začátku se zdá všechno skvělé, ale po smrti otce se idylické rodinné prostředí a sourozenecké vztahy rapidně změní a následuje nelítostný souboj o získání nepostradatelných informací.

Americká spisovatelka Michelle Zinková si dokázala mistrně pohrát s psychologickými profily obou dvojčat. S odhalováním dalších souvislostí týkajících se dědictví se mění i obě sestry. Najednou jsou každá úplně jiná a nemohly by se lišit více. Přesto se nedá říct, že by jejich chování bylo lehce zaškatulkované, protože v některých chvílích dokážou překvapit a ustoupit ze svých nově nabytých rolí.

Je jen škoda, že některé události nejsou rozpracovány do větších detailů, kniha by pak mohla být mnohem přitažlivější a napínavější. Důležité okamžiky, v nichž obě sestry bojují za své vlastní cíle a jejich uskutečnění, skýtají mnohem více prostoru, než který se jim nabízí. Tento nevyužitý potenciál následovně neutváří ono děsivé prostředí, jaké čtenáři oceňují.

Příběh o dvou odlišných dvojčatech zaujme především dospívající čtenářky, protože kniha se dotýká všech ožehavých témat: školy, první lásky nebo touhy dopátrat se vlastního životního osudu.

Název originálu: Prophecy of The Sisters
Český název: Proroctví sester
Autor: Michelle Zinková
Překlad: Hana Březáková
Obálka: Jana Šťastná
Počet stran: 368
Vazba: vázaná
Rozměry: 132 x 207 mm
Vydal: Knižní klub, 2011
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zákeřnost provází Proroctví sester od Michelle Zinkové

Hide picture