Menu
FANZINE.cz
Literatura

Zaklínačka Lota volá do boje příznivce drsné fantasy. Už třikrát

Redakce

Redakce

15. 6. 2011

Petra Neomillnerová: Psí zimaPetra Neomillnerová se v Česku proslavila celou kupou příběhů o emancipovaných fantasy hrdinkách, které nejdou pro ránu i drsné slovo daleko. A které si rády zašukají.

Petra Neomillnerová: Zaklínačka Lota

Tak vypadá drsná Zaklínačka Lota Autor: Lubomír Kupčík

Zaklínači se ve fantasy proslavili v díle velmistra Andrzeje Sapkowského, ale i v českých luzích a hájích mají lidé zmutovaní magickými elixíry místo. Petra Neomillnerová udělala z těchto nájemných zabijáků nestvůr autentické vyděděnce společnosti, kteří se rádi najedí, pokecají a zalezou pod peřinu na jakékoli bytelnější posteli. Čeští zaklínači jsou kvůli tomu tak trochu odlišní od těch polských, ale i oni si našli širokou čtenářskou základnu. Příběhy o zaklínačce Lotě jsou akční, plné krve prolívané ostrými meči, svižných dialogů a přímočarých, ale atraktivních zápletek.

Svou vizi smyšleného světa, ve kterém mistři meče putují od vsi ke vsi, promítla autorka již do tří knih. Vše začalo kratší povídkou Stříbro je, když… (Puto Argan) v níž se hlavní hrdinka setkává na zapadlém hřbitově s Urianem, aristokratickým upírem a svým budoucím milencem. Povídkové příběhy drsné dívky s krví temných elfů a jejích přátel ve zbrani i v posteli shrnula autorka do sbírky Zaklínačka Lota. Těsně po událostech poslední zápletky začíná děj románu Psí zima, který se točí nejen kolem faktu, že Urianova rodina má se sprostou Lotou tak trochu etické problémy, ale i kolem obrovského množství lidí, kteří se v tuhé zimě mění ve psy a útočí na počestná města.

Petra Neomilnerová: Žár krve (obálka)

Před několika týdny navázala Neomillnerová na děj Psí zimy druhým románem. V Žáru krve se vrací jeden z upířích záporáků jedničky a prožene partu zaklínačů i zubatou vrchnost skrz několik trablů. Snad není třeba dodávat, že zásah brutálního vraha a násilníka jen znovu poukáže na to, že se systémem je něco špatně. Nemálo vampýřích pohlavárů tak prodělá drastické otevírání očí a jistou cenu zaplatí i sami zaklínači.

Po čarodějce Moire a pražské upírce Tině Salo je Lota třetí silnou hrdinkou Petry Neomillnerové, která si tak ukusuje čím dál tím větší koláč čtenářských preferencí. A díky tempu, kterým se její knihy dostávají na trh, se bude podíl ještě zvětšovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zaklínačka Lota volá do boje příznivce drsné fantasy. Už třikrát

Hide picture