Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Zaklínač 2: Vrahové králů. Když se panovníci stanou lovnou zvěří

Redakce

Redakce

26. 5. 2011

!Recenze PC hry!Lovná sezóna začala a žádný král si nemůže být jistý svým životem. A Geralt se opět proti své vůli nechává strhnout událostmi ovlivňujícími celý svět. Znova musí tasit jeden ze svých mečů a chránit korunovanou hlavu. Čtěte recenzi hry Zaklínač 2: Vrahové králů!

Geralt z Rivie Zdroj: Vydavatel hry

Konec zoufalého odškrtávání dní zbývajících do vydání nového Zaklínače. Přečtěte si více o launch party. Geralt je zpátky a přinesl s sebou pořádnou porci zábavy. Geraltovo nové dobrodružství je mnohem nebezpečnější než to předchozí a tentokrát zasáhne i jiné země než Temerii.

A příběh pokračuje

Zaklínači se do politiky nikdy nepletli, neměli to zapotřebí, jejich práce byla jasná, zabíjet monstra a nechávat si za to platit. Nic víc nic míň. Ale nikdo není tvrdohlavější než ten kdo má moc. Když král zavelí je nutno uposlechnout nebo nést následky.

Poté co Geralt na konci prvního dílu zachránil život králi Foltestovi, byl jím požádán, aby mu i nadále chránil krk a vypátral totožnost onoho vraha a jeho zaměstnavatele. Geralt neochotně souhlasil, co se dalo dělat, když jeho milovaná je královým rádcem. Celý příběh začíná jednoho slunečného rána v králově táboře před hradem La Valette. Král se sem vydal potlačit vzpouru a zachránit své dvě nemanželské děti.

Grafika hry je vskutku epická Zdroj: Vydavatel hry

Geraltovým úkolem je krále chránit. V tomto úkolu bohužel selže a král zemře v okamžiku svého shledání s dětmi. Král je mrtev, ať žije král. Geralt, obviněný z jeho vraždy, je mučen, vyslýchán, aby nakonec prchl s pomocí velitele speciálních jednotek Vernonem Rochem a své milované Triss Ranuncul. Spolu s nimi musí zjistit, kdo stojí za vraždou krále Foltesta a nejenom jeho, protože jak se zdá někdo vyhlásil na královské hlavy odměnu.

Novinky, dobré či zlé?

Na své cestě za spravedlností se setká s lidmi, které mu jeho životní dráhu již překřížili, ať už si je pamatuje či ne, i s lidmi novými (pozn. označením lidé myslíme samozřejmě jak příslušníky lidské rasy, tak i nelidi jako elfy a trpaslíky). Kromě výše zmíněné Triss Ranuncul se objeví například i Marigold či Zoltán.

Geralt se také postupně začíná rozpomínat a odhaluje tak svou minulost. Geralta opět čeká mnoho důležitých rozhodnutí ovlivňujících jeho další postup příběhem. Jako v minulém díle u každého zvratu je pak komiksovou formou osvětleno, která Geraltova rozhodnutí k tomu vedla.

I rozhovory prošli proměnou, nyní se Geralt občas musí rozhodnout (pro nás to indikuje ubíhající čas v horní části obrazovky), jinak to bude mít neblahé následky. Navíc se objevila i možnost použít znamení Axie, které umožňuje ovlivnit mysl dotyčného.

Zákon v malém městě

Celá hra je mnohem dynamičtější než první díl. Příjemnou změnou je méně loadovacích obrazovek. Lokace jsou mnohem rozlehlejší a detailní. I vedlejší úkoly prošli značnou úpravou, jsou propracovanější a vyžadují od Geralta více příprav.

Ovládání se více přiblížilo tomu konzolovému (důsledek souběžného vyvíjení pro konzole). Znamení se sesílá pouze jedním tlačítkem a musí se vždy měnit v tzv. menu rychlého výběru. Jak je obvyklé u her, které jsou zároveň vyvíjené i pro konzole, trochu zlobí kamera.

Bojuji, bojuješ, bojuje

Souboje prošli značnou změnou, samozřejmě zůstaly dva meče – ocelový a stříbrný – a silný a rychlý styl, odpadl styl skupinový. Ovládání stylů je jednodušší, už nemusíme mezi nimi měnit pomocí klávesnice, ale každému z nich je přiřazeno jedno z tlačítek myši.

Souboje jsou rychlejší a oproti prvnímu dílu chybí automatická obrana, zato přibylo nové akční tlačítko. Ale zatím jsme se nezmínili o základním kameni RPG – vývojový strom. K němu opět, stejně jako v minulém díle, Geralt přistupuje prostřednictvím meditace.  Strom má čtyři větve – Výcvik, Šermířství, Alchymie, Specializace na znamení.

Foto: Koupající se Triss Merigold

Dobře vymodelovaná dáma, nemluvě o té vodě

Grafika se opravdu povedla, je vidět ten obrovský posun oproti jedničce. Krásně je to vidět v jedné z prvních scén, kdy můžete zahlédnout nahou Triss.  Přiznám se, že já sama to nedokážu asi příliš ocenit, ale podle reakcí mužských hráčů, je tato dáma vymodelována více než uspokojivě.

Tentokrát se vám nestane, že byste v každé vesnici či městě naráželi na stále stejné tváře. Což je velmi příjemná změna. Celá jednička měla český dabing, Zaklínač 2 je nadabovaný anglicky a polsky a opatřen českými titulky. Geralt má naštěstí mnohem lepší hlas než v českém znění a je radost ho poslouchat. Totéž platí i o hudbě, Poláci se opět vytasili se skvělým soubdtrackem, který se skvěle poslouchá i samotný.

Konec dobrý …

…všechno dobré? Kdo ví. Před Geraltem opět leží těžká cesta, při které musí očistit své jméno a dopadnout hlavního padoucha. Čeká na něj spousta těžkých rozhodnutí, která mohou ovlivnit celý svět, protože když je ve hře politika, nikdo si nemůže být ničím jistý. Jedinou jistotou mu tak znovu zůstávají jeho dva meče a vůle přežít. Tohle je totiž osobní.

Zaklínač 2: Vrahové králů

Doporučená cena: 1199 Kč

Žánr: RPG

Vývojář: CD Project Red

Distributor: Comgad

Multiplayer: Ne

Česká lokalizace: Ano

Hodnocení: 95%

Klady: grafika, Geralt, pro pány Triss,příběh, těžká rozhodnutí a jejich následky, méně loadingu

Zápory: špatná kamera, některé prvky ovládání, fakt, že ta hra jednou skončí

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zaklínač 2: Vrahové králů. Když se panovníci stanou lovnou zvěří

Hide picture