Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Základní přehled povinného ručení

S pořízením motorového vozidla vzniká hned několik různých povinností, mnohé z nich vycházející z platných zákonů. Jednou z takových podmínek je zařízení povinného ručení, které je nutné proto, aby bylo možné motorové vozidlo používat na komunikacích legálně. Toto pojištění se zaměřuje na ochranu v případě, že řidič vozidla způsobí újmu ostatním členům provozu, ať již fyzickou nebo újmu na majetku. Je tedy nejen povinné, ale také velmi důležité si povinné ručení zařídit.

Sjednání povinného ručení

Povinné ručení je smluvním vztahem mezi majitelem motorového vozidla, pro které je ručení sjednáváno, a pojišťovnou. Jedná se tedy o klasickou pojistnou smlouvu v rámci, které můžete efektivně chránit sebe, ale také ostatní v případech, kdy během provozu vozidla dojde k události, během které dojde ke zranění ostatních osob, které se stanou účastí dané situace, ale také jejich osobních věcí nebo vozidla. Pro sjednání tohoto druhu pojištění je nutné nejen vybrat pojišťovnu, ale také poskytnout následující:

  • Velký technický průkaz motorového vozidla
  • Identifikační a osobní údaje pojistníka
  • Informace o případných dřívějších škodách vozidla (dnes je možné je získat přímo z registru)

Poskytované krytí

Poskytované krytí může být různé a v tomto ohledu závisí nejen od výběru a nabídky konkrétní pojišťovny, ale také od asistenčních služeb, které budou do dané pojistné smlouvy zahrnuty. Tím se samozřejmě zvyšuje také cena samotného pojištění. Provoz na silnicích může být ošemetný a je vždy bezpečné, mít pojištění, které pečuje o vás, ale také o případné chyby v provozu, způsobené vámi. Mezi časté krytí tohoto pojištění patří například fyzická újma, usmrcení, krádež, ale také poškození vozidla a dalšího majetku během nehody způsobené pojištěncem.

Zrušení povinného ručení

Jako u každé smlouvy, také v případě povinného ručení existuje samozřejmě možnost jeho zrušení. Je velmi důležité se zaměřit nejen na plné znění smlouvy a podmínky pro výpověď povinného ručení, ale také důvod jeho zrušení, který má vliv na dobu trvání výpovědi nebo postup. Mezi časté důvody patří například končící smluvní období, vznik pojistné události, trvalé odhlášení vozidla z registru nebo převedení vozidla na jiného vlastníka a další možnosti. Výpovědní lhůta je u povinného ručení různý a může trvat od několika dní, po několik týdnů. Je nutné pamatovat na to, že odstoupení od smlouvy a výpověď smlouvy povinného ručení jsou dva rozdílné pojmy, odstoupit můžete sami, výpověď může nastat dle podmínek konkrétní smlouvy. Odstoupení od smlouvy podléhá jiným podmínkám, než výpověď.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Základní přehled povinného ručení

Hide picture