Menu
FANZINE.cz
Literatura

Zaklínačka Lota Petry Neomillnerové jen pro otrlé

Redakce

Redakce

16. 10. 2009

petra-neomillnerova-zaklinacka-lota-priorita

Dlouho očekávaný soubor povídek o jedné z oblíbených fantasy hrdinek Petry Neomillnerové, zaklínačce Lotě, je konečně tady a přináší řadu novinek z Lotina neskutečného života. Díky nakladatelství Triton a jeho edici Trifid tak můžeme společně poodhalit roušku mnoha tajemství, která se nad Lotou vznáší.

Jak už jsem zmínil, jedná se o soubor povídek, mapujících Lotin život od jejího narození a vstupu do zaklínačské školy až daleko do dospělosti, kde utrpí  mnoha jizvami a šrámy nejen její tělo, ale i duše. Povídek je v knize celkem devět a my se nyní v krátkosti podíváme na děj každé z nich.

petra-neomillnerova-zaklinacka-lota

Temná záležitost, tak se jmenuje příběh první, v němž čtenář poznává Lotina mistra a ochránce Volmara, který ji do školy přivedl. Dozvíte se, jak k ní vlastně přišel, a věřte tomu, že zde se hodně poodhaluje rouška jejího původu. Další povídkou v pořadí jsou Noční lovy, v níž Lota, ještě jako dítě, společně se svými přáteli ze školy, Torgem a Arvidem, bojuje proti úchylnému mistrovi a zároveň objevuje své zděděné schopnosti. V povídce Vlasy jako tráva je již plnohodnotnou zaklínačkou putující světem a bojující s monstry a nestvůrami. Tentokrát se rozhodne pomoci jednomu elfovi a zachránit jeho vílí přítelkyni, která se dostala do velkého maléru. Mlynářčina náruč, která následuje v těsném závěsu, působí hodně hororovým dojmem. Co by jste řekli na mrtvá nemluvňátka, která se vám snaží zakousnout do bot anebo i někam jinam a která stále čekají na svou matku? Kronerčin kluk je povídka o tom, čeho všeho může být žena schopná pro své jediné dítě, i kdyby to byl… No nechte se překvapit. V povídce Půl krve napadnou Lotinu školu zaklínači z konkurenčního ústavu a ona pak musí udělat všechno proto, aby svůj „domov“ zachránila. Pomsta však může být sladší, než se na první pohled zdá. Stříbro je když… vypráví o jednom úchylném vampýrovi a hřbitově plném nemrtvých upírů. Zmatek z temnot zase poučí o tom, co všechno může způsobit lidský nezájem a lhostejnost vůči nemocnému dítěti. Závěrečným kouskem je pak povídka Otec rodiny, která se však vůbec netýká Loty, ale pro změnu jejího přítele z dětství Torgeho, který si před osmnácti lety zadělal na pěkné problémy.

Tolik k ději a teď celkové hodnocení. Pokud už jste někdy četli nějakou povídku, v níž vystupuje právě Lota, pak věřte, že vás tahle sbírka nadchne. Autorka zde opravdu bravurně vykreslila životní dráhu této drsné zaklínačky a jejích přátel, neboť povídky na sebe chronologicky navazují a vytvářejí tak ucelenou dějovou linii.

Z celé knihy jde silně cítit odkaz Andreje Sapkowského; možná jde jen o můj osobní pocit, přesto se však zaklínačským cechem doposud nejvíce zabýval právě tento autor. Jeho Zaklínač je dílem již světově známým a mohu říct, že jedním z mých oblíbených. Petra Neomillnerová se svojí Lotou však také zaujímá právoplatné místo ve světě, který není těmto nájemným bojovníkům s monstry a nestvůrami příliš nakloněn. Lota je zaklínačka, kterou si díky jejím nevybíravým způsobům a lítému boji s nepřízní osudu jistě snadno oblíbíte a s níž se lehce ztotožníte.

Jazyk a výrazová forma jsou zpracované hodně surovým stylem. Některé fráze a dokonce i části děje mohou působit dost tvrdě. Je až s podivem, že právě žena používá takové prostředky a dokonce se nebojí popisovat věci, které zůstávají ještě dnes tabu. I tak však autorka vykresluje v Lotě postavu silné a samostatné ženy, někdy možná až příliš. Co však čekat od zaklínačky, že? Každopádně však díky hovorovým a nevybíravým výrazům a nejen kvůli nim, kniha působí hodně realistickým dojmem. Přesto jistě není určena čtenářům mladším osmnácti let.

Výsledný dojem je velice dobrý a lidem, kteří mají rádi dobrou fantasy, se jistě bude hodně líbit. Lota je postava, která si v české fantastice již našla své pevné místo a mnoho oddaných fanoušků. Jelikož tento soubor povídek jen dále rozvíjí její životní dráhu, je velice vítaným dílem, které na pultech knihkupectví zatím scházelo. Proto neváhejte a vydejte se vzhůru do světa zaklínačů a jejich tvrdé, špinavé práce.

Název: Zaklínačka Lota
Autor: Petra Neomillnerová
Obálka: Lubomír Kupčík
Počet stran: 325
Vydal: Triton, Praha/Kroměříž 2009
Doporučená cena: 248 Kč
Hodnocení: 80%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zaklínačka Lota Petry Neomillnerové jen pro otrlé

Hide picture